Az egyik legkellemesebb meglepetés a legsavanyúbb citrommal.
Kénytelen vagyok egy szomorú kirohanással kezdeni a hírt. Mi 70 éves? Pontosan mi? A sajtóközlemény azt mondja eredeti nyelven, hogy „Exactly 70 years after the introduction of the tritium-based luminous substance Luminor, the name of which later came to identify one of the brand’s most emblematic model ranges, Panerai has once again gone off the beaten track by creating a brilliant, innovative model with even greater luminosity: the Luminor Marina – 44 mm (PAM01117).” Ami magyarul annyit tesz, hogy 70 évvel a trícium alapú világító festék, a Luminor bemutatása után, a név, ami később a márka emblematikus modelljeinek a neve is lett (…) stb stb… Szóval azt állítják, hogy a Luminor festék 70 éves. Azt már nem nézi senki hogy Luminor néven modell csak sokkal később jelent meg?
Számokkal ez így néz ki: A Panerai marketingesei szerint 1949-50 Luminor festék kifejlesztése. Mindeközben a valóságban – és itt nagyban hagyatkozom a legnagyobb Paneristi, Perezcope kutatásaira – teljesen kizárt.
1955 a jellegzetes koronazár szabadalma, 1956 az első ilyen kallantyús koronazárral ellátott Panerai (Radiomir), a GPF 2/56, majd 1961-ben készült el az első Luminor feliratos, Luminor festékkeverékes modell, ami egy a második világháborúból későn megtalált 30 darabos ref. 3646 csomagba került. De ennek nagy koronavédője sem volt, hiszen egy régi modell. Tehát az első valóban olyan Luminor, ami olyan, mint a mostani modellek, tehát vastag tokfüles, kallantyús koronavédős, Luminor festékes, az egy Marina Militare-ből alakított 6152-1 volt, 1963-ból. Tehát ha szigorúan vesszük, akkor a Luminor, mint óra 57 éves idén, a festékkeverék inkább 59, ezért egy nagyon jó kérdés, hogy mi 70 éves idén. A tisztes levezetése annak, hogy hogy nem lehetett ’50-ben Luminor festék, angol nyelven elolvasható ITT. Természetesen minden csak 1-1 nézőpont. Az egyik a Richemont csoport alá tartozó Panerai-é, a másik pedig a sok-sok marketing füllentésüket leleplező Perezcope-é. Mindenesetre azt a kérdést okkal érezhetjük jogosnak, hogy amikor a nagyhatalmak elképesztő atomharcban voltak, és mindenki kutatta a megfelelő anyagokat, amikből akkoriban alig volt, akkor a picinyke Panerai műhely – lsd. alább – mégis vajon hogyan juthatott ilyen anyaghoz, miközben a környéken az első részecskegyorsító 1961-ben, az első atomreaktor pedig 1964-ben nyílt meg.
G. Panerai e Figlio műhely a kora-negyvenes években.
No tehát, a hetvenedik évfodulós modell. Nagyon lelkes lettem, amikor első alkalommal megláttam, mivel elképesztő jó az, hogy kiszakadtak a megszokásból, és nem csak a számlapon találunk világítós festéket, hanem a számlapon kívül, a tokon és a szíjon is.
A háromféle ünnepi modell egyébként mind nyújt valami különlegeset, de amit mindegyik biztosan, az a 70 év garancia, ha regisztráljuk az órát a PAM.Guard programba. Szívesen részletezném, de azt írja a sajtóközlemény, hogy a garanciafüzetben részletezett feltételek mellett érvényes.
Tehát három különböző ünnepi variáció: egy homokszórt titán, egy Carbotech és egy Fibratech.
A homokszórt titán tokos a legérthetőbb darab mind közül. 44 milliméteres Luminor tok, az üveg és az azt körül vevű domború ráma közötti rész világít, ahogy egy-egy csík a koronazár tetején és oldalán, valamint a vitorlavászonnál némileg gumisabb, a cég által Sportech-nek nevezett szíj varrása is.
A vastagsága némileg eltér a többi modelltől, mivel nem 14,5 hanem 15,65 milliméter, ennek az okára nem sikerült rájönni. A szerkezet egy P.9010-es in-house, automata Panerai szerkezet, három napos járástartalékkal, Glucydur hajszálrugóval, két rugóházzal. A kék sunburst számlap a Paneraitól megszokott módon szendvics számlap, és az új SuperLuminova X1-es keveréknek köszönhetően nagyon erősen világít. Érdekesség a DMLS (Direct Metal Laser Sintering) technológia, amivel a tok készül, ennek egítségével érhető el, hogy az óra szíjjal, csattal 100 gramm alatt marad, még ilyen nagy méretben is.
A Carbotech tokot már korábbról ismerhetjük, viszont ez a változat is megkapta a világító csíkokat, viszont ennek a modlelnek a vastagásga kevesebb, 14,5 milliméter. A fekete sunburst számlap fekete Sportech szíjat kapott. A szerkezet ennél a modellnél is a P.9010-es automata werk.
A Fibratech már valamivel érdekesebb. A szerkezet és a világító csíkok itt is meggyeznek a másik két modellnél látottakkal. Már az anyag összetételenék leírása is rendkívül izgalmas: bazaltkő és ásványok speciális keveréke. Ezeket a vékony szálakat, speciális polimerek kötik össze, és az így kialakult rétegeket a megfelelő hőmérsékleten és nyomáson kész anyaggá formálják.
Kifejezetten passzol az antracit szürke számlaphoz és a szürkésfekete szíjhoz. Kíváncsian várhatjuk, hogy ezt a különleges anyagot a továbbiakban is folytatja-e majd a Panerai. Árakat még nem tudunk, de egész biztos, hogy nem a 10.000 euró alatti kategóriában szerepelnek majd, főleg, hogy mind 270 darabra limitált.
Frissítés: A Carbotech tokos 16.000, a homokszórt titán és a Fibratech változat pedig 18.900 dollárért elérhető.
Összességében látványos újítás a világító tok, nagyon látványosak a csíkok és az anyaghasználat sem hétköznapi. Éppen ez, a limitált darabszám és az ára teszi majd rétegtermékké, pedig mennyire izgalmas lenne, ha a különleges anyagok betörhetnének az alacsonyabb, mondjuk harmad ilyen vastagon fogó árszegmensbe.
Galéria: