A Heuer annak idején, a hatvanas évek végén, hetvenes évek elején meghatározó alakja volt a stoppertörténelemnek. Most megidézték egy régi mélypont megmentőjének szellemét.
Hogy milyen szerepet vállalt a Heuer az automata kronográfok történelmében írtunk már ITT és videót is készítettünk, ami itt tekinthető meg. Sőt, 2017 tavaszán, nagyjából a kronometer.hu indulásával egyidőben mutatta be a TAG Heuer az Autavianak azt a kiadását, aminek dizájnját a márka rajongóinak szavazatára bízták, és már az új, valóban in-house Heuer 02-es szerkezettel szerelték, teljesen reális, másfél millió forint körüli áron.
Most a japán dizájner Hiroshi Fujiwara márkájával, a Fragment Design-nal állt össze a TAG Heuer egy közös Autavia erejéig. A Fragment Design és más nagy márkák együttműködése nem szokatlan, készített már Air Jordant, dolgozott együtt a Converse-zel és a Levi’s-szel is.
Az elkészült Autavia amellett, hogy egészen letisztultnak tűnik, alapjaiban az Autavia egy komorabb korszakából merít. Az alapot szolgáltató óra-dizájn az ún. Viceroy Autavia volt. A hetvenes években, közeledve, de még pár évnyire a kvarcválságtól már-már lehetett érezni a vihar előszelét. Hiába a kiugró mérnöki teljesítmény, hiába a filmsztárok, néha ösztönözni kellett a vásárlókat. Így fogott össze a Viceroy és a Heuer.
A Viceroy akkoriban az egyik legnépszerűbb cigarettamárka volt az Egyesült Államokban, a cigaretta pedig még nem számított az egyik legelterjedtebb egészségkárosító addikciónak. Elterjedtnek elterjedt volt, egészségkárosító hatása megkérdőjelezhetetlen, de akkor még valamennyire menő és trendi volt dohányozni – lásd példának a Marlboro Man-t.
A Fragment Design-féle Autavia pedig ennek a dizájnelemeire épült, noha mégis nagyban különbözik. Az új Heuer 02-es szerkezet miatt a gombok és a korona egy oldalra került, a korábbi kétoldalas osztással ellentétben. A lünetta alapja fekete kerámia, ebből marták ki a tachyméter skála számait. A számlap szó szerint minimalista. Az indexek a megszokott hosszú pálcikák helyett rövidek, apró négyzetek, és a percskála indexei is igen aprók, a számlap legszélén.
A segédszámlapokat sem dizájnolták túl. A számlap feketéjénél egy dimenzióval került lejjebb, egy apró lépcső választja csak el a hatalmas sötét felülettől. Az osztások természetesen fehérek, ahogy a mutatók is, 9 óránál az óragyűjtő, három óránál pedig a percgyűjtő található, a stopper másodperceit a központi másodpercmutató méri, tehát nincs folyamatos kismásodperc-gyűjtő. A TH logó fölött egyedül a Fragment Design logója töri meg a csendet.
A tok éleit finomra de mégis látványosra szabták: nem eltúlzott, de mindenképpen észrevehető a szálcsiszolt felületeket elválasztó polírozott él. A lünetta recéi nagyok, bár formájában emlékeztet a régi Autaviara, sokkal inkább hasonlít a modern Formula 1 kollekció darabjaira.
A vintage hatású fémszíj passzol az órához, retro, de képről is látszik a masszívsága. A 44 milliméteres tok 100 méterig vízálló, a Heuer 02-es szerkezet pedig 80 óra járástartalékkal bír. Mindössze 500 darab készül, 6150 USD, tehát nagjyából 1,9 millió forintos áron.
Galéria: