A Moonwatch a búvár vonal mellett az Omega talán legfontosabb és legnagyobb alkotása. Kevés olyan márka és kevés olyan típus van, amit több mint 50 éve minimális módosításokkal de szinte változatlan formában gyártanak.
De hogy kerül Snoopy a képbe? Snoopy, a beagle 1950-ben született Charles M. Schulz tollából, egy hűséges, álmodozó kutya, akinek vágya, hogy egyetemi hallgató legyen, vagy író, vagy pilóta., gazdája a fiatal Charlie Brown. Szerethető figura vicces, kalandos történetekkel.
Az Apollo űrprogram az Apollo 1-gyel elég rosszul indult. A szárazföldi tesztek alatt a kabin kigyulladt, és fülkében bennégett a háromfős személyzet is. Érdekes volt, hogy egyrészt a tervezés során nem szenteltek különösebb figyelmet annak, hogy a nagy nyomáson tartott tiszta oxigén rendkívül gyúlékony, másrészt a fülke biztonsági-dupla ajtaja is lehetetlenné tette a menekülést. 1967-et írunk, a Holdra még nem jutott el egyetlen űrhajós sem, bőven van még mit „bizonyítani”. A NASA közelebb akarta hozni az űrprogramot az emberekhez kiemelve a biztonságot, ehhez pedig a legalkalmasabb „eszköz” egy kabala bevezetése volt.
Ez a kabala lett Snoopy, a kedvelt és ismert kutya, aki vágyja a repülést, csak fel kellett kapnia az akvárium-szkafandert és máris űr-képessé vált. A kockázat Snoopy alkotója, Charles M. Schulz szempontjából hatalmas volt, mert ha ismét tragédia történik úgy, hogy Snoopy a biztonságos űrrepülés jelképe, az Snoopy imázsát is tönkre tehette volna, onnantól a „személyét” a katasztrófákhoz kötötték volna.
A katasztrófák egy időre elkerülték a NASA-t, Snoopy pedig egy szempillantás alatt lett rendkívül jelentős. 1968-tól minden űrhajós egy apró ezüst Snoopy-t vitt az űrbe, sőt, a földi legénység tagjai között rendszeresen kiosztották a Silver Snoopy díjat, amit mindig olyan ember kapott, aki nagymértékben hozzájárult az űrrepülés biztonságához. Mi több, az űrhajó felé menet egy Snoopy kabala várta az asztronautákat, akik biztonságos, szerencsés repülést várva megsimogatták az orrát.
Szóval Snoopy, a NASA és az Omega kapcsolata több mint egy egyszerű limitált kiadás, igen komoly és jelentős történettel rendelkezik. Ezért is lehet az, hogy a Snoopy-s limitált kiadások ára az egekbe szökik a használt piacon. Az idei különkiadás eddig talán a legötletesebb. Idén 50 éves a Silver Snoopy Award és idén 50 éve lőtték fel az Apollo 13-at.
A tokforma, a 42 milliméteres méret, a gombok természetesen nem változtak. A számlap ennél a modellnél ezüstből készült, a formákat és számlap-elemeket lézergravírozással érték el. Snoopy bekerült a 9 órai segédszámlapba, ami ennél sokkal érdekesebb, az a hátlap. Nagyban látjuk a Hold felszínét, mintha épp fölötte lebegnénk, a távolban látjuk a hátlap jobb oldalán a földet, ami folyamatosan forog – a Földnek közvetlen kapcsolata van a 9 órai folyamatos kismásodperc segédszámlappal. A Föld és a Hold között pedig ott egy űrhajó, ami a stopper indítása esetén azzal együtt szintén elindul. Ötletes részlet.
A szerkezet a klasszikus 1861/1863 koaxiális gátszerkezettel szerelt változata, a 3861, Master Chronometer minősítéssel. Egyelőre csak limitált darabokban találkozhatunk vele, de izgatottan várom, hogy az alap, klasszikus Speedmasterbe is bekerüljön, és a mostani kettő változat (zafíros és plexis) mellett legyen egy harmadik, az új szerkezettel.
Az új Snoopy elméletileg nem lesz limitált, a (németországi) listaára pedig 9.160 euró, azaz 3,27 millió forint (míg az alap Moonwatch-nak 4.780 euró, tehát 1,71 millió forint), úgyhogy az is előfordulhat, hogy ennek az ára nem száll el annyira, mint a korábbi, fekete Snoopy-é, amit már teljesen értelmezhetetlen és értelmetlen magasságokba nyomtak fel a „gyűjtők”, szám szerint 9 millió forint fölött indulnak, és 12-13 millió forint körül találhatunk többet is Chrono24-en. Amikor még a Moonwatch-epizódot forgattuk a vloghoz (ITT megnézhető), még feleennyiért mentek.
Az új különkiadás egyedi dobozban kerül majd a boltok polcaira – erről sajnos nem szolgáltatott képet a gyártó.
Galéria: