Fortis Mini Flieger – A 2000-es években létezett egy olyan csoportja a karóráknak, ami azóta az általános tokméret növekedés miatt szinte teljesen eltűnt. Ezek az órák majdnem ugyanolyanok, mint a normál méretű társaik, de azoknál jóval kisebbek, 35-37 mm átmérőjű tokjuk van. Ilyen a most bemutatott Fortis Mini Flieger vagy az Omega Seamaster mid-size modelljei.
Az órák tokjának növekedése nem csak a férfi óráknál jellemző, ez a méret ma már teljesen átlagos a női óráknál is. Így ezek a modellek pont beleesnek egy átmeneti kategóriába, a méretük a női órákra jellemző, a külsejük és működésük viszont inkább egy férfi órára. Ez a kettősség aztán meg is pecsételi a sorsukat sok leendő vásárló gondolkodásában. De a korábbi növekedő tendencia már átfordult, az órák kezdenek újra összemenni, egyre több készül 40 mm körüli tokkal. A méretcsökkenést a vintage órák divatja is segíti, a vintage órák jellemzően kisebb átmérővel készültek. Ezért ez a kategória lehet, hogy hamarosan újra megjelenik a gyártók kínálatában.
De itt is az a lényeg, mint bármilyen óránál, hogy a valóságban milyenek, milyen érzés, élmény hordani őket, nem pedig az, hogy a katalógusadatok mit mutatnak.
A Fortis Mini Flieger kinézetre és technikailag is megegyezik a nagyobb modellekkel, a kisebb méretből eredő szükséges – esztétikai – módosítások mellett mást nem változtattak rajta. A Fortis ebbe a kis, 35 milliméteres tokba belegyömöszölt egy Valjoux 7750-es szerkezetet, ami nem könnyű művelet a 30 mm átmérőjű kaliberrel, ezt ennél jóval nagyobb tokokba szokás szerelni -a korai, 39 milliméteres Breitling Chronomatoknál is igen-igen határeset volt.
A megegyező szerkezet miatt az óra magassága is ugyanakkora, mint a nagyobb verzióknál, 14 mm, ezért igazán „tömzsi” a kis átmérőhöz képest aránylag vastag a tok. A magasság érzetét tovább erősíti, hogy a tok alján és tetején szinte egyáltalán nincsen elkeskenyedő rész, a hátlapban és a lünettában is minimális „letörés” van, a korona és a nyomógombok magasságában pedig egy kiszélesedő sáv halad körbe. De a gombok és a korona egyáltalán nem kicsik, átlagos méretű kézzel teljesen jól kezelhetőek.
A fémszíj szintén nem kicsinyített, a toknál 20 mm széles és bár magát az óratokot optikailag kisebbíti viszonylagos szélessége miatt, mégis összességében a csuklón nagyobbnak mutatja az órát. Más anyagú szíjon, például bőrszíjon valószínűleg kisebbnek látszana.
Az óra leolvashatósága nagyon jó, ahogyan ez egy repülős, Flieger óránál kötelező. A nagy mutatók, számok, a narancssárga szín jól elkülöníthetővé teszi az óra elemeit. A számlaptól ilyen módon eltérő dátumablak számomra általában zavaró, nekem a kidolgozatlanság benyomását kelti, de ebben a méretben például a fekete alapon fehér számok már a leolvashatóságot nehezítenék. A dátumablak látványa illeszkedik a számlap többi eleméhez, ezért ennél az óránál összességében mégis inkább elfogadható, mint nem.
A Fortis Mini Flieger olyan óra, amit mindenképp fel kell próbálni, ha tetszik. Valóban elég kicsi mai szemmel, de hordva nagyobbnak látszik és érződik, mint a katalógusadat alapján gondolnánk. Inkább a magassága miatt lehetnek szokatlanok az arányai, de valójában ez sem különösebben zavaró.
Számomra az ideális mérete 1-2 milliméterrel szélesebb és ugyanennyivel alacsonyabb tokkal lenne, de ez teljesen egyéni vélemény. A midsize-mini órák a nem divatos méret miatt általában valamivel olcsóbbak is, mint normál méretű változataik, ezért mindenképpen érdemes az előítéleteket félretéve legalább felpróbálni, megismerni őket.
Galéria: