Az öltönyóra fazonja egészen a 20-as, 30-as évekig nyúlik vissza, mégis elsősorban az 50-es és 60-as évek klasszikusai juthatnak eszünkbe róluk. Amit ma öltönyórának nevezünk az igazából egy egyszerű kerek, vagy téglalap alakú, legtöbb esetben hárommutatós óra, bőrszíjjal.
Ilyen volt például az itthon legismertebb Doxa, a Cornavin, vagy a klasszikus IWC-k. Akkoriban a ruha-divat is egészen más volt, sokkal nagyobb arányban hordtak a férfiak öltönyt, a fémszíj még nem futott be kellőképp – vagy még nem is nagyon létezett a koncepció -, a köztudatban így ezek a letisztult, átlátható órák öltönyóraként maradtak meg. Főleg, hogy napjainkban a hárommutatós óra bőrszíjon inkább elegáns viselet, teniszpoló, vagy ing mellé, pulóver, vagy ingujj alá simuló visszafogott darabok, többnyire beleesnek az öltönyóra kategóriájába.
Ide tartozik ez az Orient is, a Simple Date. A 41,6 milliméteres tokja megfelel napjaink „nagy óra divatjának, de nem annyira hatalmas, hogy tolakodó legyen. Nem kifejezetten vékony, de nem is túl vastag – bár ezt a tulajdonságát a szerkezet határozza meg elsősorban ebben a kategóriában -, ingujj alá könnyedén becsúszik.
A tok minden felülete tükörpolírozott, ez is az elegáns vonalat képviseli, nincsenek rajta matt, azaz szálhúzott, vagy akár homokszórt felületek. A kidolgozás egységes, nem egy Grand Seiko féle Zaratsu-polír, de ilyet nem is várunk el ebben a kategóriában, pozitívum, hogy nem hullámos a polírozott felület. Acél és PVD arany-acél változatok között választhatunk. 5 bar nyomást képesek elviselni, így a kézmosástól sem kell rettegjünk.
Választhatunk világosabb és sötétebb számlapot: a fehér számlap sunburst felületű, ezért sok szögből ezüstbe hajlik, a kék pedig inkább szemcsés, de ott is tapasztalhatunk némi fényjátékot a középkék és szinte fekete között. A római számos indexek szintén klasszikus eleganciát hozzák vissza.
Érdekes apróság, hogy a pálcika indexek végén van egy vékony vágás, ezért olyan, mintha két részből állna. Igaz csak dizájnelem, de nem megszokott. Egyetlen jelentős kérdés maradt bennem, amit nagyon kevés esetben tud megoldani az óraipar…
…a dátumtárcsa színe: a sötétkék számlaphoz szinte kötelezően egy sötét alapú dátumtárcsát kéne szerelni. Nem csak elegánsabbnak hatna, hogy nem virít ott a fehér dátumtárcsa, de sokkal letisztultabb, egységesebb is lehetne.
Az Orient Simple Date a Symphony sorozatnak egy továbbfejlesztett változata a Contemporary kollekción belül. Elsősorban a zafírüveg, a számlap és az indexek jelentik a változást, a tokméret ugyanaz a 41,6 milliméter maradt. Az F6722-es szerkezet a japán gyártó belépője, másodperc stoppos, koronáról is húzható, a maximális megengedett járáseltérés napi -15 / +25 másodperc közötti (a japánok szeretnek szélső értékeket meghatározni, ennél a valóságban pontosabbak szoktak lenni), minimális díszítést is kapott.
A Contemporary kollekcióba tartozó Simple Date női változatait és érdemes megemlíteni: Az arany-acél tokos fehér számlapú, dátumos, bőrszíjas és az ezüst számlapos, dátum nélküli, fémszíjas változat egyaránt figyelemre érdemes női darabok. Sallangmentes, letisztult, 32 milliméteres tokjuk nem túl régimódi, de nem is napjaink 36-38 milliméteres nőióra divatját követi. A kidolgozásuk a férfi típusokéval megegyezik, gyakorlatilag ugyanazok a modellek, közel egy centiméterrel kisebb átmérővel.
Az Orient Simple Date öltönyóra zafírüveggel, másodpercstoppos, kézzel húzható automata szerkezettel 76.000 forintról indul, fémszíjjal pár ezer forinttal drágább, de ez valóban az abszolút bőrszíjas kategória. Ennyi pénzért svájci órában még nem gondolkodhatunk, de nem is kell, mivel a Simple Date van annyira jól összerakott belépő kategóriás öltönyóra, hogy ennyi pénzért egyáltalán ne legyen hiányérzetünk.
Galéria:
A tesztdarabokat az it’s time shop üzemeltetőjének, az Orient hazai forgalmazójának, a Next-time kft-nek köszönjük.