Az óraipar legújabb divatja a felelősen gondolkodó óragyártók között az állati anyagok felhasználásának elengedése és a növényi alapok felé való nyitás.
Meg kell hagyni, nem könnyű megtalálni a választ arra a kérdésre, hogy mi is az a növényi alapú bőr. Mert a gyártók ugye durrogtatják ezeket a hangzatos, zöld kifejezéseket, óvatosan bánnak a szavakkal, mert a luxusipartól egy lépésre a Földfelszín felé ezt vegán-bőrnek is nevezik, az már csak természetes, hogy a luxusóra-gyártók ennél sokkal finomabban fogalmaznak. Növényi alapú bőrszíj. Mennyire nemes kifejezés, nem? De mégis mi ez és hogyan készül.
Egyrészt van az olyan NAB (tehát Növényi Alapú Bőr), ami tartalmaz újrahasznosított műanyagot. Ha igazán sötétzöld szemmel nézzük ezt, akkor ez nem a legjobb megoldás, hiszen ez a műanyag nem bomlik le természetes úton belátható időn belül, hiába újrahasznosított. A másik NAB pedig a tisztán növényi eredetű. Ilyet készítenek kaktuszból például, vagy az ananász leveleiből, parafából, sőt almahéjból is.
Érdekes, hogy erről a legjobb leírást egy vegán bőr-termékekkel foglalkozó ausztrál oldalon találtam meg, akitől nem áll távol az angol nyelv és mélyebbre merülne valamivel, az EZEN az oldalon talál egy egész jó összefoglalót, a kaktuszból készült bőrhatású anyagról pedig itt, az előállító cég, a mexikói Desserto oldalán. Érdekes eljárás, érdemes belepillantani, hogy készül ez az újszerű anyag. Elvégre bőr, kaktuszból.
Visszatérve a kiinduló témánkhoz, a Cartier után a Greubel Forsey is belépett azon nemes gyártók táborába, akik 2022. január 1-től nem forgalmaznak állati eredetű bőrből készült óraszíjat, kizárólag növényi alapút. Hogy pontosan milyet, tehát kaktusz, ananász, alma, vagy parafa, azt nem lehet tudni, meglátjuk, hogy a svájci gyártók ezt pontosítják-e majd.
Egy kérdés még mindenképpen felmerülhet: Miért van erre szükség? Hosszú távon tényleg jobb lehet?
Jelen állás szerint igen. Egy kis lépés, amit a svájci óraipar meg tud tenni: A cél, hogy minél kevesebb állatot – szarvasmarhát, bárányt, struccot és egyéb állatot mészárolnak le, annál kevésbé kell beleavatkozni a természet körforgásába, annál kevesebb állat szenved azért, hogy bőrszíj legyen és ha nagyon a folyamat végére nézünk, akkor az üvegházhatásra is kedvező hatással lehet.
A Greubel Forsey készített is egy videót eme nagy bejelentésre.
Bízzunk benne, hogy a növényi alapú bőrszíjak majd jobban mennek, mint a CGI, mert abban most nem nagyon voltak otthon…
Nézhetjük mindkét oldalról, a bőr-pártiak oldaláról, és a vegán bőr oldaláról is. Érdekes, új trend, ami alakul, de legalább 10, inkább 15, vagy 20 év kell, hogy biztosan láthassuk, mire vezetett ez. A felhasználó mindenestre nem lesz vesztese ennek a folyamatnak, hiszen tapintásra szinte teljesen megegyezik a valódi, állati bőrrel. Érdekes. Mint a Rebel Whopper.
Galéria: