Biztosan mást is elragadott már annyira egy műalkotás, hogy szívesen csodálta volna mindennap. Ezt a vágyunkat tudjuk most kielégíteni a Vacheron Les Cabinotiers egyedi óráival. Az idei Watches & Wonders expón nem csak Overseas modellekkel és a 222-vel rukkolt elő a márka, hanem bemutattak új, mindössze egy-egy darabban elkészült referenciákat is.
Az egyik ilyen óra a Les Cabinotiers Grisaille – Turtle, azaz 2400C/000G-071C. A nevéből is tisztán látszik, hogy a teknősök vannak a középpontban. Ezek a hüllők több mint 200 millió éve jelentek meg bolygónkon, több népi történet alapját képzik, a szerencse és a hosszú élet szimbólumai. Mindez inspirálta a tervezőket, hogy idén a Les Royaumes Aquatiques, vagyis tengeri királyság legyen az egyedi órák témája.
A sötétkék számlap elsőre egyhangúnak tűnhet, ám jobban megvizsgálva, az ábrázolt levesteknős és a háttér jól elkülönül, ezzel térbeli hatást elérve. Két eljárást is alkalmazott a művész, hogy megalkossa a tenger mélyének jellegzetes színét. Az első technika a Geneva enamels vagy svájci zománc, 17. századi megjelenését követően ma is elkápráztat. A fém-oxid részecskékből álló színeket egy kötőanyaggal keverik össze, majd többször felhevítik, akár 800 fokra is. Minden ilyen művelet kockáztatja az anyag árnyalatának elvesztését és a levegőbuborékok megjelenését, így nagyfokú precizitást igényel.
A festés több szakaszból épül fel. Először az árnyékokat és a sötét színeket viszi fel a művész, ezekkel felvázolja a tengeri flórát és a teknős sziluettjét. Ezután négyszer felhevítik a számlapot, hogy a festék megfelelően megkeményedjen. Ekkor használják a második technikát, a grisaille enamel vagy szürke zománc, 16. századi módszer alapja, hogy rétegről rétegre viszik fel az apró részleteket. Egy ilyen zománcréteg nagyrészt sötét színekből áll, ám egy kis Limoges fehér festék is felbukkan, ami szép lassan megmutatja a teknős részleteit. Minden egyes réteget rettentő pontossággal kell felhevíteni, ugyanis egy másodpercnyi eltérés is elronthatja a képet. 120 órányi munkát követően készül el a számlap, melynek minden apró részlete egyedi.
Mindezt a figyelemreméltó munkát egy 40 milliméter átmérőjű, 9,42 milliméter vastag, letisztult, fehérarany tok foglalja magában. A számlap alatt pedig a 2460 SC szerkezet foglal helyet, ami 4 Hz-es frekvencián üzemel és 40 óra járástartalékot biztosít.
Egy másik darabja a legújabb Les Cabinotiers gyűjteménynek, a Tourbillon jewellery – Sea Horse. Ezen óra inspirációja ezúttal a tengericsikó, ami szintén egy különleges és misztikus élőlény, meylet sok legenda övez. Ha a tengeri faunának nem is, de a Les Royaumes Aquatiques témának mindenképp zászlóshajója a 6007C/000R-056C modell.
Míg a teknőst ábrázoló számlapnál csak zománc technikákat alkalmazott a művész, addig itt találkozunk guilloché, gravír, zománc és kőberakás módszerekkel. Az első fázisban champlevé zománccal megalkotják a körvönalakat, majd a megfelelő, apró területeket a kézműves gravírozza és kézi guilloché mintával látja el. Ezt követően egy átlátszó zománc réteg kerül a sárgaarany számlapra, hogy kisimítsa az esetleges egyenetlenségeket és kellő alapot nyújtson a cloisonné, azaz rekeszzománc munkának. Az említett technika első lépése, arany drótból meghajtogatni a minták kontúrját, melyek oldalról tartani fogják a festéket, mint egy kis medence. Ezt sok hevítés és rétegekben felvitt pigmentek követik, melynek a végén egy teljesen sima felület keletkezik és megjelennek a várt színek.
A csikóhal szemét ábrázoló zafírkristályt egy egyszerű tokos foglalatba helyezték, hogy letisztult maradjon. Több zafír követ találunk a lünettában, ahol csatornás foglalatban vannak a bagett alakú drágakövek.
Az óra egy 39 milliméter átmérőjű, 11,15 milliméter vastag, 18 karátos, rózsaarany tokok kapott. Ebben foglal helyet a Calibre 2160, automata, tourbillon szerkezet, minden (látható) alkatrésze kézzel díszített. A 80 órás járástartalékot nyújtó werk mindössze 5,65 milliméter vastag és a tourbillon ketrece a Vacheron jellegzetes máltai kereszt formáját kapta, melyet megcsodálhatunk az áttört számlapon keresztül.
Galéria: