Könnyű elveszni a lehetőségek tengerében ha búvárórát keres az ember. Tömérdek óra van az összes ársávban, de miből választhatunk ha igazi nehéz búvárt keresünk? 200 méteres vízállóságú órát készíteni nem kifejezett kihívás, viszont egy 1000 méteres nyomásállóság már annál inkább. Az Edox Skydiver Neptunian jó befutó lehet ha ezt keressük.
Van hogy elsiklunk az Edox felett, pedig nem egészen újak a piacon. 1884-ben alapították a svájci Biel-ben és a ’60-as években több búvárórás innovációval már bemutatták képességeiket. Ilyen volt például a Delfin búváróra, egy szabadalmaztatott koronazárral ami lehetővé tette, hogy a tok ellenálljon 50 atmoszférás nyomásnak.
Mai alanyunk is hosszú múltra néz vissza, de sokat változott elődje óta. Az Edox saját bevallása szerint az 1973-as SkyDiver titokban készült egy rejtélyes svájci ezredes és csapata számára. Ejtőernyősöknek lett fejlesztve a modell, innen a SkyDiver elnevezés. Rejtélyes megrendelés titokban? Maradjunk annyiban, hogy mindenkinek a lelkére bízom ezt, hiszen nem tisztem megítélni ezen sztorik valóságtartalmát. Egy biztos, a SkyDiver létezett, anno legyártotta az Edox és sokkal később, modernizálva piacra dobta.
Igazi búvárórához méltó 44 milliméter átmérőjű és 15,6 milliméter magas acéltokot kapott az óra, ami kellő részletességgel van kidolgozva és már szemre is teljesíti a nyomáspróbát. A forma ismerős a ’60-as, ’70-es évek mélytengeri búváróráiról, egyszerű koronavédők egy túlméretezett korona mellett és rövid tokfülek amik nagyban segítik, hogy csuklón kényelmes és relatíve kisebb legyen mint azt a méretek sejtetik. Nem lett fejnehéz az óra, odafigyelésre utal az acél csatos modell jól eltalált egyensúlya.
Polírozott és szál-húzott felületek futnak össze a tokon melyek szépen érnek egybe. A tokfülek mentén haladó, elég meredek letörés pedig sportosabbá, dinamikusabbá teszi a megjelenését. A hátlap, nem meglepő módon, tömör míg a másik oldalon egy 3 milliméter vastag zafírkristály feladata a szerkezet szárazon tartása. 9 óránál pedig egy héliumszelepet találunk, ami alkalmassá teszi az Edox Neptuninan-t telítettségi merülésre (saturation diving).
A héliumszelep valóban azt teszi amit a neve a mond. A merüléshez használt búvárharangokban rendkívül megnő a hélium mennyisége. Ez azért problémás az órák szempontjából, mert a hélium az általunk ismert legkisebb molekula, ami könnyedén képes behatolni a vízálló illesztések és tömítések mentén. Ha a hélium ott marad az órában, akkor dekompresszió, során a tokban fellépő túlnyomás miatt, elsőként valószínűleg az óraüveg adná meg és repedne szét vagy esne ki foglalatából. Ezt hívatott megelőzni a héliumszelep, ami egy, egyirányú szelep, melyet egy tömítés és a víznyomás zár le. Ha túlnyomás lép fel a tokon belül, a hélium képes távozni a szelepen keresztül.
A kompetens ár mellett is találunk prémium anyagokat, a búvárlünetta betétje fényes kerámia, amin mart 60 perces skála található. Fekete a számlap, amiről éppen ezért sok szót nem érdemes ejteni, a dátumablak kivágásának lekerekített szögei illenek a pufókás, applikált indexekhez. A klasszikus óra és percmutató mellé egy már szintén bevált nyalókaformájú másodpercmutató társul. Pár tizedmilliméteren múlik csak a teljes harmónia: ha a számlap körüli gyűrűn elhelyezett vízállósági specifikáció kötőjele a 12 órás index közepéhez esne, biztosan nem keltené fel a hétköznapinál rendellenesebb OCD-vel bíró órakedvelők figyelmét.
Háromsoros, oyster stílusú a csat, polírozott külső szemekkel. A végszemek úgynevezett ”female” kialakításúak, azaz a végszem középső eleme nem nyúlik túl a tokfüleken, hanem az első csatszem ér beljebb a tokfüleknél. Ez csökkenti az óra csukló feletti terpesztését, valamint hosszútávon előnyösebb nyúlás szempontjából. Masszív, de nem nehéz zárat kapott, racsnis, sűrűn fogazott búvárhosszabbítóval. Edox Calibre 80 hajtja a mutatókat, ami egy jól bevált Sellita SW200 átnevezve, ami lényegében egy ETA 2824-2. 4 Hz-es frekvencián üzemel és 38 órányi járástartalékot biztosít.
499,900 forintos árával nagyon versenyképes az Edox 801203VMNIN. A búvárórák ezen családja, a G-Shockot leszámítva, abszolút a legstrapabíróbb, ráadásul ez a modell stílusos is. Minden helyzetben számíthatunk rá.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. biztosította a teszt erejéig.