A vlogban többször esett már szó arról, hogy a svájci belépőkategóriában érdemes kinézni a Swatch Group árnyékából és figyelmet fordítani más márkákra is mint például a Roamer. Mi számít belépőkategóriának és mitől Swiss Made egy óra?
Nem eveznék messzire a cikk fő alanyától így az ársávok vizsgálatánál is maradok a kvarcoknál, egyébként is, ha valóban a belépőszintet keressük akkor az a kvarcoknál lesz. Az említett Swatchon belül a Tissot és a Certina jöhet itt szóba. Mindkét márkánál 150,000 forint alatt csak a legegyszerűbb három mutatós modellek közül lehet választani, egy-két kósza kivétellel amikor kifutó termékről van szó. De hiszen a Swiss Made-et meg kell fizetni, nem? Leegyszerűsítve igen, de ha egy márka nincs egy óriás cégcsoport által szabályozva akkor sokkal megfizethetőbben képes megfelelni a Swiss Made feltételeknek, lásd Roamer.
Tömören, ahhoz hogy egy óra svájci legyen, a gyártási költségek legalább 60%-át Svájcban kell generálni. Ezen felül a szerkezetet Svájcban kell tokozni és a minőségellenőrzést is ott kell végrehajtani. Svájci bérekkel ha már ez a két folyamat és például a billegő beállítása ott történik akkor már megvan a 60%. Hasznos információ még, amit a drágább Roamereknél is meg lehet figyelni, hogy ha a tokon, általában a hátlapon, is szerepel hogy Swiss Made akkor az is ott készült, így nem csak a mágikus százalékoknak felel meg, hanem tényleg svájci. Most, hogy ezt tisztáztuk rátérhetünk a mai tesztalanyra.
A Roamer R-Line kollekció határozottan hétköznapi viseletre tervezett órákból áll, ezt mutatja az R-Line Multifunction is. Először korongráfnak tűnhet az óra, de közelebbről megnézve látjuk, hogy a három segédszámlap közül kettő a naptárhoz tartozik, míg a harmadik egy 24 órás mutató. 3 óránál látjuk a dátumkijelzőt ami így nem töri meg a számlap síkját, mintha hagyományos dátumablak lenne. A 6 órai index fölött egy 24 órás mutató kapott helyet, ami funkcióját tekintve egy délelőtt, délután indikátor. Végül, 9 óránál egy nap kijelzés található, melynek 14 jelölése van 7 helyett, hogy megmaradjon az összhang.
Határozottan selyemfényű a számlap ami leginkább a zöld változaton érhető tetten. Ezt a körkörös polírozást megkapták a segédszámlapok is a 24 órás kivételével, ami jól elkülöníti a naptár mutatói. Egy síkban van a percskála a számlap többi részével, de az eltérő felületkezelés miatt olykor döntöttnek tűnhet. Egy árnyalatot kapott minden mutató és az applikált indexek is. Még a Roamer logó is arany színű az arany-acél modelleknél. Negyedóránként nem csak egy egyszerű négyszögletes indexet találunk, hanem egy a mutatókat idéző törés van a hangsúlyozott, dupla indexek közepén.
Zafírkristály fedi mindezt a 43 milliméter átmérőjű, 50 méteres vízállóságot biztosító tokban. Ezzel azért még nem ajánlott úszni de már tökéletesen leküzd minden akadályt amivel egy átlagos napon találkozhatunk. Kvarc lévén a hátlap tömör és szépen díszített. Formáját tekintve a tok klasszikus, nem akar újat mutatni, mindenhol polírozott. A korona és a két gomb arányosra sikerült, így jól kiegészítik egymást. Nem véletlen ha új látvány ez a számlapkiosztás, hiszen a Roamer most nem ETA vagy Ronda szerkezetet választott, hanem ISA, szintén svájci szerkezet került a tokba. Részben a több beszállítóval fenntartott kapcsolat is hozzájárulhat a kompetens árhoz, míg egy Swatch Group márka nagyrészt ETA szerkezetekre van utalva.
Acél csaton kapjuk mindhárom modellt, háromszemes konfigurációban. Tömör végszemek, egy tisztességes békazár és valóban három különálló szem a csomag része, nincs optikai trükközés. A végszemek illeszkedése szép, egységes. Egységesre sikeredett a polírozás is a tok és a csat között, ezért szép az átmenet a két külső polírozott csatszemhez. Nagyon finom szálhúzást kaptak a középső szemek, így a számlaphoz hasonlóan, kissé szatén, selyemfényük van.
A már említett 43 milliméter a hosszú fülek és a vékony ráma miatt teljesen hihető optikailag is. Ettől függetlenül, mivel vékony a tok és a dizájn is megengedi, a Roamer R-Line Multifunction lehet egy úgynevezett letudós óra, azaz tökéletes ha valaki egy órával szeretne letudni minden alkalmat. Az 5 atmoszférás vízállóság sok igényt kielégít a megjelenés pedig legalább annyira passzol egy sportosan elegáns öltönyhöz, mint egy sorthoz. Első svájci órának is jó választás lehet, hiszen egyszerűsége lévén örök megjelenést nyújt és 126,990 forintos kezdőára sem rémisztő. Az arany-acél változatok pedig 141,990 forintért vásárolhatók.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. biztosította a teszt erejéig.