Amennyiben pilótaórát keres az ember, talán éppen annyi lehetőség tárul elé, mint búvárórák esetében. Viszont, ha igazi pilótaórát keresünk hamar leszűkül a kör csupán néhány márkára. Ezek közül a Laco a legelérhetőbb és itt van lehetőségünk elég részletesen konfigurálni az órát, persze csak történelmileg helyes keretek közt.
Ha valóban a történelmi hűségre törekszik valaki, akkor a Laco Replica (nem összekeverendő a hamisítványokra használt eufemizált kifejezéssel, erről bővebben itt) kollekció tökéletes, ám az 55 milliméteres tokátmérő kevés embernek lesz ideális. A 40-es évek háború dúlta időszakában a német légierő kiadta, hogy egy úgynevezett Beobachtungsuhr, azaz megfigyelési órának (ez a mai pilótaóra) egészen konkrétan milyennek kell lennie. Az ilyen órák referenciaszáma FL23883, ami később, a mai cikk alanyánál is fontos szerepet kap majd. Ezen órák akkoriban 55 milliméteresek voltak, hogy megkönnyítsék a leolvasásukat és, hogy bőrkabáton kívül is tudják hordani a pilóták. Vagyis nem egészen a pilóták. Eredetileg a Beobachtungsuhr modelleket fedélzeti navigátoroknak fejlesztették, akik a nagyobb gépeken a pontos navigációért feleltek. Csupán az óra és egy oktáns segítségével megtudták adni pontos helyüket.
Két fajta számlappal készülhettek ezek az órák. A és B típus volt elérhető. Az A típusú rendkívül letisztult, csupán 11 arab szám és a jellegzetes háromszög található 12 óránál. A percskála hangsúlyos és egyszerű. A B típus már valamivel összetettebb, itt kívül a percskálát látjuk kiemelve, míg belül az óra indexek kaptak helyet. A Laco Stuttgart PRO „A” számlappal érkezik, de bőven van a márka portfóliójában B számlapos referencia is. Miért is ne lenne, hiszen a Laco egyike azon öt gyártónak akik a második világháború során szállítottak ilyen pilótaórákat. Érdekes módon ezek a márkák fel tudták használni a történelem ezen érdekes szeletét ferdítések nélkül, nem úgy mint a békaemberek óráinak esetében.
Tehát, a Stuttgart PRO is megfelel a régen felállított követelményeknek, de lehozza a tok átmérőjét egy hordható szintre. Sőt, három méretben, 37, 40 és 43 milliméteres tokban is kérhetjük az órát. Ezen felül kiválaszthatjuk, hogy szál-húzott vagy homokszórt felületkezelést szeretnénk, melyek azért voltak szükségesek a levegőben, mert nem verik vissza olyan erősen a napsugarakat. Ahogy a vlogban is esett már róla szó, a homokfújás nagyon egyedi megjelenést nyújt és megéri azt választani. Eldönthetjük, hogy a kesztyűben is könnyen kezelhető hagymakoronát a tok melyik oldalára kérjük. Főszabályként arra az oldalra érdemes rakni amelyik kezünkön tervezzük hordani az órát. A koronával átellenben a már említett FL23883 felirat kerül a tokba. Tükröződésmentes réteggel ellátott zafírkristály védi a számlapot, valamint ha kérjük, a hátlap is lehet átlátszó.
Számlap terén van a legtöbb lehetőség. Kérhetjük feliratokkal vagy azok nélkül, emellett dátumkijelző is hozzáadható az órához. Leginkább autentikus a feliratokat és dátumot nélkülöző, úgynevezett steril számlap. Ez biztosítja a legkönnyebb leolvashatóságot, amit felerősít a C3 Super-LumiNova festék, ami zölden világ éjszaka. Fényes kék a perc és óramutató, hogy kellően kontrasztos legyen a matt fekete számlap fölött. Ez a kék rész igen vékony, csupán keretet biztosít a bőven felvitt fluoreszkáló festéknek. A másodpercmutató hosszú és lényegre törő.
Három szerkezet közül választhatunk melyeknek minőségét is mi határozzuk meg. Laco 200, 210 és 215 jön szóba melyek a Sellita azonos számmal jelölt szerkezeteire épülnek. Elaboré az alap minőség, de kérhetünk top grade werket is az óránkba. Díszítést mindkettőre kérhetünk, apró eltérés van a két minőség között, de ha valakit ezek a részletek nem érdekelnek az sem fog csalódni az elaboré szintűben sem, hiszen ez is egy magasabb minőségű mechanika, mint az alap. A top grade billegője nikkel helyett Glucydurból készült ami jobban ellenáll a hőmérséklet változásoknak. Hajszálrugója Nivarox 2 helyett Anachron. 3 helyett 5 pozícióban szabályozták és kövei is vörös rubinból készültek, Polyrubin helyet. Ezeket a különbségeket a felhasználó az óra pontosságában fogja észrevenni. Az elaboré 0-/+14 mp/nap a top grade pedig 0-/+8 mp/nap pontosságot ígér. Ezek csak gyártói adatok, a gyakorlatban ennél pontosabbak szoktak lenni a werkek.
Végső soron a bőrszíj színét és egyedi gravírozást választhatunk óránkra. A Laco Flieger Stuttgart PRO ára 335.700 forinttól kezdődik és 655.700 forintnál áll meg a legdrágább konfigurációban. A képeken szereplő 43 milliméteres darab 558.600 forintba kerül. A Laco modern megjelésű pilótaórájával már foglalkoztunk ITT, majd videós formában bemutattuk az alapmodelleket is.
Az órát a hazai forgalmazó biztosította a teszt erejéig.