Ki ne ismerné a Swatch újraélesztett márkájának kvázi arcát, a Fifty Fathoms-t? Ez az óra formálta a búvárórákat azzá amiként ma ismerjük őket, legyenek csak aszfaltbúvárok vagy ténylegesen használt merülési időmérők. Igaz, egy komoly búvár se hagyatkozik már csupán órájára, vannak már szuper búvárkomputerek erre a feladatra, de egy-egy órakedvelő búvár, vagy hobbi búvár még most is felveszi ezeket a darabokat merülés előtt. Egy a lényeg: ma már csupán megjelenésük miatt választjuk a búvárórákat és ehhez a megjelenéshez nélkülözhetetlen volt a Blancpain.
Nem véletlen, hogy nem azzal kezdtem a cikket, hogy a Fifty Fathoms az első búváróra, hiszen az elterjedt állítás nem igaz, bármennyire is szeretné az ellenkezőjét sejtetni a marketing csapat. Akárcsak a Rolex és a Mount Everest esetében. Igazából nem az Explorer volt az első Rolex a csúcson, de a korabeli és későbbi reklámok is úgy vannak szerkesztve, mintha az Explorer lett volna a nagy hegymászó modell. Ha a búvárórák eredetét keressük, akkor az Omegánál kell megállapodnunk. Konkrétabban, 1932-ben jelent meg az Omega Marine, ezzel betöltve az első forgalomban kapható búváróra szerepét. Persze, említendő az 1926-ban megjelent Rolex Oyster, ami az első vízálló karóra, de a konszenzus alapján az nem búváróra. A Marine igazából egy vízálló kapszulába helyezhető öltönyóra volt, semmiben sem hasonlított a mai diverekhez. Ekkor jön szóba a Blancpain. Ők 1953-ban bemutatták azt az órát ami már hordozta a modern búváróra jegyeit.
Története valójában egy évvel korábban kezdődött amikor Robert Maloubier, a francia harci búvárok tábornoka azt a feladatot kapta, hogy tervezzen egy karórát ami 50 öl, azaz 50 fathom mélységben is képes működni. Innen a híres név és az a fontos specifikáció, hogy az óra legalább 91,44 méterig vízálló legyen, ugyanis akkoriban ez számított a maximális merülési mélységnek ami még biztonságos volt. Ekkor már a Rolexnek voltak hasonló specifikációkkal rendelkező prototípusai, de nem álltak készen a sorozatgyártásra. Ezért, Maloubier a Blancpain Rayville S.A-hoz fordult, akik 1953-ra elő is álltak az órával, amit 1954-ben már meg lehetett vásárolni. Az az 1953-as modell a mai napig megállja helyét dizájn szempontból. Nem véletlen, hogy a márka saját újjászületésével ezt a modellt is visszahozta.
Az említett 30 évesen túl két másik kerek évforduló is következik 2023-ban. 20 éves lesz a modern a Fifty Fathoms. Az első Gombessa expedíció pedig 10 éve történt. Ezek célja ritka tengeri fajok felkutatása és védelme. Ezen felül a Blancpain több fronton is igyekszik védeni a vízvilágot. Kíváncsian várjuk mivel rukkol majd elő a gyártó.