Egy váratlan, de annál érdekesebb megjelenéssel kezdte a nyarat a Swatch cégcsoport óriása, a Tissot. Mostanság leginkább a PRX kapcsán jött fel a belépőkategóriás svájci márka, hiszen fején találták a szöget azzal a megjelenéssel. Most sokkal merészebbek voltak, még mindig régi modellekre emlékeznek, de egy egészen más stílusban.
Hallani néha autós újságíróktól, hogy az autótervezés addig volt merész és ötletes amíg nagyon elterjedt volt a különféle tudatmódosító szerek használata a 60-as, 70-es években. Hogy emögött mennyi valóság van, nem állíthatom biztosra, de érdekes, hogy sok vidám, kísérletező óradizájn is akkor született. Persze etájt jelentek meg a mára elképesztő népszerűségnek örvendő acél sportórák is, ám mégis kitűnik, hogy akkoriban nagyon mások voltak az órák. Ebben a bevállalós korszakban született a Tissot Sideral is.
Nem elég, hogy élénk színekkel hódított, különleges anyagból készült. 1969-ben ez volt a világ első monobloc üvegszálas tokkal rendelkező órája. Két évre rá a Sideral S sportosabbá tette és egy új szíj rögzítési megoldást is behozott. A most megjelent újrakiadás a szíjat és a különleges anyaghasználatot is megtartott, csak most nem üvegszálas a tok, mint egy vízibicikli, hanem karbon, akár egy Koenigsegg.
A kerámia mellett a „kovácsolt karbon” (forged carbon) is egyre népszerűbb, de legtöbbször, akárcsak a kerámiát, drágább modelleken látjuk. Most elérhető áron hozta el a Tissot a 41 milliméter széles és 46,5 milliméter hosszú karbon tokot. Formája a régivel megegyező hordó, aminek előnye, a retró hangulat mellett, hogy egészen kompakt, nem lóg túl a csukón, mert nincsenek tokfülei. Anyagának egyik különlegessége a márvány szerű minta. Ez a kovácsolás folyamatától keletkezik amikor vékony szénszálas lapokat sokszor önmagukra hajtanak és nagyon magas nyomással tömörítenek. A fekete-kék számlapos modellen még kék darabokat is tettek a tokban az alap sötétszürke mellé. Elől-hátul zafírkristály zárja a tokot és biztosít 300 méteres vízállóságot, ami már komoly búvárórás érték. Széles, fekete lünetta veszi körbe, melyen regatta időzítőt találunk.
Ez a tipikusan nyári, vitorlásversenyeken használt komplikáció visszaköszön a számlapon is. Működése nagyon egyszerű, igazából egy 5 vagy 10 perces visszaszámláló, ugyanezt egy alap búvárlünetta is tudja, csak itt külön ki van emelve. A számlap regatta időzítője akkor jöhet jól, ha épp egész óra után 5 vagy 10 perccel indul a verseny, de egyértelmű, hogy csak dizájnelemként került oda. Este sem kell kétségbeesni, többféle színű Super-LumiNova borítja a számlapot és az egész lünettát. 12 óra helyett 9-hez került a Tissot logó. Nem is akármilyen, hanem a régi modelleket idéző. Vele átellenben, a szokásos helyén, találjuk a dátumablakot. A mutatókról is ordít a 60-as évek, egyszerűen jól áll össze minden a számlapon.
A Swatch cégcsoport alap belépő szerkezete került az órába. Már számlap is árulkodik a Powermatic 80-as werkről, ami a közismert ETA 2824 erősen átalakított, modernebb változata. 80 óra járástartalék és jó pontosság jellemzi, eléggé bevált az utóbbi években. Nagyon kompetens, 1.075 eurós áron érkezik az óra a Tissot állandó kollekciójába. Kék, sárga és piros színben. A lyukakkal tűzdelt szíjak különlegessége, hogy nem tüskecsattal záródnak, hanem a szíj egyik oldalának végén található két kis kiálló pöcköt kell a lyukakba dugni.
Galéria: