Még csak most indult be igazán a nyár, de a nagy óramárkák már javában készülnek az novemberi Only Watch aukcióra. Ez az egyik legérdekesebb aukció órakedvelői szemmel, hiszen már szokássá vállt, hogy ide mindenki valami színes, izgalmas modellel készül. A legtöbb kalapács alá kerülő óra már ismert, melyekkel majd egy külön cikkben foglalkozunk, ám addig is érdemes pár hasábot szentelni a világ legelső négytengelyes tourbillonjának, melyet szintén elárvereznek majd.
Ha valaki már egy cseppet is beleásta magát az órás hobbiba, jól tudja, hogy a Jacob & Co. minden csak nem klisé. Egy-két olyan márkát tudunk csak felsorolni akik mindig a következő rekordot, határt keresik és közül általában a Jacob & Co. a leghangosabb. Természetesen, a legvalamilyenebb dolgok mindig a legmegosztóbbak és ezt el kell fogadni. Nem mondom, hogy a négytengelyes tourbillon lesz a következő nagy találmány ami majd lecsurog a ranglétrán az elérhetőbb modellekhez, de az ilyen fejlesztések, a kreativitás végső soron csak jó lehet az óraiparnak, még ha csak közvetett formában is.
Az alap tourbillonok története még bőven a zsebórák aranykorában indult, amikor egy óra a nap jelentős részében egy pozícióban állt a viselő zsebében. Ez idővel azt eredményezte, hogy a gravitáció állandó vonzása terhelte a gátszerkezetet, ezzel rontva az óra pontosságát. Azzal, hogy a tourbillon állandó forgásban tartja a billegőt, arra mindig más irányból hat a gravitáció, kiátlagolva ezzel a lehetséges eltéréseket. Később, miután mindenki karórákat vett már, átalakult az egész egy szép, kifinomult komplikációvá, amit inkább esztétikai érteke miatt keresnek az emberek. Az évek során sok órásmester, különféle márkák égisze alatt, fejlesztette tovább a tourbillont. Így születtek meg a két és háromtengelyes változatok is, melyek már nem csak egy síkban forogtak saját origójuk körül, hanem mindenfelé pörögtek. Ennek a maximumát alkotta most meg a Jacob & Co.
Mindig is az Astronomia volt a márka legelképesztőbb kollekciója, amibe mindent beleadtak. Most megérkezett az Astronomia Revolution 4th Dimension. A gyakorlatban sokkal egyszerűbb megérteni a szerkezet lényegét, mint gondolnánk, ám kivitelezése annál nehezebb volt. Egy háromtengelyes tourbillon forog a számlap közepére felfogatott kétágú tengelyen. Tehát három tengelyt ad a toubillon maga, a negyediket pedig a forgó tartószerkezet adja. Ugyanis az egész installáció állandó mozgásban van. Egy perc alatt tesz egy kört a számlapon, ami nem is a számlap, hiszen az a tartó elem egyik végén kapott helyet. Ez is az Astronomia egyik csodája, hogy a számlap is forog, mindig észak felé találjuk 12 órát, mint egy átlagos órán.
Belegondolni is lenyűgöző, hogy milyen bonyolult áttételek kellenek egy ilyen szerkezet létrehozásához. A Jacob & Co. nem is hagyta elismerés nélkül szerkezetgyártójukat, a Concepto-t. A most megjelent egyetlen darabban elkészült óra koprodukció, és ezt mindét márka büszkén hirdeti.
Ha ez nem lett volna elég, a forgó főelem alá rendkívül unortodox kőberakás került. Egyszerűbb esetekben egy követ formára csiszolnak és a legalsó fazettájával lefelé egy foglalatba helyeznek. Ez egy brilláns-alakra csiszolt gyémántnál azt jelenti, hogy a „hegye” néz lefelé és a laposabb része felfelé. Itt a különböző alakra csiszolt kövek lényegében fejjel lefelé, a legalsó fazettával felfelé ülnek a szerkezet tetején. A végeredmény ólomüveg szerű hatást kelt.
Ez az óracsoda is idén november 5.-én kerül árverezésre az Only Watch aukción, melyen a befolyó összegeket az izomdisztrófia kutatására ajánlják fel.