Az Edox Neptunian is követi a trendeket, kisebb tokkal és hosszabb járástartalékkal jelent meg a legfrissebb Grand Reserve modell.
Nem kell bemutatni az Edoxnak, hogy kell búvárórát gyártani. 1961-ben mutatták be a Delfin kollekciót, majd rá négy évvel a Hydro-Subot. Mindkettő termékcsalád azóta is létezik, de új belépők, mint a felélesztett Skydiver, a CO-1 vagy a Neptunian mutatják, hogy a varázs továbbra is tart. Míg a régi gyökerekkel büszkélkedő modellek visszafogottabbak maradnak, addig a CO-1 és a Neptunian igazi modern búvárórák. Kettejük közül a CO-1 képviseli az hardcore vonalat, míg a Neptunian valamivel visszafogottabb. Most tovább nő a két modell filozófiája közti távolság, marad a rendkívül robosztus dizájn, de egy új szerkezettel és szerényebb méretekkel.
Hiába megy nagyon a kis órák trendje, 1000 méter vízállóságot nem lehet egy parányi tokkal elérni. Biztosan lehetne még kísérletezni, hogy mekkorára zsugorítható még a Neptunian tokja, de a korábbi 44 milliméterről 42-re csökkentett tokátmérő tűnik a középútnak. Még ha lehetne is kisebb az átmérő, vastagsága hamar filet mignon-t varázsolna az órából, plusz ha valaki egy 1000 méterig vízálló órát vesz, akkor nem is filigrán modelleket keres.
Persze, a gyakorlatban 200 méteres vízállóság is bőven elég minden átlag felhasználónak, de mégis van valami abban, hogy ez bizony egy kilométer mélyen is működne. Valahol ugyan az az gondolatmenet egy szuperbúvárnál is, mint a mechanikus óráknál. Ha racionálisan döntenénk, akkor valószínűleg egyetlen egy Casiot hordanánk életünk végéig, de mégis mechanikus órákat veszünk, ráadásul többet is. Értékeljük az elképesztő történelmet és mérnöki zsenialitást, ami ezen tárgyakat létrehozta, ezt fokozhatják a gyártók olyan specifikációkkal, mint a nagyobb nyomásállóság vagy a hosszabb járástartalék.
Formáját tekintve nem változott a Neptunian tokja, sikerült arányosan csökkenteni átmérőjét. Tömzsi, lekerekített tokfülek és egyszerű koronavédők jellemzik. Utóbbiak egy arányos, jelzett, menetes koronát védenek. Toolwatchos hangulatban, a tok felénk néző felületei szál-húzottak, míg oldalai polírozottak. A előbbi nem olyan markáns, inkább szatén hatású. Egy kerámiabeétes, forgatható lünetta ül a tok tetején, ami, akárcsak az általa közrefogott zafírkristály, szinte megkarcolhatatlan. A zafír és a kerámia is csak gyémánt keménységű anyagokkal karcolható, tehát nagyon kicsi az esélye, hogy valaha is megsérüljenek. Ez, kombinálva az acél tok méreteivel és masszív felépítésével, egy strapabíró órát eredményez, amit nem kell nagyon féltenünk.
Korábbi Neptunian modellekhez képest sokminden változott a számlapon. A Neptunian eredetileg a SkyDiver szérián belül jött létre, de egyre távolodott a modern nehézbúvár Neptunian, a múltidéző SkyDivertől, így ezen a modellen már nem is találunk SkyDiver utalást, valamint az indexek és mutatók is átalakultak. Nagyon jót tett az összképnek, hogy elhagyták a hosszúkás, ceruzafirmájú percmutatót és helyette, a nyíl alakú óramutatóhoz jobban passzoló, szélesebb forma került. A korábbi modellek kizárólag szögletes, applikált indexeit váltakozó kerek és szögletes formák cserélték fel. Ez nem csak jobb leolvashatóságot eredményez, de végre olyan sajátos karakterrel ruházza fel a modellt, ami eddig hiányzott belőle. Úgy sikerült turbózni az óra karakterét, hogy nem lett belőle rokokó fali dísz. Örkény előtt tiszteleg a számlap és külső gyűrűje, legalább a betűtípusok összeillenek.
Egy egészen új szerkezet, a Caliber 808 hajtja a legfrissebb modellt. Nagyon érdekes megfigyelni azt ahogyan az ETA egyre korlátozta a Swatch Group-on kívüli gyártóknak való értékesítést, úgy ki hova nyúlt megoldásként. Vannak akik saját werket faragtak, egyesek pedig a Sellita, a Soprod és az STP felé fordultak. Ezek a szerkezetgyártók egészen korán, már az ETA fénykorában is alternatívát nyújtottak, ám az Edox Caliber 808-at is gyártó La Joux-Perret újabb belépő ebben a kategóriában. Korábban inkább csak magasabb kategóriás szerkezetekkel foglalkoztak, ám 2021 végén ők is debütáltak három mechanikát, ami az ETA után keletkezett űrt hivatott betölteni.
Az Edox Neptunian Grand Reserve hátlapja mögött ketyegő La Joux-Perret G100 egészen jó alternatíva lehet a Selliták és Soprodok helyett, ugyanis méretei megegyeznek az ETA 2824-el, de sokkal hosszabb, 68 órás járástartaléka van és rotor felfogatása is szofisztikáltabb, 2894-es ETA-ra hasonlít. Kékített csavarok, genfi csíkok, perlázs, ami csak kell. Nem hinném, hogy a La Joux-Perret gyárból ki tudna gurulni egy csúnya szerkezet.
Alkalmazkodva a megújult tokhoz, áttervezték a három szemes acél csatot is. Polírozott középső szemei jó átmenetet biztosítnak a csillogó kerámiabetéthez. A csat masszív, mégsem túl nehéz, mart zárában egy búvárhosszabbítót is találunk.
Jégkék, fekete és zöld számlappal érhető el az új modell, acél csaton. Színtől függetlenül mindnek 759.900 forint az ára. Személyes kedvencem a fekete-arany kombináció, ami éppen annyi extra csillogást visz az órába, hogy ne csak egy sima fekete számlapos driver legyen, de nem lesz túl feltűnő sem. Eddig is szuper hétköznapi búváróra volt az Edox Neptunian, de ezzel a frissítéssel komolyat lépett, technika és megjelenés terén is.
Galéria:
Az órákat a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.