Amekkora felfordulást keltett a világ órakedvelői körében a MoonSwatch, annyira jól jött a Swatchnak. Rekord évet zártak, és sokáig mindenki róluk beszélt. Kaptak hideget és meleget, de azt nem lehet elvitatni, hogy rengeteg embert közelebb hoztak az órák világához. Most pedig pár nappal a bejelentés után itt az újabb együttműködés eredménye.
Nem a Blancpain lett volna az első, amire gondolok, ha Swatch-csal való együttműködésről van szó, de ahogy Dani az első reklámot látva megírta már, a MoonSwatch mellett a Blancpain volt még tervben korábban. Az első reklámok után már sejteni lehetett, most pedig már biztosan lehet tudni, hogy az idén 70. születésnapját ünneplő Blancpain Fifty Fathoms kapott biokerámia (károgóknak sima műanyag, fanatikusoknak környezetbarát kompozit) „omázst”.
Az újdonság a Blancpain x Swatch Scuba Fifty Fathoms nevet kapta és 5 változatot – mindegyik óceánhoz egyet. A tok a már MoonSwatch-ból is ismert biokerámia, aminek fő összetevője a repce olaj. 42,3 milliméter átmérőjű, 14,4 milliméter vastag, és 50 öl (50 fathoms), azaz 91,44 méter vízállóságú. Az indexek, mutatók és a lünetta skálája is Super LumiNova világító festékkel bevont, tehát jól látható – egy darabig – sötétben is.
Az öt változatot az öt óceán és az azok mélyén élő csupaszkopoltyús csigák színvilága ihlette. A csupaszkopoltyús csigák (angolul nudibranch, születési nevükön nudibranchia) bár a csigák osztályába tartoznak, de nem összekeverendőek a hazánkban is ismert, divatos színeket nem ismerő, fantáziátlan, konzervatív szárazföldi csigákkal, ezek a tengeri csigák mintha egy Desigual katalógusból másztak volna ki, de legalábbis a még élő korallzátonyok színpompájából. A csupaszcsigák többnyire a melegebb, sekélyebb vizeket kedvelik, de van példány, amire 2.500 méter mélyen bukkantak.
Az átlátszó üveghátlapon keresztül láthatjuk az automata Sistem 51 szerkezetet aminek csapágylemezeinek festését az óceán-téma ihlette, és mindegyiken láthatjuk a maga csupaszkopoltyús csigáját, a hátlap peremére pedig felírva az alábbi motivációs felkiáltásokat: Passion for diving, licence to explore, ocean breath, protect what you love, immerse yourself – amik magyarul úgy hangoznak, hogy búvárkodás iránti szenvedély, jogosítvány a felfedezésre, óceáni lélegzet, óvd amit szeretsz, mélyülj el (valamiben).
A bézs színű modellt az Északi-tenger (korábban Jeges-tenger, ami neve ellenére óceán) ihlette, a lünetta ún. „bio sourced” azaz természetes anyagokból készült üveg, a számlapon pedig hat óra fölött láthatjuk a jellegzetes NO RADIATION logót, amit az ötvenes, hatvanas években festettek fel, ezzel jelezve, hogy nem az erősen sugárzó rádiumot, hanem a gyengébb tríciumot használják a világító indexekhez. Ennek a modellnek a totemállatkája a Dendronotus frondosus.
A Csendes-óceán színösszeállítása a személyes kedvencem. Végre jó arányban találkozik a sárga és a fekete. Tehát a tok sárga, a lünetta pereme sárga, de a lünetta felénk néző részének alapja már fekete, a hozzá tartozó NATO szíj pedig fekete-sárga. A Chromodoris Kuiteri élvezheti a jelenlétet a szerkezeten, valóban színpompás kis állatka.
Glaucus Atlanticus, azaz Tengeri fecske elnevezésű csiga ihlette az Atlanti-óceán kékségében tündöklő modellt. Mint a MoonSwatchnál a Föld változat is elég egyértelmű és nyomatékos volt, a Scuba Fifty Fathoms-ok között ez az Atlanti-óceán. Kék a tok, fehérből bézsbe hajló számokkal, indexekkel, a szíjon ugyanezen színek csíkos kombinálásával.
Zöld tok, fekete lünetta – jó árnyalatok, erős kontraszt, ez is egy élénk darab a kollekcióban. Nembrotha Kubaryana elnevezésű csupaszcsigával a hátlapon az Indiai-óceán ihlette példány.
Bár a jegesmedvék elsősorban az Északi-sarkvidék környékén élnek, mégis a Déli-óceán kiadása kapta a koszos jegesmedve színt – ettől függetlenül a Csendes-óceán után nálam ez jön a sorban. „Jég fehér” tok, sötétszürke lünettával – lehet ez adja a jegesmedve érzést -, Tritoniella bellivel a hátlapon.
A Sistem 51 egy 2013-ban bemutatott automata szerkezet, ami abból a szempontból mindenképp különleges volt, hogy mindössze 51 alkatrészből áll és egyetlen csavar tartja egyben az egészet. Leánykori neve c10.111, járástartaléka kiemelkedő, 90 óra, mindezt 21.600-as lengésszámon. Gyári pontossági határértéke -5/+15 másodperces napi eltérést enged, nincs finomszabályzó, tehát pontosítani nem lehet. 100%-ban robotizált módon készül. A szerkezetet – ahogy a Swatchtól már ezt megszoktuk – nem tervezte szerelhetőnek, ahogy ők mondják hermetically/permanently sealed, tehát hermetikusan/örökre lezárt. Nyilván szét lehet szedni egy ilyen tokot – nem gondolom, hogy roncsolás nélkül ez megoldható, nem véletlen gyártják úgy, ahogy -, és lehet próbálkozni de a benne levő alkatrészek és az összeszerelés mikéntje nem ezen gondolatmenet mentén készül.
Érdemes meglátogatni a termékoldalt, a kis csupaszcsigákról is sok plusz infóval szolgál, és megtalálhatóak azok a Swatch butikok, ahol az óra elérhető lesz – a cikk megírásakor a térkép nekem még üres volt- SZERK: hát persze, mert lokáció alapján mutatja, osztrák oldalról nézve az osztrák butikokat mutatja, németről a németeket, és így tovább, a nemzetközi oldalon magyar lokációval persze, hogy nem mutat semmit, mivel itthon nem lesz elérhető a MoonSwatch-hoz hasonlóan ez sem — fontos, hogy fejenként egy darab vásárolható naponta. Érdekes egyébként a mai megjelenés, mivel kilencedikére volt beharangozva. Még az is lehet, hogy az online bemutatást a reddites kiszivárogtatás (6-án este) miatt hozták előre? Ki tudja.
Mindenesetre, ahogy a MoonSwatchnak is, úgy ennek a kiadásnak is örülök -óraiparilag-, bízom benne, hogy még több eddig semleges embert sikerül kicsit közelebb húzni az órák világához. 390 euró, kb. 150.000 forint egy műanyag, játékos, és összességében véve „eldobható” karóráért sok. Ha figyelembe vesszük, hogy ez egy Swatch, tehát az önnön eldobható életciklusának hosszáig viselhető, biokerámia (műanyag) tokos Blancpain omázs, akkor az összeg megbocsátható. Az biztos, hogy nem ár/érték arány harcosoknak készült, nekik megmarad a zafírüveges, acél tokos, acél szíjas Orient Mako, vagy Ray széria például ennél 20-30 ezer forinttal kevesebbért. Ezt az órát azoknak javasolnám, akik szeretnének egy csipet búváróra-történelmet egy modern, játékos megvalósításban.
Galéria: