Az elmúlt időszakban több Seiko alkalmazott is eltévedhetett már a gazdag archívumokat kutatva, de akik kitaláltak a papírrengetegből, azok olyan legendás modellek tervrajzaival tértek vissza, mint a Seiko 6138-8020. Kellően megújulva újra itt a 70-es évek egyik legnépszerűbb Seiko modellje.
Miért kell visszahozni egy régi ismerőst? Egyrészt azért, mert a mai napig jól néz ki és egész sok ember szereti a régi modellt, másrészt azért, mert a Seiko feljebb pozícionálásában elengedhetetlen pár mechanikus kronográf is. Az utóbbi pár évben igen konzisztensen emelte gyártási színvonalát és árait a Seiko, ezzel magasabb szintre belőve a márkanevet. Keményen dolgoznak azon, hogy a Seiko ne egy belépő kategóriás márkát jelentsen, hanem stabil felső-középkategóriás név legyen az órapiacon, amihez elengedhetetlen pár automata kronó is, hiszen 1969 óta tudjuk, az a János, akinek van ilyenje.
A Seiko Prospex Speedtimer termékcsaládhoz csatlakozik a két új modell, ezért érthető miért nem konkrét leképzései az 1972-es 6138-8020-as pandának, simulniuk kellett a többi Speedtimer megjelenéséhez. 42 milliméter átmérőjű és 14,6 milliméter vastag a 70-es évek inspirálta tok, ami megegyezik mindkét új referenciánál, csupán a számlapok különböznek. A képek alapján nem csak az árakban, de a felületkezelésben is látszik, hogy magasabbra pozícionálná magát a Seiko. Találunk precízen polírozott részeket és meglepően részletes szálhúzást is, utóbbi került még a stopper gombjaira is, amit általában csak fel szoktak polírozni, mert az lényegesen kevesebb odafigyelést igényel. Egy szépen kivitelezett, kellően részletes szálhúzáshoz oda kell figyelni, mert egy apró hiba is hamar kitűnik a katonás rendben futó szálak között.
Akárcsak a régi toknál, ennek is szerves része a jól elkülöníthető, egészen nagy felületekkel dolgozó, polírozott ráma. A tokfülek felső része szálhúzott, míg a tok oldalán polír fut végig, egészen a rövid, egy suhintással levágott tokfülek végéig. Valószínű, hogy ezek a tokfülek hozzák majd a Seikotól megszokott kényelmes viselet nagy részét. Köztudott, hogy a legtöbb Seiko modell kisebbnek tűnik csuklón, mint azt méretei sejtetnék és ezt általában ügyesen megrajzolt tokfülekkel érik el. 100 méterig vízálló a tok, tehát nem kell félteni a víztől. Természetesen karcálló zafírkristály zárja a tokot felülről, tehát marad a 100-as zsebkendő a téli náthára, a karcok siratása helyett.
Klasszikus 3 segédszámlapos kronográf számlapot találunk az új órákon. Az nem limitált kiadás egy törtfehér, már-már tojásszínű számlappal érkezik, sötétkék tachométer skálával, míg a limitált kiadásra az előd, 6138-8020-hoz hasonló fekete-fehér panda számlap került. Rendes kronográfhoz illően a stopper funkció mutatói egységes színezést kaptak, tehát könnyen megkülönbözethetjük a 9 órai 30 perces és a 6 órai 12 órás gyűjtőt a 3 órai folyamatos másodperctől. Valamint, a stopper központi mutatójára is került narancssárga festék. Nem piros, hanem narancssárga. Ez az a szín, amit nagyon érdemes visszahozni az ezredforduló előtti óragyártásból, még ha csak pár apró jelölés erejéig is.
Az új órákat a Seiko márkanév alatt forgalmazott kronográf szerkezetek közül a legkompetensebb hajtja. A 8R48 4Hz-es frekvencián ketyeg, 45 órás járástartalékkal, de a lényeg a vertikális kuplung és az oszlopkerék. Ha valóban egy-két polccal fentebb képzeli el saját jövőjét a Seiko, akkor az ilyen kicsi, de annál fontosabb részletekről is gondoskodnia kell.
A világos számlapos SRQ047J1 az állandó kollekcióhoz csatlakozik 1.050.000 forintos áron, míg az 1000 darabra limitált SRQ049J1 ára 1.120.000 forint lesz. Mindkettő egy komplex, kilencszemes acél csaton érkezik, ami mellé jár egy bőrszíj is.