Ha kiváló ár/érték arányú órát keresünk Svájcból és nem turkálnánk a sokszor kiszámíthatatlan mikrobrandek között, akkor egy buszjegyre is felfér a szóba kerülő márkák listája, melyek közül egy név biztosan kitűnik, nem csak ismertsége, hanem hatalmas kollekciója miatt, a Tissot. Tissot logó magasodik Genf belvárosi társasházinak tetején és Dakka központjában se kell két utcánál többet mennünk egyik üzlettől a másikig, de mit tud a gyártó, ami világszerte egyet jelent az elérhető svájci órákkal?
A Tissot nemzetközi oldala 575 órát listáz, melyek biztosan az aktív kollekció részei a cikk írásakor, ehhez jön a masszív gyártási kapacitás, ami 2018-ban kb. 4 millió órát jelentett, tehát abban az évben minden hatodik legyártott svájci óra egy Tissot volt ami iszonyatos mennyiség, hatalmas választék, amit nem egyszerű navigálnia a mezei vásárlónak aki csak egy elérhető árú, jó minőségű svájci órát szeretne, amit bármikor felvehet. Nekünk órakedvelőknek nem biztos, hogy egyértelmű, de tömérdek ember van, akik csak egy órát szeretnének, ami lehetőleg nem túl drága, de azért nem esik atomjaira az ember csuklóján és az sem árt ha svájci. Ezeket mind kipipálja a Tissot Gentleman kollekció, aminek két ígéretesebb tagját, egy szilícium hajszálrugós alapmodellt és egy extrásabb áttört számlaposat néztünk meg.
Azonos, 40 milliméter átmérőjű és 11,5 milliméter vastag tokon osztozik mindkét óra, ami egy univerzális, sőt kategóriájában egészen vékonynak számító méret, számtalan csuklón jól mutat. A forma modern, mégis klasszikus, szálhúzott tokfülekkel és egy széles polírozott rámával.
Utóbbi ragadja meg először a figyelmet, de később felbukkannak olyan finomabb részletek is, mint tokfüleket díszítő, karcsú letörés. Tükröződésmentes réteg is jutott a karcálló zafírkristályra, ami a 100 méterig vízálló tokot zárja, ehhez ugyan nem párosul menetes koronazár, de bátran vihető vízbe.
Sok a közös a Powermatic 80 Silicium és az Open Heart számlapján. Befelé szűkülő, applikált órajelölők és elegáns, Dauphine mutatók terelik figyelmünket a számlap közepe felé. Az indexeket három letörés és szálhúzott felső rész díszíti. A mutatók közepén is van egy törés, de ez talán túl visszafogottra sikerült és nem mindig mutatja meg magát. Az alapmodellen találunk egy keretezett dátumablakot, míg a Tissot Gentleman Open Heart, nem meglepően, áttört számlapos. 12 óra környékén két egymást metsző kerek részen távolították el a számlapot, hogy megmutassák a szerkezet gátszerkezetét. Módjával díszítették a megmutatott részt, némi perlázst kapott a billegő hídja, ami mellől viszont hiányoznak a lekerekített vagy szebben eldolgozott élek.
Mindkét órában egy Powermatic 80 szerkezet ketyeg, viszont abból két eltérő változat. A Gentleman Powermatic 80 Silicium a werk legkifinomultabb változatát használja, amiben modern, szilícium hajszálrugót találunk, amivel felveszi a versenyt drágább órák szerkezetivel.ű Az Open Heart a PM 80 középkategóriás változatát kapta egy kis extra díszítéssel az áttört résznél, Nivachron hajszálrugóval. Fontos megjegyezi, hogy ezek nem a műanyag gátszerkezettel szerelt Powermatic 80 szerkezetek, azok meglepően kevés órán jönnek szembe, de aki műanyagfóbiás, az azért olvasson utána, hogy milyen PM 80 van az órában, amit venne. Mindettől függetlenül ezek a szerkezetek tisztességes, 80 órás járástartalékkal érkeznek, ami egy hosszúhétvégét is átvészel az éjjeliszekrényen.
A Tissot Gentleman Powermatic 80 Silicium az úriember kollekció egyik legkompetensebb tagja 380.000 forintos áron, míg az Open Heart a kicsit több vizuális élményt keresőknek szól 400.000 forintért.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.