Mikor órás világrekordokra gondolunk, akkor először a legvékonyabb órák jutnak eszükbe, azok között is a rekorder mechanikus órák, mint a Piaget Altiplano Piaget Altiplano Ultimate Concept Tourbillon vagy a Bulgari Octo Finissimo Ultra COSC, mégis van egy sokkal olcsóbb, legalább annyira lenyűgöző szegmens, amiről kevesebb szó esik: az ultravékony kvarcóráké.
2016 óta egy királya van a vékony kvarcoknak, a Citizen. 8 évvel ezelőtt saját Eco-Drive rendszerük 40. születésnapját ünnepelte a Citizen az Eco-Drive One családdal, ami azóta is a világ legvékonyabb napelemes órája. Nem csak ebben voltak világelsők, 1976-ban az Eco-Drive csúcstechnológia volt, mint az első napelemes analóg óra, amitől a svájci óragyártás évtizedekkel lemaradt.
Nálunk a frissített 2019-es Citizen Eco-Drive One járt. Nevét környezettudatosságáról kapta, hiszen egy Eco-Driveban nem kell elemet cserélni, legfeljebb kapacitort, azt is évtizedes távlatban, ami nem csak egy gondozásmentes, praktikus kiegészítőt eredményez, de egy környezettudatosat is, ami rendkívül kevés hulladékot termel életútja alatt, hasonlóan a mechanikus órákhoz, csak az azokkal járó szervizköltségek nélkül. Viszont, a tartósság nem csak belülről fakad és erre gondoltak Tokióban is.
38,15 milliméter átmérőjű és mindössze 2,98 milliméter vastag vékony a Citizen Eco-Drive One tokja, ami kerámia kompozit anyagból készült, hogy kellően szilárd legyen ilyen keskeny profillal is, plusz bírja a gyűrődést. Cementált karbid a lünetta, ami szintén erős, karcálló anyag, közel áll a kerámiához. Általában ipari vágószerszámokhoz haszánálják ezt a kemény karbidrészecskéket tartalmazó kompozitot, amit álatlában valamilyen fémmel, kobalttal vagy volfrámmal kötnek össze. Az eredmény egy kemény, karcálló anyag, ami megfelelő merevséget ad az érmevastagságú toknak.
Klasszikus öltönyóra formát kapott a tok, amit négy funkcionális, az egész tokot összetartó csavar dob fel. Nincs is jobb szegmens egy vékony órának, mint az öltönyóráké, hiszen ez nem feltűnő, de kifinomult és kellően technikás ahhoz, hogy egy órakedvelő szívét is megdobogtassa. 3 órához került az apró korona, amit hasonlóan kicsiny koronavédők fognak közre. Nem a legkönnyebb kezelni, de szerencsére ritkán kell hozzányúlni a koronához. Ez sportosabb, szögletes formájával oldja a hangulatot.
Felül karcálló zafírkristály zárja a tokot, aminek pontos vastagságát nem adja meg a gyártó, de ez is leheletvékony lehet, hiszen nagyon sok alkatrésznek kell elférnie nagyon kis helyen. Alulról indulva kell hely a hátlapnak, a szerkezetnek, benne a kapacitorral, a léptetőmotorral és a nagy felületű napelemmel, ott van még két mutató, melyek nem érhetnek egymáshoz és a számlaphoz sem, majd végül a kristály. Mindezt kevesebb mint 3 milliméternyi hellyen, úgy, hogy oldalirányba se terpeszkedhettek nagyon, a visszafogott átmérő miatt.
Aprólékos, keskeny vonalakkal tűzdelt minta rejti el a napelemes modult. Egy jel sem utal arra, hogy Eco-Drive óráról van szó, csak egy nyomtatott Citizen logó került a számlapra, nem is hiányzik más. Nyomtatott és applikált indexek váltják egymást, melyek közül utóbbiak az igazán lenyűgözők, hiszen rendkívül vékonyak, ami megnehezíti az egyébként sem egyszerű felületkezelést. Ugyanez elmondható a mutatókról is, amiken középen egy törés fut végig, ez további helyet vesz el, amiből eddig se volt sok. Itt minden mikronra ki lett számolva.
Az órát a Cal.8826 modul hajtja, ami egészen elképesztően csak 1 milliméter vastag. A Citizen klasszikus értelemben vett manufacture d’horlogerie, tehát minden alkatrész fejlesztése, gyártása és összeszerelése házon belül történik. Több évnyi kutatás-fejlesztés ment bele a mechanikába, aminek során teljesen új szerszámokat is le kellett gyártani, de megérte. Egyrészt felállítottak egy azóta is megdöntetlen rekordot, másrészt egy funkcionális, praktikus órát hoztak létre, ami teljes feltöltés után egy fénytől elzárt fiókban is 10 hónapig jár, pontossága pedig havi +/-15 másodperc között marad.
Egy ultravékony kvarc órát mechanikus társai töredékéért lehet kínálni. Míg egy Piaget Altiplano Ultimate Concept ára 390.000 dollár körül van, addig aálatunk tesztelt Eco-Drive One csak 3.500 dollár. Persze, egészen más a megközelítés, ezért nem fair az összehasonlítás, de kaphatunk egy kis ízelítőt a világ legvékonyabb óráiból már 1 millió forint körül.
Az órákat a Citizen magyarországi forgalmazója, a Time Center Kft. biztosította a teszt erejéig. A tesztben szereplő mindkét változatból még elérhető 1-1 darab a Westendben-, valamint a Pólus Centerben található Borkutime szalonban, 15% kedvezménnyel 850.000 forintos áron.
Galéria: