A 2023-as Tissot T-Touch Connect Sporttal újjászületett a történelmi T-Touch kollekció. Van, ami eltűnt és van, ami egészen megújult, de olyan termék született, ami eddig nem volt a piacon.
Ma is igyekszik az órás innovációban élenjárni a Tissot, de árkategóriájuk és a cégcsoporton belüli nyomás ezt valamelyest visszavetette, viszont a 80-as évek végén és a 2000-es években volt pár ügyes és szokatlan húzásuk.
A Tissot Rock Watch a mai napig kísért néhány használtórás csoportban. Most már csak egy furcsa, nem különösebben felemelő látványt nyújtó óra kőből, de 1985-ös bemutatásakor a világ első természetes kőből készült órája volt, még akkor is ha ezt a műfajt azóta se űzi senki.
Lehet, hogy volt egy komolyabb éjszakája a Tissot akkori tervezőinek és úgy voltak vele, hogy adnak neki egy esélyt. Maga idejében népszerű volt, egészen 1992-ig gyártották gránitból, aventurinból, bazaltból és még számtalan más kőzetből. Hasonló húzás volt az 1999-es Tissot T-Touch, ami állításuk szerint a világ első „tactile”, azaz érinthető órája volt, ami necces állítás pár 80-as évekbeli, szintén tapizással kezelhető Casio mellett, de Svájcban, vagy Európában valószínűleg ők voltak az elsők.
A T-Touch koncepció azokhoz szólt, akiknek sok volt egy Suunto, Pro-Trek vagy G-Shock, de ezekhez hasonló funkcionalitást kerestek. A legtöbb T-Touchban volt iránytű, légnyomásmérő és magasságmérő. és persze mindet lehetett érintéssel vezérelni. 2023-ban bemutatkozott a T-Touch Connect Sport, ami már nevével is sejteti, hogy más megközelítést használ. Eltűntek önálló funkciói, helyette jött egy AMOLED kijelző, társ applikáció és sokkal befogadhatóbb dizájn és méretezés.
A Tissot T-Touch Connect Sport egy 43,75 milliméter átmérőjű, 13,5 milliméter vastag titán tokban érkezik, ami egyáltalán nem sejtet sem full, sem hibrid okosórát. Ügyesen rajzolták meg, szépek az arányai és a felületkezelés is rendben van, szálhúzással és polírozott élekkel. A korona hiánya sejteti, hogy nem klasszikus órával van dolgunk és hasára fordítva a töltőcsatlakozó és a pulzusmérő is árulkodó. Jobboldalt két gombot és egy kitüremkedést találunk rajta a T-Touch logóval, ami a társ applikáció ikonja is, de erről majd később. Szemből zafírkristály és egy kerámialünetta teszi teljessé a képet, amiből az utóbbi vastag és szépen kidolgozott.
Egy egyszerű, kontrasztos számlapot kapunk, amin 6 óra fölött találjuk az apró AMOLED kijelzőt. Kikapcsolt állapotban ennek csak a széle látszik viszont, ha bekapcsoljuk, akkor erős a fényereje és a mutatók is elszaladnak előle, hogy le tudjuk olvasni. Szép lassan, pár évtizedes késéssel a svájci gyártók is kezdenek rákapni a napelemes órák ízére és egyelőre a Tissot és a TAG Heuer látszik vezetőnek. Külön kiemelendő, hogy az T-Touch solar paneljét cégcsoporton belül, svájcban gyártja a Nivarox, akiket inkább a hajszálrugókról ismerünk. Nem lepődnék meg ha ezt új tudást a Swatch Group máshol is felhasználná majd, nem csak egy hibrid okosórában.
Térjünk rá a lényegre, a funkciókra és arra, hogy milyen használni az órát. Először is, mint óra nem sok kivetnivalót találni a csupán 50 méteres vízállóságon kívül. Igaz, a márka szerint ezzel is lehet úszni, de én nem kacérkodnék ezzel, szerintem a garancia se fedezné, ha beázna. Hibrid okosóraként ez egészen más, mint a kollekció korábbi tagjai, de épp ezért marad elérhető a 2020-as Connect Solar is. Az alapvető órafunkciókra, mint az idő és dátum kijelzése, a telefon nélkül is képes, így gyakorlatilag sosem szorul töltésre, elég ha kap egy kis fényt. Az aktivitással kapcsolatos funkciók is működnek a telefon nélkül, de ahhoz, hogy naplózzuk, visszakeressük, vagy megismerjük a mért aktivitások részleteit, mindenképpen szükség lesz az alkalmazásra. Ha összekapcsoljuk a T-Connect alkamazással, aminek valamiért se nem Tissot, se nem T-Touch a neve, akkor átlagosan 6 havonta kell vezetékkel töltenünk. Mikor összekapcsolt állapotban rendszeresen használjuk aktivitásmérésre, akkor 3 havonta kell tölteni, a gyártó becslései szerint. Ezek mind változhatnak a használat függvényében.
Nekem nem volt zökkenőmentes a csatlakozási folyamat, de egy újraindítás az órán megoldotta a problémát. Ha mindent sikerül beállítanunk akkor a kezdőképernyő fogad minket, amin mindig látjuk a dátumot és az aznap megtett lépésszámunkat. A SwALPS (Swiss Autonomous Low Power OS) operációs rendszer működik IOS, Android és Harmony rendszerű telefonokkal is, és kizárólag a kijelzőt használja. Korábbi T-Touchokkal ellentétben itt a mutatók nem mutatnak semmit mást csak az időt. Az is elveszett, hogy az üveg egész felületét lehet használni, itt csak a kijelző feletti rész érintésérzékeny.
A szoftver funkciói egyelőre kimerülnek aktivitásmérésben, értesítésküldésben és hívásfogadásban, de megjelenése óta is kerültek be új funkciók és a jövőben is tervezik bővíteni a kínálatot. Érkezik majd több sportolási lehetőség a futás, edzés, túrázás és kerékpározás mellé. Ezeknek hátulütője, hogy mivel az órában nincs GPS, ezért a telefonunkra hagyatkoznak a helyzet, magasság és megtett távolságért. Ha telefon nélkül indulunk futni akkor csak a pulzusunkat fogja tárolni az óra. Most még csak sportolás közben kapcsol be a pulzumérés, de később érkezik majd on-demand, bármikor elindítható mérés is. Nekem hiányzik még az alvásmonitorozás, de ez is megoldható szoftveresen, hiszen fizikailag minden adott hozzá.
Hat változata van az új Tissot T-Touch Connect Sportnak. Mind osztozik a titán tokon és a kerámia lünettán. Van kék, fehér, narancs-fekete, arany, fekete és full titán. Nálunk a szilikonszíjas járt, amin van gyorskioldó és kifejezetten kényelmes. Az árak változattól függően 400.000 forint körül alakulnak, ami okosórás mértékkel drága, viszont, ha azt nézzük, hogy ez svájci, in-house szoftveres és hardveres hibrid okosóra, amiből nincs más a piacon, akkor igazolható. Azoknak szól, akik szeretnének pár okosórás funkciót, de egy jól kinéző svájci órát szeretnének a csuklójukon, nem egy miniatűr telefont.
A tesztdarabokat a Tissot hazai forgalmazójának, a Next-Time Kft-nek köszönjük.