Ha a DS Action Divernél tovább kutakodunk a Certina katalógusában, akkor találunk több, érdekes történelmemmel rendelkező búvárórát is, amik mai anyagokkal és megmunkálással hozzák el a 60-as évek szellemét.
A Certina modern történelme 1959-ben indult be igazán, mikor bevezették a DS (Double Security) rendszert, ami azóta is a márka alappillére. Ma már minden Certina, még az elegánsabb modellek is DS rendszerrel rendelkeznek, ami extra tömítéseket és egy megerősített számlapot jelent, ezzel növelve az óra vízállóságát és tartósságát.
A Certina DS órák PH (Pression Hydrostatique) termékcsaládja tekint vissza a leggazdagabb múltra és itt találjuk a svájci középkategória talán legjobb vintage hangulatú búváróráit.
Először 2018-ban tért vissza az archívumokból a DS PH200M kollekció, követve elődje vonalait, majd 2020-ban egy frissítéssel nem csak átrajzolták, de új anyagokat is adtak az órához. Mindenütt polírozott a 42,8 milliméter átmérőjű acél tok, ami a megidézett kor szelleméhez hűen, egyszerű vonalvezetésű, sziluettjét csak a nagyobbacska, menetes korona töri meg, koronavédők nélküli.
Alul-felül zafírkristály zárja a tokot, ami az egyik nagyobb fejlesztés volt négy éve. Korábban plexiüveg fedte a számlapot és tömör hátlap a szerkezetet. Igaz, hogy a plexi hozzáad a vintage hangulathoz, de a napi használat során nagyon könnyen karcolódik, ezzel szemben a domború zafír formája is egy plexiüveget idéz, de ellenáll a karcoknak. A másik nagy újítás, ami most már a DS PH200M identitásának szerves részét képzi, a kerámia lünettabetét. Lapos alumíniumot cserélt az úszógumi jellegű kerámia, sokat dobva az óra összhatásán.
A 60-as évek PH200M óráit idézi a részletgazda számlap. A kék lünettás változatot arany mutatók és arany kereszt díszít. Ez utóbbit egészíti ki a fehér alapon fekete dátumtárcsa egy egyszerű kivágott ablakban, amit szintén arany keret vesz körbe. Hiába a színekkel való játék, maradt a profi búvárórához méltó könnyű leolvashatóság, kontrasztos fehér indexekkel és percskálával. Ezeket és a mutatókat is Super-LumiNova borítja, így a víz alatt vagy egy éjszakai buszról leszállva is látjuk mennyi az idő.
A C036.407.18.040.00 referencia egy #tide, óceánokból kihalászott hulladékból készült NATO szíjon érkezik, ami dob valamennyit az óra vastagságán, de szépen simul a csuklóhoz. Átlátszó hátlapja mögött a Powermatic 80 szerkezet egy középkategóriás változata dolgozik, hagyományos gátszerkezettel, Nivachron hajszálrugóval, ami ellenáll a mágneseknek. 436.900 forint az általunk tesztelt modell ára.
Ugyanez a szerkezet ketyeg a DS Super PH500M kollekcióban, aminek egy STC különkiadása járt nálunk. Az említett DS rendszernek már 1959-es születése óta egy teknőspáncél a jele, utalva arra, hogy az órák olyan erősek, mint a békák lakása. Szintén 59-ben alakult az egyik legrégebbi teknősvédelmi szervezet is a Sea Turtle Conservancy (STC), így nem is találhattak jobb partnert a különkiadásokhoz.
Ezek az STC-vel együtt készített órák újrahasznosított hulladékból készült dobozban érkeznek és eladásaikból a szervezetnek is jár pénz. 2017 óta minden évben kiadnak egy közös órát, ráadásul a Certina olyan komolyan veszi a természetvédelem melletti elköteleződést, hogy amióta elindult ez a projekt, azóta felhagytak minden motorsport támogatásával.
A DS Super PH500M egy 43 milliméteres, polírozott, 500 méterig vízálló tokban érkezik és mint minden DS búváróra, ez is megfelel az ISO 6425 szabvány követelményeinek. Olyannyira komoly búváróra, hogy az Amerikai Haditengerészet és a NASA közös szervezésében végrehajtott, 1969-es Tektite I és Tektite II kísérleteken is részt vett. A kettő közül az első volt a legextrémebb, amely során négy búvár a Karib-tenger fenekén egy kapszulában töltött 30 napot, csuklójukon Certina DS Super PH500M órákkal.
A haditengerészet víz alatti kísérleteket hajtott végre velük, a NASA pedig az Apollo küldetésekhez gyűjtött tapasztalatot arról, hogy miként tudnak így elzárva, ilyen kis helyen dolgozni a búvárok. A 30 nap leteltével több mint 19 óra alatt kellett, apró lépésekben feljönniük a felszínre, hogy elkerüljék a gyors dekompresszió okozta keszonbetegséget. Ennek pontos beosztásához elengedhetetlen volt egy megbízható óra.
A PH500M számlapja nagyon hasonlít ősére, még a mutatók és az indexek színe is megegyezik, egyedül az STC különkiadás kék selyemfényű árnyalata tér el. Itt is visszatér a korra jellemző célkereszt, ezúttal fehérrel. Klasszikus helyére, 3 órához került a dátum, amit vékony nyomtatott keret ölel körbe. Hasonlóan vékony a 12, 3, 6 és 9 órai index narancssárga körvonala, ami folytatja a percmutató és a DS felirat élénk színét. Ez nem csupán dizájn elem, búvárkodás közben, a víz alatt jobban elüt a számlaptól a narancssárga szín, persze a fehér sem utolsó ha egyszerű leolvashatóságról van szó.
Ezt segíti sötétben a Super-LumiNova. Zafírkristály fedi a számlapot, amit egy nagy polírozott perem vesz körbe. Körülette pedig a széles búvárlünettát találjuk biztonsági zárral. Csak akkor forgatható a lünetta ha erősen lefelé nyomjuk, ezzel megakadályozva hogy véletlenül elállítódjon és túlfőjön a tészta vagy elfogyjon a levegőnk búvárkodás közben.
Ebben is Nivachron hajszálrugós, hagyományos gátszerzetes Powermatic 80 szerkezet ketyeg 3 Hz-es frekvencián, 80 óra járástartalékkal. #tide szövet NATO szíjon érkezik a Certina DS Super PH500M C037.407.18.040.10, aminek 417.900 forint az ára.
A tesztdarabokat a Certina hazai forgalmazójának, a Next-Time Kft-nek köszönjük.