Mozgalmas a Watches of Switzerland órakereskedő cég 100. születésnapja. Pár napja vették meg a Hodinkee magazint az LVMH csoporttól, most pedig bemutatták legújabb saját limitált kiadásukat az Ulysse Nardinnal közösen.
Több éves közös munka köti össze a Watches of Switzerlandet és az Ulysse Nardint. Ez a mostani együttműködésük egyrészt a 100. születésnap méltó megkoronázása, a közös munka ünneplése és annak kinyilvánítása, hogy a Watches of Switzerland támogatja az óragyártás innovátorait, akik mernek szakítani a konvenciókkal. Teszik mindezt úgy, hogy valószínűleg bevételük nagy részét inkább a mainstream sportórák teszik ki, ezért még inkább figyelemreméltó az Ulysse Nardin felé fordulás.
A Freak koncepció több mint 20 éve, 2001-ben mutatkozott be, mint a szerkezet- és óragyártás eddig felfedezetlen területének új kalandora. Egyrészt ez volt a világ első órája, ami szilíciumot használt gátszerkezetében, de az újítások nem álltak meg itt. Nem véletlenül kapta a Freak, azaz őrült nevet, mutatók helyett az óra szerkezete mutatja az időt és korona helyett a lünettával kell beállítani. Felborította a legalapibb elképzelést, miszerint egy szerkezet hajt mutatókat vagy tárcsákat, ezzel megmutatva az időt. Helyette a Freak eltüntette a felesleges köztes médiumot és közvetlenül a szerkezetet használta mutatóként és teszi még a mai napig.
A 2022-es Freak S dupla gátszerkezettel toldotta a képletet, ami nem mellesleg egy futurisztikus úrhajót ábrázol. Ezt a legbonyolultabb modellt vették alapul a limitált kiadáshoz. 45 milliméter átmérőjű szürke PVD bevonatos titán tokján egy élekkel tarkított titán lünetta ül, amin a mélyedések nem csak jól néznek ki, de fogást is biztosítanak. A 6 órai Freak feliratú alkatrésszel feloldhatjuk a lünettát, amivel az időt állíthatjuk be.
Beállítani az időt, azt jelenti hogy a szerkezetet forgatjuk saját origója körül. A percmutató, már ha lehet annak nevezni, a középen terpeszkedő hatalmas híd, rajta a két billegővel, a hozzájuk tartozó differenciállal és fogaskerekekkel. Számlapot se találunk, valójában minden a szerkezet része, ha úgy vesszük még a lünetta és a hátlap is. Óramutatóként a szerkezet felső lemeze szolgál, rajta egy Super-LumiNova festékkel jelölt résszel, csak úgy mint a percmutató esetében.
A számlap helyét betöltő felső lemez különleges, lila Crystalis kezelést kapott, ami kristályosított ruténium. Tehát ruténium kristályok nőnek ki a szerkezet felső lemezéből, ami több mint szokatlan, ráadásul elképesztően látványos is egyben. Csak 10 ilyen óra készül és mindegyiken egyedi a kristályok formációja. A werk az UN-251 saját szerkezet, aminek több alkatrésze és rendszere szabadalmaztatott. 373 alkatrészből áll és egészen elképesztő, 72 órás járástartalékkal rendelkezik, hála az alacsonyabb 2,5 Hz-es frekvenciának, amin mindkét billegő zakatol. A lünettával állítjuk be rajta az időt, a hátlappal pedig felhúzhatjuk, ami mindkét esetben szép teljesítmény, tekintve, hogy az egész szerkezet állandóan forog, viszont a hátlap és a lünetta, melyek közvetlen összeköttetésben vannak vele, nem forognak, csak ha mi használjuk őket.
Hasonló kihívást jelentett az automata felhúzás megoldása is, amire egy saját Grinder mechanizmust fejlesztettek, aminek alkatrészei látszanak is a hátlapon keresztül. Kétszer olyan hatékony mint egy hagyományos rotor és a csukló minden apró mozgását energiává alakítja. Egy központi elem négy flexibilis szárral támaszkodik egy kerethez, amihez nincs rögzítve, így minden mozdulatnál a központi elem is mozog, energiát termelve.
Mindössze 10 darab készül az órából, amit csak Watches of Switzerland butikokban lehet majd megvásárolni. Októberben egy turné keretében több londoni butikban is találkozhat vele a közönség. Az ára 155.000 svájci frank.
Tok: 45mm titán
Kristály: Zafír
Vízállóság: 30m
Lume: Super-LumiNova a mutatókon
Szerkezet: UN-251, 2,5Hz, 72 óra járástartalék
Szíj: Szövet
Ár: 155.000 CHF
Limitáció: 10db