Sokadjára tér vissze az első Omega az űrből, persze nem szó szerinti értelemben, de több újrakiadást is megélt már a legendás modell. Erős vintage hatással érkezik a legújabb Speedmaster First Omega In Space.
Nem 1969-ben, az Apollo 11 küldetés során járt először Omega az űrben, sőt nem is az volt az első óra a világűrben. Az első űrrepülést végrehajtó Yuri Gagarin is viselt órát, 1961-ben egy Sturmanskie-val a csuklóján hajtotta végre a küldetést. Négy évre rá, a Mercury-Atlas 8 projekt keretein belül Walter “Wally” Schirra volt az első aki egy Omegával hagyta el az atmoszférát, az akkor még egészen újnak számító Speedmasterrel. Nem hagyta jóvá a NASA, akkor még nem voltak erre kifejlesztett órák, egyiket se vizsgálták be az űrügynökségek, viszont a sikeres repüléshez elengedhetetlen volt egy megbízható időmérő. Ez a legendás Moonwatch előtti Speedmaster legutóbb 2012-ben mutatkozott be egy múltidéző kiadásban, amit 2021-ben szüntettek meg, hogy most újra kiadják még több vintage elemmel.
39,7 milliméter átmérőjű és 13,4 milliméter vastag az új Speedmaster First Omega In Space acél tokja, aminek szimmetrikus formája, egyenes tokfülei és jellegzetes lünettája nagyon hasonlít a katalógusban eddig is elérhető Speedmaster Calibre 321 modellre, olyannyira, hogy a képek alapján a kettő tokja megegyezik. Sok még a hasonlóság, de erre majd a számlapnál visszatérünk. Szemből polírozottak a tokfülek, míg a középtok oldala szálhúzott, polírozott gombokkal és koronával. Klasszikus váltakozás, kevés éllel és egyszerű felületekkel, melyek hűek a 60-as évek dizájnjához. Hesalite plexit idéző, belül tükröződésmentes réteggel kezelt, Omega logós, domború zafírkristály fedi a számlapot, amit vékony aluminium lünetta vesz körbe. Az korai Speedmasterekre jellemző, „dot over 90” skálát kapott, ami azt jelenti, hogy nem a 90-es mellett, hanem fölötte van a pötty a tachymeter skálán. A legtöbb vásárlónak ez mit sem számít, de a keményvonalas Speedmaster rajongóknak annál többet.
Sötétkék, olykor feketébe hajló számlapot kapott az óra, rajta erősen vintage hangulatú lume-al festett indexekkel és mutatókkal. A számlap és az indexek árnyalata hozza a vintage hangulat legjavát, mégis az öregített lume megosztó, van akit egyenesen zavar. A számlap elrendezés egyezik az említett Speedmaster Caliber 321-ével, csak az új kiadás hegyes, Alpha mutatói ugranak ki, mint feltűnő különbség. Tálszerűen süllyesztettek a segédszámlapot, egy 30 perces gyűjtővel 3 óránál, egy 12 órás összesítővel 6 óránál és egy futó kismásodperccel 9-nél. Ez utóbbi eltérő mutatót kapott, így valamivel könnyebb megkülönböztetni a többitől. Bájosan vintage 12 óránál a régi Omega logó, ami a koronán is visszaköszön.
Elsőre érdekes, hogy a Speedmaster Calibre 321 mellé dobták piacra ezt új kiadást, hiszen szemből rengeteg a hasonlóság, viszont a háttérben húzódik a szerkezet szál. Körülülbelül az új órája dupláját kell kifizetnünk a Speedmaster Calibre 321-ért, éppen a nevében is büszkén virító szerkezet miatt – ami az Omega tourbillon szerkezetével egyetemben – egy különleges műhelyben készül. Amellett, hogy a Calibre 321 gyönyörű szerkezet és elejétől a végéig egy dedikált órás rakja össze, ez a konkrét szerkezet került – pontosabban a korabeli változat – majdnem minden Speedmasterbe 1957 és 1968 között. Ez a werk volt abban az Omegában is, ami először járt az űrben, abban amit most megint újraélesztettek. Valószínű, hogy sokaknál a hatalmas árkülönbség fog dönteni abban, hogy melyik múltidéző Speedmastert válasszák. Különös húzás, hogy most egyszerre elérhető egy referencia, ami vizuálisan hasonlít jobban Walter “Wally” Schirra asztronauta órájára, és egy másik, ami szerkezetileg teljesen megegyező azzal.
A most bemutatott, 2024-es Omega Speedmaster First Omega In Space tömör hátlapot kapott, rajta a nevével és a Mercury-Atlas 8 küldetés dátumával. Mögötte egy modern, Calibre 3861 Co-Axial Master Chronometer kézi-húzós szerkezet dolgozik szilícium hajszálrugóval és 50 órás járástartalékkal.
Az új modell nem limitált és a zafírkristályos Moonwatchoknál olcsóbb, 7.500 svájci frankos áron érkezik acél csattal. Bőrszíjon is elérhető 7.100 frankért.
Tok: 39,4 x 13,4 x 48 mm acél
Kristály: Zafír
Vízállóság: 50m
Lume: Vintage hatású Super-LumiNova a mutatókon és az indexeken
Szerkezet: Calibre 3861, Co-Axial, 50 óra járástartalék
Szíj: Acél, bőr
Ár: 7.500 CHF (acél), 7.100 CHF (bőrszíj)