Új MIL-SPEC, azaz katonai felhasználásra alkalmas órát mutatott be a Tudor.
Ahogy a Rolex, úgy a Tudor is már évtizedek óta gyárt órákat hadseregeknek vagy adott egységeknek. Ez nem különleges, több márka foglalkozik ezzel, de sokszor nem verik nagy dobra, csak annyit készítenek belőle, amennyit a mindenkori megrendelő kér, így csak ez a két fél tud az óra létezésről. Ezzel szemben a Tudor már régóta a nagyközönség kezére is adja a katonáknak szánt órákat, melyek érthetően népszerűek. Nem azért veszünk búvárórát, hogy búvárkodjunk és nem azért veszünk MIL-SPEC Tudort, mert katonák vagyunk. Jó a körítés, tudjuk hogy ha valami jó a Francia Haditengerészetnek, akkor valószínűleg nekünk is megfelel, plusz sokszor ezek a különkiadások hozzák csak igazán a toolwatch megjelenést.
Az új Tudor Pelagos FXD GMT Zulu Time most nem a harci búvároknak készült, hanem az Aéronautique Navale kötelékében dolgozó haditengerészeti pilótáknak, ezért a GMT funkció. 42 milliméter átmérőjű a titán tok, aminek legjellegzetesebb eleme a két összekötött tokfül, innen az FXD, mint fixed. Mint a legkerestetettebb katonai Rolex Submarinereknél (5517 milsub), itt is azért választották ezt a megoldást a klasszikus stiftek helyett, mert ez biztosan nem törik, vagy hajlik el, mint egy hagyományos stift. Ha a tok törik, úgy, hogy leessen az óra a csuklóról, ott az ember karja törik el hamarabb, akkor meg már mindegy mi a helyzet az órával.
Mindenütt szálhúzott a tok, még az egyébként polírozott letöréseknél is, hogy a pilótafülkében a visszaverődő fény ne vakítsa el a pilótát, valamint, hogy sötétben se fedje fel a csillogás a katonák helyzetét. Ezekre a zafírkristály is képes, de azt mégse lehet lehagyni egy óráról és lehet rá tenni tükröződésmentes réteget, ahogy azt itt is tették. Körben egy fekete kerámialünettán találjuk a 24 órás, foszforeszkáló skálát, ami a GMT funkcióhoz elengedhetetlen. Érdekes, hogy az óra nem hivatalos búváróra, nem felel meg az ISO 6425 szabványnak, de nem is annak kell megfelelnie, hanem a Francia Haditengerészet saját előírásainak.
Matt alapot kapott a számlap, rajta az applikált indexekkel és pár felirattal. Nem meglepő, hogy minden nyomtatott és nekem nagy megkönnyebbülés, hogy nem került a számlapra a Zulu szó (khmm Longines), mert nem csak esetlenül hangzik, de ugyan azt jelenti, mint a GMT, ami univerzálisabb és kevesebb karakterből áll, kevesebb helyet foglal a számlapon. A sárgás-zöldes foszforeszkáló órajelölőkhöz tökéletesen passzoló színt kapott az óra, perc és másodpercmutató, míg a GMT mutatót élénk narancssárga emeli ki, ahogy a GMT feliratot is, így a kettőt még egy laikus is összekötheti. Nem csak a mutatók és az indexek kapták meg ezt a jellegzetes árnyalatot, még a dátumtárcsa alapjára is ez a festék került.
A tömör hátlapon a megrendelő címere mellett M.N.24 feliratot is találunk, ami annyit jelent, hogy a Marine Nationale-nek gyártották 2024-ben. Alatta az MT5652-U automata szerkezet ketyeg, aminek korábbi változatát a Black Bay GMT modellekben is megtaláljuk, de ebbe már a frissített METAS kronométer tanúsítvánnyal rendelkező került. Már ha ez frissítésnek számít, hiszen könnyen lehet, hogy eddig is átment volt a METAS teszteken, csak nem indultak neki. Ez azt jelenti, hogy most már biztosan ellenáll 15.000 gauss mágneses erőnek és napi maximális járáseltérése 0 és +5 másodperc között van. Mindezt 4 Hz-es frekvencián teszi, szilícium hajszálrugóval és kényelmes, 65 órás járástartalékkal.
Az új Tudor Pelagos FXD GMT Zulu Time x Marine Nationale egy zöld szövetszíjon érkezik, aminek színe megegyezik a haditengerészet pilótáinak egyenruhájával. Szabása és anyaghasználata azokat az időket idézi, mikor a Francia Haditengerészet még szíj nélkül rendelte az órákat, hogy ők rakhassák rá saját, ejtőernyő-szalagból készült szíjaikat. Az új modell nem limitált és 4.350 svájci frank az ára.
Tok: 42mm, grade 5 titán
Kristály: Zafír, AR réteggel
Vízállóság: 200m
Lume: Lünettán, indexeken és mutatókon
Szerkezet: MT5652-U automata, METAS, 4Hz, 65 óra járástartalék
Szíj: NATO
Ár: 4.350 CHF