Hogy lehet egy képzeletbeli órát gyártani? Mikortól nem képzeletbeli egy óra? Egyébként is, az új Albishorn biztosan nem képzeletbeli, mert létezik, akkor mégis mi történik?
Sztori nélkül nem lehet már órát eladni, de ha nincs sztori, akkor el lehet képzelni egyet és az Alibshornnál pont ezt teszik. Számtalan legenda szól híres óramodellek születéséről, ezekben sokszor több a fikció, mint a valóság, mégis például jópofa történet – a maga morbid valójával együtt – hogy a Cartier Crash egy autóroncsból kiemelt óra mása. Ezekkel el lehet adni a terméket, de mit csinál az ember fia, ha most alapított egy márkát és nincsenek feltehetően halálos áldozatokkal járó balesetek, amikből inspirálódhatna? Kitalálja a sajátjait. Ezt hívja az Albishorn Imaginary Vintage-nek, magyarul képzeletbeli antiknak.
Az új Albishorn Type 10 a Francia Légierőnek eredetileg az 50-es években gyártott, híres Type 20 órák képzeletbeli elődje. Sosem létezett ilyen óra, ez lehetne az óraipari történelemhamisítás posványának egy újabb, mély pocsolyája, de a nyílt kommunikáció miatt inkább olyan, mint a Marvel Cinematic Universe, ahol kitalált történetek futnak össze több szálon. Az Albishorn történetmesélésében 1948-ban tervezték a Type 10-et, mint egy katonai kronográf pilótáknak.
39 milliméter átmérőjű és 12 milliméter vastag az acél tok, amin szokatlan helyre került a korona és a monopusher, egygombos stopper szerkezet gombja is. Azért van 10:30-nál a korona, hogy ne legyen útban, mikor mozgatjuk a csuklónkat és azért van közvetlenül alatta a piros gomb, hogy ha bal kezünkön van az óra, akkor a jobb kezünk hüvelykujjával könnyedén megnyomhassuk azt. Fekete DLC bevonatot kapott a forgatható lünetta, amin fehér festés és öregített lume váltja egymást. Szálhúzott a tok oldala és a filigrán tokfülek teteje, míg oldalukon egy polírozott letörés fut végig. A fekete és a zöldeskék számlapos változaton is piros az alumínium gomb, de a színes számlap mellé bronz korona jár. Ugyan egyik sem menetes, de a tok 100 méteres vízállósága bőven elég hétköznapi viselethez.
Aszfaltszerű textúrát kapott a számlap, ami fölött plexit idéző, domború zafírkristály ül. A megszokott 3, 6, 9 órai felosztás helyett a számlap aljára került mindkét segédszámlap, a futó kismásodperc és a stopper 30 perces gyűjtője is. Utóbbit a központi stopper mutató mellett egy szabadalmaztatott funkciójelző pötty egészíti ki az Albishorn logó alatt, ami piros, ha mér a stopper, fehér ha meg van állítva és fekete ha nulláztuk. Mikor nulláztuk, akkor a központi stopper mutató ügyesen eltakarja azt a pöttyöt saját pöttyével. Klasszikus pilótaórás a tipográfia, a mutatók formája is, ahogy azt valószínűleg megtervezték volna 1948-ban.
A korona, a stopper gombja és a különleges számlapkiosztás is árulkodik róla, hogy nem egy mezei szerkezettel van dolgunk. Az Albishorn alapítója, Sébastien Chaulmontet (ejtsd: solmonté) dolgozott szerkezettervezőként a Sellitának és a La-Joux Perret-nek is, így volt miből meríteni, mikor elkészítette az exkluzív Caliber ALB02 M kézi felhúzású kronográf szerkezetet. Tömör hátlap rejti a 4 Hz-es frekvencián dolgozó, másodpercstoppos, 65 óra járástartalékkal rendelkező werket, ami ráadásul COSC kronométer tanúsítvánnyal rendelkezik, így napi maximális, átlagos eltérése -4/+6 másodperc között van.
Nem limitált egyik szín sem, viszont először csak 25-25 darabot gyártanak belőlük és később érkezik majd több példány. 3.950 svájci frank az új Albishorn Type 10 ára és kizárólag online érhető el.
Tok: 39mm acél
Kristály: Zafír
Vízállóság: 100m
Lume: Lünettán, mutatókon és indexeken
Szerkezet: Caliber ALB02 M, kézi-húzós kronográf, 4 Hz, 65 óra járástartalék
Szíj: Bőr
Ár: 3.950 CHF