A 2024-es év rengeteg újdonságot hozott az órakedvelőknek, és szerencsére nem csak a felsőbb kategóriákban, hanem a belépő-, és alsó-közép szegmensben is. Hamarosan itt a karácsony és bár mint tisztes órakedvelők, úgy gondoljuk, hogy az óravásárlást nem ünnephez, hanem pénztárcához, és a kínálathoz kell kötni, de összegyűjtöttük az idei év TOP hármas listáját a belépő-, és középső szegmensből.
Bár ötös listára készültünk Danival, de annyira sok minden került bele, hogy szétválogattuk európaira és távol-keletire, hogy minden, ami az évből említésre méltó volt bekerülhessen. Bár toplista, de azon belül, hogy 3, rangsort egyikünk sem állított. Mivel a sajtóközlemények és új megjelenések túlnyomó többségét Dani kezeli, ezért kezdjük az ő listájával:
Tissot PRX Powermatic 80 Carbon
A Tissot PRX sokadik változata volt idén a karbontokos, ami nálam abszolút favorit lett a márkától 2024-ben. Felár ide vagy oda, a karbon PRX végre egy olyan kiadás ami tovább lép az új számlapokon, és az új anyaggal egy eddig ismeretlen oldalát mutatja meg a modellnek. A karbonnál kevés különleges anyag működik jobban egy sportórán és ezzel megmutatta a Tissot, hogy bejött a Sideral kísérlet, mást is kifaraghatnak karbonból.
Certina DS Action Diver Chrono
Érdekes műfaj a masszív, automata búvárkronograf, mert nagyjából azt az űrt – ami lehet, hogy nem is létezik – töltik be, amit pár millióval feljebb az arany búvárórák. Viszont a Certina DS Action Diver Chrono arányait olyan jól eltalálták, hogy vonzó lett ez a monstrum, ráadásul olyan apró részletek édesítik tovább a koncepciót, mint a gombnyomással állítható csathossz.
Certina DS Super PH1000M STC
Nem csoda hogy ez lett a Certina egyik idei bestsellere, és nem, nem az 1 kilométeres vízűllóság miatt. Itt, a Kronometernél állandóan az izgalmas, érdekes órákat keressük és ezek tervezésére szorgalmazzuk a márkákat is, és a Certina húzott egy váratlant, az überbúvárjukat dobták fel. Ráadásul a PH1000M retro hangulata nem csak a marketing narratíva miatt létezik, hanem tényleg hozza a szerepet, közben pedig a teknősöket is megmenthetjük vele, ami pluszpont a cukisági skálán.
+1 Roamer gyárlátogatás
Erős joker az idei Roamer gyárlátogatásom, ami ugyan nem új megjelenés volt, de mindképp 2024 egyik fénypontja. Egyrészt, óragyárban bóklászni mindig nagy élmény, másrészt ez a gyárlátogatás egészen izgalmas meglepetéseket is tartogatott.
Certina múltidéző búvárok
A PH200M egy régi versenyző, viszont kapott frissítéseket a bejelentése óta. A mesh szíjjal, a kardmutatókkal és a domború üveg lünettabetéttel kifejezetten múltidéző. De egészen máshogy, mint a Super PH500M. A jellegzetes kardmutatók itt is megjelennek, de egészán más a tok-, és lünettaforma. NATO szíjon érkezik, ezáltal sokkal sportosabb, a számlap kékje, pedig nagyon jól eltalált. A tok felületkezelésében jól mutathatna némi szálcsiszolás, de így is ütős lett.
Valamint az abszolút nehézbúvár, ami mellett Dani sem mehetett el szó nélkül, a Super PH1000M. Masszív teknős-forma tokkialakítás, visszanyúlás abba az időbe, amikor ez volt a divat (lsd. Willard), matt felületek, matt számlap, hetvenes évekre jellemző kocka és tégla indexek. A szíjjal nem vagyok teljesen kibékülve, cserébe nagyon kényelmes, és egy NATO-t utólag bármikor tehetünk rá.
Tissot PR516
Amikor megjelent az aktuális modell, egyből feltámadtak bennem kezdő-órakedvelő koromból a szép emlékek, amik még a vintage PR516-ok eBay-es keresgéléséig nyúltak vissza. Jellegzetes formát hozott vissza a Tissot ezzel a modellel, ami nekem különösen kedves. Nem nagy óra, nem követi a tíz évvel ezelőtti divatot, inkább felül a legfrissebb hullámra, miszerint az óra nem kell domináljon a csuklón. A „racing” stílusú szíj a veterán-kabriózásba repít. De nem áradozom újra, már megtettem, amikor megírtam róla a cikket, ITT, érdemes elolvasni.
Tissot Sideral S
Tudom, hogy nem idei, de PRX-ből annyi van már, hogy mindenki megtalálhatja a maga ízlésvilágát az arany PVD tokos kosárlabdázóstól a sima számlapos kvarcon át, a színváltós automatán keresztül a karbonig, hogy már-már önmagát adja el. Viszont a Sideral nem volt egy különösebben népszerű modell itthon, ami nekem különösen fura. Igaz, hogy nagyon valamilyen, én ennyi pénzért (400.000 forint körüli kategória) már sokkal inkább biztosra mennek a vásárlók, és nem egy ennyire megosztó darabot választanak, de hát akkor is, csupa fekete, karbon, és citromsárga. Ráadásul egy teljesen rendhagyó csattal szerelt nagyon kényelmes, sárga gumiszíjjal. És egy elég korhű leképezése a hetvenes évek beli elődnek. Kell ennél több? Nem. Foglalkoztunk vele a vlogunkban is, ITT, érdemes megnézni.
+1 Mikrobrandek
Az én pluszeggyem a mikrobrandek. Erről viszont csak úgy, mint a japánokról, egy külön cikkben írunk, napokon belül!
Erős év volt, csak bízni tudunk abban, hogy jövőre is lesz mit mutassanak ebben a szegmensben.