Az óragyártók igyekeznek minden új kollekció mellé egy történetet kitalálni, megnevezni az inspirációt, hogy még érdekesebbé, valamihez köthetővé tegyék az újdonságokat.
Láthatunk autó típussal, sportolóval, színésszel, történelmi személyiséggel összekapcsolt modelleket, olyanokat, amik egy sportághoz, épülethez, eseményhez kapcsolódnak. Érdekes, hogy ritkán van dolgunk olyan órával, amit valamilyen (ruhaipari) anyag inspirált. A Rolex egy időben előszeretettel használta a vászon textúrájú, úgynevezett „linen” számlapot, de az ezredfordulóval együtt kikopott a kínálatból. Az Omega napjainkban nem egy ilyen órát bemutatott, például a De Ville Tresor kollekcióban, sőt, a Railmasternél is. Az Hublot, mint az egyik leginkább kísérletező szellemű márka bőrből készített számlapot, valamint az Italia Independenttel közösen különböző textúrájú drapériákból, ez utóbbit nevezhetjük az eddigi „legruhásabb” kollekciónak.
Most az Orient Star lépett be ebbe az izgalmas mezőnybe egy közepesen visszafogott kollekcióval, a Layered-del, amit úgy fordíthatnánk magyarra, hogy rétegelt, réteges.
Az elmúlt 1-2 évben megjelent új Orient Starok jelentős része nyitott számlapos, úgynevezett open heart, tehát látjuk a szerkezet billegőjét a számlap felől is – nem csak halljuk, de látjuk is, ahogy ketyeg az óra. Egyrészről egy kedves részlet azok felé, akiket érdekel a szerkezet működése, másrészt, pedig egy hatalmas dizájn beli hibalehetőség: ha nem finiselik kellő igényességgel a billegő hídját, tehát azt a látványos alkatrészt, amit elsőre megpillantunk, akkor hatalmas öngól lehet.
Az Orient Starnal viszont már felnőttek a feladathoz, ezt bizonyította már a korábban nálunk is bemutatott Avant-Garde Skeleton, ahol nemhogy jól sikerült, hanem nagyon is eltalálták a szerkezet látható elemeinek az óra stílusához passzoló dekorálását. A Layered kollekcióban egyszerűbb volt a házi feladat, elég volt jó minőségben polírozni a látható részeket – ez passzol dizájnban is a fémszíjas, inkább elegáns, mintsem sportos órához.
Térjünk vissza a ruhaipari kötődéshez, folytassuk a számlap részleteinek vizsgálatát. Egy finom ív osztja ketté a számlapot, nagyjából 1/4 – 3/4 arányban. A kisebbik oldal mintha egy cseppet formázna, a nagyobbik oldal pedig a textúrának ad helyet. A sötét és a fehér számlapon is kivehető, a számlap nagyobbik felén elterülő textil minta, ami engem leginkább a tweed zakókra emlékeztet. Ezt nehéz szóban pontosan megfogalmazni, hiszen ez volt az első benyomásom is a mintáról, beszéljenek inkább a képek.
A csepp formájú 1/4 részen a kék/barna számlapos változat esetében a kék alapon apró Paisley mintát találunk, ami nem minden szögből és fényviszonyok között látszik. A fehér számlap is megkapta a tweed mintát, de kevésbé markáns a fehér számlapon fehér textúra.
A harmadik színváltozat a Nebula, ami egy ünnepi kiadás, idén 70 éves az Orient Star. A számlap a csillagos eget jeleníti meg, ami egészen jól sikerült, de ennél szerintem még eggyel látványosabb, hogy nagyon hajaz a megjelenése az aventurin számlapokra. Az aventurin abból a szempontból érdekes, hogy nem festéssel vagy lakkozással érik el a csillagos égbolt hatását, hanem azzal, hogy a folyékony üvegbe arany és rézport kevernek, ami a dermedés után az éjjeli égbolt hatását kelti.
Érdemes még megemlíteni 12 óránál a járástartalék kijelzőt, valamint 6 óránál a folyamatos kismásodperc mutatót, és a jelentősen megnőtt, meghosszabbodott mutatókat is.
A tokforma is új az Orient Star berkein belül. 41 milliméteres átmérője és 13,6 milliméteres vastagsága egy igen masszív órát takar. Ellenben a tokfülek, amiket a nyakkendők csomó alatt törése ihletett – első pillantásra egy kicsit emlékeztet az Omega jellegzetes csavart, ún. Lyre tokfüleire, de jobban megvizsgálva egészen más. 100 méterig vízálló, de koronazár hiányában csak óvatosan érdemes vele pancsolni. A fémszíj jó minőségű, formavilága passzol az óra tokjához, de én mindenképpen javasolnék egy plusz bőrszíjat, azzal él igazán az óra. A zafírüveg megérdemelt volna még több tükröződésmentesítést, mert bár öszességében jól látható, könnyen leolvasható a számlap, de egészen máshogy mutat egy óra, ha az üveg mindkét oldalán van tükröződésmentes bevonat.
Az F6F4-es szerkezetet már ismerhetjük az Orient Star kínálatában, középkategóriának kiválóan megfelelő, a hasonló árkategóriájú japánokhoz képest szépen dekorálva. Elérkeztünk az ár-kérdéshez. 277.900 forintot kell leszurkoljunk, hogy birtokba vehessünk egy Orient Star Layered-et. Ennyi pénzért – nagyjából 10.000 forinttal kevesebbért – egy Certina DS-1-et kapunk, amiben a műanyag gátszerkezetes, belépő ETA, a Powermatic 80 dolgozik. Ez az összehasonlítás pedig mindent elmond az Orient Star ár/érték arányáról.
Galéria:
A tesztdarabokat köszönjük a Next-Time Kft-nek.