A svájci alsó kategória az elmúlt évek során teljesen kikopott és felkúszott az alsó-középkategóriába. Ezzel megszűntek az érdemes svájci versenyzők a 100.000 forint alatti kategóriában. Elsőrorban az Orient és néhány modelljével a Seiko, valamint a Citizen hagytak képviselőt ebben az árkategóriában, ami lehet, hogy nem presztízsértékű, de mégis világszerte hatalmas réteget fed le.
Újabban a Roamer hozza vissza a svájci levegőt ebbe a kategóriába a remek ár-érték arányú elegáns modelljeivel.
Azokban, akik elsősorban ebben a szegmensben nézelődnek, felmerülhet a kérdés, hogy miért az elegáns vonal képviselői a gyakoribbak 100.000 forint alatt, semmint a sportórák, búvárórák. A válasz igen egyszerű: olcsóbb elkészíteni őket. Az alacsony vízállóság (30-50m) miatt nem kell bele vastag zafírüveg, nem kell különösebben vízálló (200+ méter) tok, nem kell tesztelni, nem kell menetes koronazár sem és forgatható lünetta. Ezek apróságoknak tűnnek, amikor egységnyi bekerülést nézünk, de 10.000 darabra számolva már szignifikáns különbségeket találunk. Így lehet az, hogy a 100.000 alatti szegmensben elsősorban elegánsabb, sokszor bőrszíjas darabokat találunk.
Vlogunkban már foglalkoztunk a szintén kedvező árfekvésű, de némileg drágább, a 100.000 forintot nem sokkal átlépő Roamer Modern Classic-kal, most pedig a Roamer Valais és Seehof került a kezeink közé.
A szolid öltönyórák hűek maradtak Svájchoz elnevezésükben is: Valais egy kétnyelvű kanton, másnéven Wallis vagy Vallese, amely Franciaországgal és Olaszországgal egyaránt határos – mégis a német a másik nyelv a francia mellett. Seehof már kevésbé egyszerű, de találhatunk ilyen elnevezésű várost Bern és Jura kanton határán – A Jura völgye a svájci óraipar kárpát-medencéje.
A Valais a bőrszíjas, elegánsabb, a Seehof a fémszíjas, hajszállal sportosabb típus, bár ezt a sportosabb érzést kizárólag a fémszíj miatt érezhetjük. A Seehof két méretváltozata, a 41,5 milliméteres férfi, valamint a köves indexes 34 milliméteres női arányos verziói egymásnak. A tok jó kidolgozású, szálcsiszolt és polírozott felületek törik meg egymást.
Pálcika és arab számos indexek váltakoznak a selyemszámlapon, amit kék és ezüst színben érünk el. A sunburst hatás látványos, el lehet veszni benne, hiába csak az időt akartuk leolvasni.
Az acélszíj 5 tömör (!) sorból áll, ami ezért az összegért kiváló, kizárólag amikor letesszük például az asztalra, a hangján lehet hallani, hogy nem egy többszázezer forintos órához készült, de viselés közben ezzel nem találkozunk. A csat jól zár, masszív, nem nyitható túl könnyen.
Ami örömteli, hogy már ebben a kategóriában is alapkövetelmény – legalábbis a Roamernél – az ásványi üvegnél nehezebben karcolódó zafírüveg.
A két típus közül a Valais az, amire első ránézésre is rá lehet fogni, hogy magasabb kategóriát képvisel. A kék és szürkés-bronzbarnás sunburst-számlapok nagyon látványosak, előbbin arab, utóbbin római számos indexek keverednek a finoman lándzsahegy alakú indexekkel.
Különösen a szürkés-bronzbarnás változat az, ami megragadja a tekintetet a színekkel játszó számlappal: az egyik szögből inkább szürke, a másik szögből inkább bronzbarnás (színtévesztőknek pedig maga a kánaán).
A számlaphoz passzoló bőrszíjat kapunk az órához, ami elsőre merev, de egy-két nap hordás, vagy óratartó párnán eltöltött éjszaka után felveszi a csukló formáját, kategóriájához képest jó minőségű, kényelmes viselet.
A dátumablak kivágása mindegyik modellnél egyszerű, három órához került, a Seehof típusoknál is csak festett keretet kapott. Nagyot dobna az óra minőségérzetén, ha a dátumtárcsa alapszíne passzolna a számlaphoz, a számok színe pedig a mutatókhoz és indexekhez, de egyrészt így könnyebb leolvasni, másrészt pedig ez egy olyan kardinális probléma a mai óradizájnerek körében, hogy sokkal magasabb árfekvésű modelleknél sem bevett szokás.
A 39 milliméteres acél tok 50 méterig vízálló, tehát nem érdemes vele strandra menni – a bőrszíj miatt pedig egyébként sem – és 8 milliméter vastag, tehát kifejezetten vékony, az ingujj alá könnyedén becsúszó méret. A tokfülek karcsúak és rövidek, – a tok elsősorban ebben különbözik a Seehoftól – minden oldalon polírozott.
A kvarc Ronda cal.515 szerkezet nem ígér többet, mint amit ebben a szegmensben elvárhatunk: +20/-10 másodperc havi megengedett járáseltéréssel mutatja az időt és a dátumot. A werket nem látjuk, a hátlap tömör, de ez ebben az esetben egyáltalán nem probléma, a „néznivaló” kvarcszerkezetek magasabb kategóriában kezdődnek.
A Valais ára 67.900 forint, 2+5 azaz 7 év gyártói garanciával, ami azt jelenti, hogy határozottan jó vétel, a Seehof ára a cikk írásakor még nem ismert, de napokon belül megérkezhet ez a típus is.
Galéria:
A tesztdarabokat köszönjük a Roamer hazai forgalmazójának, a Next-Time Kft-nek.