Az órák funkciói többé-kevésbé funkciójukat vesztették napjainkra. Az internet, de elsősorban az okostelefonok túl könnyen elérhetővé tettek minden információt, így a hétköznapi felhasználású céleszközök hasznosságukat kevésbé tartották meg, mint romantikájukat.
Ilyen a karóra és annak funkciói, mondhatjuk úgy is, hogy komplikációi. Ilyen lehet a stopper, a hét-, és a napkijelzés, holdfázis, öröknaptár, visszaszámláló, több időzóna megjelenítése. Ezeket mind megtudhatjuk/használhatjuk egyetlen eszközzel is. Itt véget is érhetne ez a cikk, ha nem szeretnénk az órákat, viszont mint tisztes órakedvelő, de legalábbis az órák világa iránt érdeklődő egyének, szeretünk olyan dolgokra is órát használni, amit a telefonunk egyszerűen kiválthatna.
A naptárfunkciók a legalapvetőbb komplikációk az óraiparban. A karórák jelentős része mutatja a dátumot, vannak, amik a hét napját, a hónapot és az évet is. Az éves-, és öröknaptáros órák kivételével minden 28, 29, vagy 30 napos hónap végén nekünk kell az új hónapban elsejére tekerni a kijelzőt, mivel a szerkezet magától nem tudja, hogy melyik hónap hány napos. Az annual calendar, azaz éves naptár esetében a szerkezet áttételek segítségével tudja, hogy melyik hónap 30, vagy 31 napos, de februárról márciusra mindig állítani kell. Az öröknaptárt pedig nem kell állítgatni, az áttételek úgy épülnek fel a szerkezetben, hogy ha egyszer jól beállítjuk, onnantól tud mindent: 2100-ig melyik hónap hány napos, és az milyen nap.
Az Orient Multi Year Calendar (továbbiakban MYC) egy nagyon érdekes megoldást kínál a naptár-problémára. A számlapon a felső skála fixen mutatja a hónapokat, az alján egy kis ablakban pedig láthatjuk az éveket, pontosabban az éveknek az utolsó két számjegyét. Az alsó részen az ablakban a hét napjait látjuk a tárcsán rövidítve, alatta pedig a hónap napjait 1-től 31-ig. A szerkezetet havonta egyszer kell állítani: a felső tárcsa együtt mozog az alsóval – hiába külön tárcsák, de működésük egymással párhuzamos -, be kell állítsuk a felső részen az évet a hónaphoz. Tehát ahogy a képen láthatjuk a 22-es a januárnál van. Ahogy tekerjük, mozog vele az alsó rész tárcsája is, és be is áll az adott évhez és hónaphoz tartozó kiosztás. Tehát 2022 januárjában (felső rész) láthatjuk, hogy a hét napjaira mely dátumok esnek (alsó rész). Kitalálhatjuk tehát, hogy a 3 órai dátumablakban látott tizenhatodika az alsó rész alapján vasárnap volt. Valóban vasárnap volt, tehát nem tévedett a szerkezet.
Februárba lépve a felső tárcsát át kellett tekerni úgy, hogy a harmadik osztáshoz tartozzon a 22-es szám, így az alsó részen láthatjuk ismét, hogy a hét mely napjához melyik dátumok tartoznak. A felső részen azért láthatjuk annyira keverve a hónapokat, mert így jön ki a tárcsák és az alsó rész összhangja.
Meglepően egyszerű megoldás, ami még az okostelefonos naptárnál is gyorsabb választ ad olyan kérdésekre, mint például „Tizenhetedike milyen napra esik?”, vagy „Jövő hét csütörtök hányadika?”. Érdekes, hogy ez a megoldás nem terjedt el, mert kifejezetten ötletes, mégha első ránézésre némileg kaotikusnak is tűnhet a számlap.
Az Orient már 1965 óta készíti, eleinte a számlap szélein volt a két tárcsa, majd bekerült a belső ívre. Voltak olyan változatok is, ahol csak a napot lehetett beállítani, az év – hónap kapcsolatát nem – ez némileg elegánsabban nézett ki, csökkentett funkcióval.
Az idei évre kiadott változat legfőbb újítása, hogy 2 órától eltüntették a gombot, amivel a dupla tárcsát lehetett léptetni, és áthelyezték a funkció léptetését a koronára, az óra járásával megegyező irányú tekerésre. Ha a három óránál lévő dátumablak értékét szeretnénk változtatni, azt szintén a korona egyes állásába húzva, de az óramutató járásával ellentétesen, tehát magunk felé tekerve tehetjük.
Az Orientet úgy tűnik sokáig kísértette ez az extra gomb. Nem csak ennél a modellnél, az alap búvársorozatnál a Ray-nél és a Mako-nál is generációkba telt, mire végre elhagyták.
A keskeny rámás, 43,5 milliméter átmérőjű tok 50 méterig vízálló, hangulata kifejezetten a hetvenes évekre emlékeztet. A fémszíj nem rossz, ebben az árkategóriában elfogadható, vékony lemez csatos, stiftes, nem csavaros. Láttunk az Orienttől ennél már jobb fémszíjakat, de tény, hogy nem ebben az árkategóriában – a bőrszíjas változatok 82.900, a fémszíjas 88.900, a PVD aranyszínű pedig 105.900 forintba kerül. 6 féle számlap közül választhatunk: kétféle fehér, zöld, kék, fekete és egy vignette barna a PVD arany típushoz.
Bár üveghátlapot kapunk ezért a pénzért, az F6D22-es szerkezet nincs mívesen kidolgozva – nem is elvárás -, a billegőt dolgozni látni még egy dekorálatlan szerkezeten is megdobogtatja egy órakedvelő szívét. A 40 órás járástartalék mellett másodperc stoppos és koronáról is felhúzható a szerkezet. Ásványi üveg védi a számlapot, sajnos nem opció a zafírüveg, cserébe a csere ára sem vészes, ha úgy adódik, hogy összekarcolódik.
Az Orient Multi Year Calendar nem véletlenül nagyon sikeres modell, és készül immár 57 éve. Egyszerűen beállítható és leolvasható, mégis információkkal teli naptár, elég egyedi módon elkészítve. Ha jobb lenne a szíj, zafír az üveg és dekorált a szerkezet, a 170-180.000 forintos ár is indokolt lehetne. És Orient Star-nak is hívhatnák.
Galéria: