A Luminor tokba, vagyis inkább bármelyik klasszikus Panerai-ba, akármilyen komplikációt be lehet sűríteni, nagyon nem tudnak melléfogni. Most járástartalék kijelző és GMT karült egy Luminor tokba.
Firenzében is tisztában vannak a Panerai tokok elképesztően variábilis mivoltával. Ha nem jelennének meg új modellek, azt mondanám minden kombinációt piacra dobtak már. Ennek ellenére most is sikerült újat hozni, megnyerő köntösben. Azért ezek is eklektikus darabok, mint sok korábbi PAM.
Több ikonikus elem is helyet kapott a két új modellen. Elválaszthatatlan a Panerai-tól a szendvicsszámlap. Azt hívjuk így amikor a számlap két vagy három rétegből áll, a felsőből kivágják az indexek formáját ezért az alatta lévő második réteg ott kilátszik, leegyszerűsítve az applikált indexek ellentéte. Így nagyon szép háromdimenziós számlapokat tudnak készíteni. Kezdetben műanyag számlapokat használt a márka, de mivel azok hajlamosak voltak deformálódni hő hatására, esetenként a mutatókhoz is hozzáértek ezzel akadályozva azok mozgását, így váltottak az alumínium szendvicsszámlapokra. Itt két alumínium réteg közé került a műanyag korong ami ezáltal megtartotta formáját. Nem utolsó sorban, lényegesen könnyebb volt a radioaktív (innen a Radiomir név) festéket felvinni az indexek vájataiba. A Luminor tok pedig 1953 körül látta meg a napvilágot olyan formában ahogy azt ma ismerjük. Érdemes azért egy csipet sóval kezelni a Panerai történelmét, vannak benne turpisságok.
A két új Luminor BiTempo nevéből nem sejlik egyből, hogy GMT órákkal van dolgunk, talán csak néhány olasz nyelvóra után. Kettős idő szó szerint fordítva a BiTempo, persze nem így egybeírva. A 44 milliméteres tokban két számlapvariáció jelent meg. Egy selyemfényű kék és egy matt fekete. Mindkettőn világoskék kiemelést kapott a GMT mutató és a járástartalék kijelző, ami 72 órás skálával bír és kicsit el van tolva jobbra.. Még egy Panerai sajátosság a 9 órai futó másodperc, az apró, gömbölyded mutatóval. Vele átellenben, 3 óránál egy, a korábbiaknál cseppet nagyobb dátumablak, természetesen fekete alapon fehérrel, ahogy azt illik. Kicsit zsúfoltra sikeredett a 12 óra alatti Örkény novella, nem csak itt olvashatunk olasz feliratot, a járástartalék segédszámlapja alatt az „Ore” felirat magyarul órákat jelent, azaz hány óra van még hátra mire kifullad az untalan forgó másodpercmutató.
Már említettem a két jelentős Panerai tokot, a Luminor-t és a Radiomir-t. Mindkettő az indexek festésére használt világító festékről kapta nevét, de hogy lehet őket egyszerűen megkülönböztetni? A tokfülekben van a titok. Legkönnyebben onnan ismerhető fel egy Luminor tok, hogy klasszikus, hegyes tokfülei vannak. A Radiomir vékony, összekapcsolt tokfülekkel operál melyek egyben szolgálnak a szíjat tartó stiftként. Oldalprofilból a Luminor kádformájú, míg a Radiomir inkább szappan. A koronát is érdemes vizsgálni. A Luminor egy egyszerű, de annál hatékonyabb karos szerkezettel zárja le a koronát vízmentesen, ezzel kikerülve a menetes tokcsővel járó menetszakítás kockázatát. Egy Radiomir általában menetes koronazárat kap. Ezúttal a most megjelent Luminorok tokja és a zafírkristály 300 méteres vízállóságot nyújt, zafír hátlappal. Ez a specifikációt már szerencsére nem zsúfolták a számlapra.
Neuchâtel-ben készül a P.9012 házon belüli szerkezet ami a most megjelent két modellt is hajtja. A 231 alkatrészből álló werk 4 Hz-es frekvencián üzemel és három napos járástartalékot, a Panerai saját szerkezetek minimuma, biztosít két rugóházzal. Gyárilag, a számlaptól függően, kék vagy fekete aligátorszíjon érkeznek az új modellek ami mellé csomagolnak egy gumiszíjat és a kicseréléshez szükséges csavarhúzót. A PAM01360 és a PAM01361 10,300 eurós áron lesz kapható limitáció nélkül.