Többször hallottam már, hogy a matematika mindennek az alapja, azzal bármit meg lehet magyarázni. Az, hogy ez a kijelentés mennyi valóságalappal rendelkezik kétes, ám a Bianchet tervezői nagyon is komolyan vették.
Ha szép órát szeretne tervezni valaki, akkor keres egy híres tervezőt vagy talál egy középszerűt aki matematikai képletek sorával megpróbál esztétikusat alkotni. A rendkívül fiatal, 2017-ben alapított, független márka az utóbbit választotta és erre építették egész portfóliójukat. Idén a Geneva Watch Days alkalmából egy új modellel rukkoltak elő, ami ugyan már létezett, de nem egészen ebben a formában.
Az egész márka alapja a Fibonacci által meghatározott aranymetszés, amely szerint az 1,618-as arányosság a természetes szépség számokkal való kifejezése. Nincs is ezzel semmi probléma hiszen számtalan festmény és egyéb művészeti alkotás alapoz erre az elvre, de azzal, hogy az egész márka erre lett építve, szerintem túl szoros keretek közé zárták magukat. Az óra szépsége pedig, minden számítástól függetlenül, szubjektív téma, amit segíthet egy-egy irányelv, de nem biztos, hogy ekkora mértékben.
A Bianchet Tourbillon B1.618 Carbon Orange, mint neve is sugallja, a narancssárgára és az aranymetszésre épít. Ezen felül, ami számomra érdekesebb, a tok anyaghasználata is rendhagyó. Nem közlik pontosan, hogy melyik céggel gyártatják a modell, tonneau, hordó alakú, 43 X 50 X 13 milliméteres tokját, de egy biztos, hogy egyedi megoldásról van szó. Titánnal keverik a szénszálas anyagot, ami különleges csillogást biztosít neki. Hasonló eljárással dolgozik az Ulysse Nardin, akik aranyat kevernek a carbonhoz. Ennek végén egy márvány szerű minta rajzolódik ki ami minden egyes modellen egyedi. Jelen esetben 1 kilogramm titán port oszlatnak el 32 réteg szénszálas sík között. Ezután az egyveleget rendkívül magas hőfokon „kovácsolják”, hogy azok összeforrjanak.
Titánból készült a tourbillon szerkezet minden egyes darabja, ami biztosítja a megfelelő szilárdságot és a könnyű súlyt. Ez a két összetevő tette lehetővé, hogy az óra 6,000 G-s erőnek is képes legyen ellenállni. Emellett kissé komikusan hat a csupán 50 méteres vízállóság. 105 órás járástartalékot nyújt a 3 Hz-es frekvencián üzemelő werk. Hídjai szintén követik az aranymetszés szabályát, így érdekes, spirál szerű elemeket láthatunk az áttört számlapon keresztül, mindezt 55.000 svájci frankért.