Természetes kövekből már régóta készítenek számlapokat, ám nagyrészt csak elegáns modellekben szoktak felbukkanni, főleg ha az elérhetőbb kategóriában nézelődünk. Most, a márkánál először, a Vostok-Europe is kísérletezni kezdett ezekkel a kövekkel.
Érdekes látni ahogyan változik a Vostok-Europe kínálata. Egy kis márkáról van szó, akik csupán pár ezer órát gyártanak egy évben. Nevén kívül nem sok köze van a szovjet időkből megmaradt Wostok óragyárhoz, ennek ellenére több korábbi modelljük is a történelem azon szeletéből merített. Érthető a gondolatmenet, hiszen hiába lapozzuk az enciklopédiákat, N1 rakétához és Lun osztályú ekroplánhoz hasonló történetet máshol nehezen találunk. No meg, ott az alapítás története. Az alapító végkielégítés gyanánt egy bőröndnyi szovjet karórát kapott amiket árulni kezdett. Ekkor született meg az ötlet, hogy saját márkát is alapíthatna, amihez kézenfekvő inspirációt nyújtottak a szovjet technológia érdekesebb mutatványai.
Kezdetben még orosz Wostok szerkezeteket is használtak, ám 2014 óta már szinte csak japán werkekkel dolgoznak. Ez volt az első nagyobb lépés, hogy jobban elszakadjanak az orosz óragyártás rossz hírnevétől. Ezután, a jelenleg is zajló konfliktus hatására, ők is úgy érezték, hogy még inkább saját utat kell találniuk a márkának, szakítva a múlttal. Azóta szép lassan fogynak a szovjet űrkutatásnak emléket állító modellek és sorra jelennek meg az új elképzelés képviselői, mint a Ceres és a Halley’s Comet. Finoman helyezkedik a márka és ebből a két megjelenésből úgy látszik, hogy még érdekesebb modellek születhetnek a jövőben. Maradt az űr, mint téma. Ezúttal nem mérnöki teljesítményeknek emléket állítva, hanem a természet csodáit bemutatva.
A dupla megjelenés szolidabb darabja a Vostok-Europe Ceres Asteroid. Félreértés ne essék, ez egy Vostok-Europe, tehát a szolid megjelenés spektrumán messze van egy Patek Calatravától, de ezért szeretjük. Nevét egy törpebolygóról kapta, ami a legnagyobb égitest a Mars és a Jupiter közti aszteroidaövben. Nagyon koherens lett az egész óra, még az új irány ellenére is. Hiába először dolgozik a márka ilyen számlapokkal, már ez a próbálkozásuk is jól sikerült, nincsenek oda nem illő vagy aránytalan részletek. Ismerős a 47 milliméter átmérőjű, 15,4 milliméter magas tok. Többször is találkozhattunk már vele a márka portfóliójában. Ezúttal finoma szál-húzott, szatén fényű a tok fő eleme, míg a lünetta fekete, égkék jelölésekkel. Feketék a Miyota kvarc kronográf szerkezet gombjai és a korona is.
A lényeg, a számlap, nagyon passzol az egész óra kissé brutalista megjelenéséhez. Nem véletlenül találkozunk ritkán természet kőből készült számlapokkal, hiszen azok elkészítése rendkívül nehéz és már a beszerzés is gondot okozhat. Először is találni kell olyan köveket amik megfelelő méretűek és mintájuk is esztétikus. Ezután korongokra vágják az anyagot, egy ilyen számlap csak pár milliméter vastag, tehát ez a folyamat magas fokú precizitást igényel. Ha mindez kész akkor is csak egy kör alakú kövünk van, arra rá kell helyzeni mindent ami a számlapra kell, hogy kerüljön. Ekkor is óvatosan kell eljárni, mert az anyag nagyon könnyen elreped és törik.
Ezúttal szürke Hermes márványt választottak, ami fölött fehéren virítanak az indexek és mutatók. Érdekes, inverz mutatókat választottak, olyan mintha a lume helyét nem töltötték volna ki, de valójában az egész mutató fluoreszkáló festékkel van bevonva. Azért áttörtek, hogy több teret hagyjanak a számlapnak. 12, 9 és 6 órához kerültek a segédszámlapok. A felső kettő a kronográf funkcióé, míg a 6 órai egy futómásodperc aminek alján egy dátum is helyet kapott.
A duó másik tagja a Vostok-Europe Halley’s Comet. Ez merészebb színekkel dolgozik. Kék, fekete és citotrmsárga PVD bevonatot kapott az óra. Érdekes, hogy sikerült megoldaniuk, hogy a tok felületkezelése továbbra is látható legyen a színezés alatt is. Itt aventurinból és kék homokkőből készült a számlap. Sötétkék alapon sárga kiemelések és apró pöttyök dobják fel a hangulatot, igazi planetáriumi képet festve a csuklónkra.
A márka és a modell neve mellett, pontosabban alatta, most a névadó üstökös is feltűnik, stilizált formában. A Halley üstükös a földről látható legfényesebb és általában 75 évenként halad el mellettünk. Legutóbb 1986-ban tett látogatást errefelé, 2061 körül fogjuk ismét látni. Addig is itt egy nagyon szórakoztató Vostok, hogy emlékezzünk rá.
Mindkét óra fekete bőrszíjon érkezik egy Miyota 6S10 szerkezettel a szépen díszített tömör hátlap mögött. 335.900 forintos áruk bőven az elérhető kategóriába sorolja, ha kőből készült számlapos órát keresünk. Igazi kuriózum ilyen anyagokat látni egy extrém megjelenésű tokban.
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. biztosította a teszt erejéig.