A múlt század végén indult Ikepod néhány éves szünet után 2018-ban Kickstarter kampánnyal éledt újra. Most szembejött a legelső újrakiadás, ami jó alkalom arra, hogy erről a megosztó kinézetű, de komoly rajongó táborral rendelkező óráról többet írjunk. Az sem véletlen, hogy az óra lecsiszolt kavics formája és szíja is visszaköszön az Apple okosórájában.
Az Ikepod szeret-nem szeret típusú óra, semleges vélemény nem igazán van róla, valakinek vagy bejön ez a külső, vagy nem. Technikailag és kidolgozásban soha nem lehetett beléjük kötni, valóban csak ízlés dolga, hogy valaki akarja viselni vagy nem. Én a támogatók között vagyok, egyrészt a többségük tetszik, másrészt mindig jó, ha valami teljesen újat látunk.
Az egyik cégalapító a sztárdesigner Marc Newson volt, akinek nevét folyton az Ikepoddal együtt emlegetik, jó okkal. Newson 1963-ban Ausztráliában, Sydney-ben született. 1984-ben végezte el a Sydney College of Arts-t, itt ékszertervezést és szobrászatot tanult. Az órákkal korán kapcsolatba került, egyik első munkája 1986-ban a nagyrészt saját kezűleg készített Large Pod Watch volt. Az óra formája és szíja már akkor az Ikepod-ra hasonlított.
Mérete extrém nagy, 60 mm átmérőjű, alumínium tokos, és a klasszikus pilótaórák vagy búvárórák megoldása szerint a ruha fölött javasolt hordani. Egy ilyen órát 2021-ben 27.500 dollárért adtak el aukción. Newson készített még néhány órát, ilyen volt a Mystery nevű falióra és az Ikepod közvetlen elődjének tekinthető, összesen kb. 100 darabban készült, 40 mm-es acéltokos. kvarc szerkezetes Small Pod Watch, amiket Newson a saját hálószobájában szerelt össze. Később tervezett több Jaeger-LeCoultre Atmost is.
Newson végül mégsem az órák miatt lett igazán híres, hanem leginkább bútorairól és más lakberendezési, használati tárgyakról. Az általa tervezett székek, fotelek elképesztő árakon cserélnek gazdát, például 2015-ben egy aukción valaki 3,7 millió dollárt fizetett a különleges formájú, alumíniumból és üvegszálból készült Lockheed Lounge fotelért, amire maga Newson mondta, nem igazán számít, hogy kényelmes legyen. Tervezett például a Louis Vuitton-nak, a Ferrarinak, America’s Cup vitorlás verseny kupát, Montblanc tollat, Hennessy konyakos üveget, fényképező gépeket, repülőgép belsőket.
Az Ikepod márka alapításához is alapvetően az órák kedvelése vezette, Oliver Ike-al indították el. Legelső órájuk az 1996-os Seaslug, ami ETA 2893-2 szerkezetes, GMT funkciós, Svájcban gyártott óra, több színű szíjjal és számlappal, akkor 1.800 dolláros árral. Az újszerű, tokfülek nélküli szíj rögzítéses Ikepodok ezután sok verzióban jelentek meg, a karóráknál jól ismert komplikációkkal is (például kronográf, nagy dátum, holdfázis) és létrejöttek az Ikepod ma már legendás típusai, mint a Hemipode, a Megapode.
Gyártottak felső kategóriás változatokat is, mint például a különböző nemesfém tokos, gyémánttal díszített órák és elmentek olyan technikai és árszint-beli magasságokba is, mint a platina tokos, tourbillonos órák. Persze az ilyen verziók már a 2000-es évek elején is sokezer dolláros áron kerestek gazdát, például az arany tokos Hemipode-ok akkor 10 ezer dollárba kerültek, ami a Rolex Submariner árának kb. duplája volt.
A piacon végül nem voltak sikeresek, pénzügyi problémák és többszöri megtorpanás-újraindulás után 2012-ben leállt az Ikepod. Bár pontos számok nincsenek erről, de a kezdéstől összesen gyártott óráik száma valószínűleg néhány tízezerben mérhető, ez a kis szám részben magyarázza is a pénzügyi problémákat. Az Ikepodról valóban el lehet mondani, hogy sok mindenben úttörő és újító volt, nem csak az óráik kinézete, hanem más miatt is: nagyméretű, színes órák készítése, ők is simán gumiszíjat raktak a drága nemesfém órákra, a divatóra kinézetet párosították a hagyományos óraipar szerkezeteivel, megoldásaival, díszítéseivel, limitált kis sorozatokkal.
Az Ikepod leállása után pedig Newson régi barátjával, Jonathan Ive-val, aki abban az időben az Apple design vezetője volt, készítette el az Apple Watch terveit. A kavics-designban és a szíjon látványosan megjelennek az Ikepod elemei is.
Az Ikepod márka 2017-ben került új tulajdonba, már Newson nélkül. Teljesen új koncepcióval, új tulajdonosokkal éledt újra, az új tulajdonosok újratervezték az órát és a márkát. Megtartották az eredeti tok és szíj formát, de egyszerűbb és jóval olcsóbb irányt vettek, a megfizethetőség miatt az első új Ikepodok kvarc szerkezetesek lettek. Kickstarter kampánnyal indítottak, az első ilyen akcióra több mint 700-an jelentkeztek be, sikeres volt a forrásgyűjtés és elindulhatott az új Ikepod.
Az elindulás után a választékot lassan elkezdték bővíteni, előre lépkedve az előd magasabb minőségi és árkategóriái felé – bár platinatokos, tourbillonos verziót lehet, hogy már nem látunk újra tőlük. 2020-ban lett újra automata szerkezetes Ikepod, a Megapod. Most öt alaptípusuk van, néhány limitált, kisebb szériás változattal kiegészítve. Csúcsmodelljük a korábbi Megapode-ot idéző Skypod, ez 46 mm-es titántokos automata óra, szerkezete régi, felújított automata La Joux Perret. A Skypod árban is a régit idézi, 8.990 euróért rendelhető. Az Ikepod weboldal érdekes része a „vintage sarok”, ahol a vintage típusok közül néhányat meg lehet nézni, meg lehet rendelni, sok esetben hordatlan, new old stock darabokat. Az Ikepod most is tud formabontó óramárka lenni, az edzőcipő divatra hangolódva Sneakerpod néven készítenek cipőket is – az alapmodell 250 euróba, a limitált különlegességek pedig tízszer ennyibe, 2500 euróba kerülnek.
Az óra, ami szembejött, a legelső új Ikepod, amit a Kickstarter kampánnyal lehetett megvásárolni. Egy ilyen kampányban persze mindig van kockázat, hogy végül nem gyűlik össze a megcélzott összeg és a kampány sikertelen lesz, de itt ez nem történt meg. Az óra a szokásos Kickstarter megoldás szerint néhány hónappal később érkezett meg a vásárlókhoz egyszerű kartondobozban, ami olcsó és jól illeszkedik a letisztult formához.
Az óra hozza, amit ígért a cég, az acél tok kidolgozása valóban jó minőségű, a számlap szép, és ahogyan az Ikepod is mondta, a 42 mm-es tok a formája miatt kisebbnek, kb 39-40 mm. átmérőjűnek érződik. Belefér a mai „uniszex” kategóriába, a mérete, formája, színei alapján női és férfi óraként is hordható.
A szerkezetet elemezni sokáig nem igazán érdemes, a két mutatót mozgató Miyota kvarc szerkezet teszi a dolgát. Az Ikepod órák egyik fontos része a szíj, ezt is jól megoldották az újrakiadásnál, magas minőségű, jól hordható, kényelmes az anyaga és a formája is. Ha valakit zavar a kvarc szerkezet, az indulás óta elkészült a Megapod, amiben szintén Miyota, de automata szerkezet van.
Jó kérdés, hogy ár-érték arányban milyen az új Ikepod. A kvarc szerkezetes, csak óra és percmutatós Duopod ára most a honlapon 650 euró, a kvarc kronográf 790 euró, a Duopod automata testvére, a Megapod 1.140 euró, a régi Seaslug szellemi örököse, az automata Seapod pedig 1.350 és 2.600 euró közötti áron változik. Megnézve a technikai specifikációt és a hasonló kis márkák árait, magas árúak közé tartozónak kell mondjuk az Ikepodot. Így azt kell eldönteni, hogy a különleges forma, a jó minőség és a név megéri a felárat vagy nem. Az is ide tartozik, hogy a hasonlóan megosztó kinézetű órák általában használtként nem tartják jól az árukat a listaárhoz képest, ezért a használt piacon is érdemes lehet körülnézni.
Galéria: