Mennyi a pontos idő? 14:12 van vagy 14:08? Fogalmam sincs, de az egész Föld, vagyis annak Kína felé eső része itt van a csuklómon. Kína? A hamisítványok és a megkérdőjelezhető minőségellenőrzés országa? Vannak márkák, akárcsak a CIGA Design, akik büszkén kínaiak és olyan egyedi órákat gyártanak, mint a CIGA Design Blue Planet.
Ritka, hogy egy márka egy-két év leforgása alatt a közízlést sértő termékektől eljusson a svájci óraipari legelismertebb díjátadójának pódiumára, a CIGA Design mégis összehozta. Hírüket először a Richard Mille utánérzésű óráik vitték, de hamar eljutottak a Blue Planetig, ami 2021-ben az első kínai óra lett ami elnyerte a Grand Prix d’Horologie de Genève egyik díját. Ha jobban megnézzük, ez sem egy teljesen új koncepció, hiszen hasonlít a Seiko Wn-1-re, de saját karaktere is van bőven.
A Blue Planet, akárcsak egy worldtimer óra, mindig emlékeztet minket, hogy egy az űrben száguldó kövön tengetjük hétköznapjainkat. Egyedülálló számlapja azt az érzést hozza el a viselőnek, melyet az asztronauták élnek át minden egyes alkalommal, mikor távolról látják otthonukat. Azt az otthont amiből csak egy van és amit minden áron meg kell védenünk.
A légkört jelképező domború zafírkristály alatt, bármennyire is meglepő, de az időt is leolvashatjuk. Nem mondom, hogy ez mindig egy pillanat alatt sikerülni fog, de idővel megszokja az ember. Mutatók nélkül, a Föld és a körötte lévő számok segítenek. Madagaszkár mellet találunk egy stilizált iránytűt, ez lesz a mutató. 12 óra alatt tesz meg egy teljes kört a számlap körül, akárcsak egy óramutató. A belső tárcsa forog, ezen látjuk a perceket, míg a külső, amin az órák vannak, egyhelyben áll. Elsőre ez elég egyértelműnek tűnik, de sokszor ha csak egy pillantással mondanánk meg mennyi az időt, abba a hibába eshetünk, hogy azt hisszük van még öt percünk elindulni, pedig már 5 perce késésben vagyunk. Egy olyan óránál, ami a hétköznapokra van tervezve, ez hatalmas buktató lenne, de a Blue Planet esetében megbocsátható. Itt nem a pontos a időn van a hangsúly.
Rejtély, hogy a méretes Földgömb milyen anyagból készült, de kék és ezüstös fénye szépen játszik a napsugarakban. Első ránézésre egy préselt, nem gravírozott alkatrésszel van dolgunk, amin néhol felszalad a kék festék a szárazföld peremére, de mivel saját kategóriájában egyedülálló a megoldás, nincs összehasonlítási alap. Nem tudjuk, hogy egy ismertebb, akár svájci márka, hogy tudná ugyanezt kivitelezi ennyi pénzért.
Amikor először kézbe vesszük az órát, hamar feltűnik, hogy az elsőre riasztó 46 milliméteres átmérő csuklón nagyon kompakt. A kerek acél tok minden porcikája polírozott, míg a titán változat körös-körül szál-húzott. Természetesen egyből a koronához nyúl az ember, hogy megforgassa a Földet, de itt hamar egy bukkanóba ütközik. Hiába az egyedülálló mechanikus megoldás, ami hajtja a tárcsákat, az alap werk dátumos, csak éppen a számlapon nincs dátum. Ezért amikor kihúzzuk a koronát és beállítanánk az órát csak az eltakart dátum kattogását halljuk, a Föld meg se moccan, kintebb kel húzni a koronát. Ez a kezdeti meglepetés után hamar megszokatható, de az első benyomásnak tud ártani.
Miután sikerült beállítanunk az időt és felvesszük az órát, már egy sokkal kellemesebb meglepetés fogad minket. A tokfülek nélküli megoldás és a puha gumiszíj nagyon komfortos viseletet biztosít. Élek sincsenek a tokon, így ha jó méretre állítjuk a békazáras csatot, akkor pár perc múlva el is feledkezünk róla, hogy csuklónkon van az óra. Nincsenek szellőzést segítő barázdák a szíj belső oldalán, mégsem vált kényelmetlenné a legmelegebb nyári napon sem.
Hiába lenne pazar látvány a domború kristály és Földgömb víz alatt, a 30 méteres vízállóság miatt vissza kell fognunk magunkat. Mivel ez egy figyelemfelkeltő, alkalmi óra, nem egy sportos darab, így érthető a minimális nyomásállóság. Esőben még énekelhetünk benne, tehát az átlag hétköznapok kihívásait bírja.
Az átlátszó hátlapján büszkén hirdeti 2021-es GPHG győzelmét az óra, alatta egy meg nem nevezett szerkezettel. Több, mint valószínű, hogy egy ETA vagy Sellita alapról van szó, rajta egy egyedi modullal. 4 Hz-es frekvencián ketyeg és 40 óra a járástartaléka, automata. Díszítése tisztességes, genfi csíkozással és perlázzsal. A rotor ívén CIGA Desing Custumized Movement feliratot találunk, más márkajelölés nincs.
Egyszerre emlékeztet ez az óra arra, hogy milyen aprók vagyunk a világűrben és arra, hogy bolygónk az egyetlen otthonunk, amit meg kell védenünk. Ezt az üzenetet közvetíti a gyári csomagolás is. Kínából, ahol mindennap mérgező gázokat ontanak a gyárkémények és ahol a folyók veszélyes melléktermék elvezetőként funkcionálnak, igencsak ironikus a környezettudatos üzenet, főleg a kék bolygó kontextusában. Gondoljuk csak a kínai gátakra, melyek rengeteg kambodzsai folyót apasztottak el, ezzel tömérdek ember életét megkeserítve – ezzel a gondolatmenettel nemrég az Őszintén: órákról vlogban is foglalkoztunk.
Ha elvonatkoztatunk mindezektől, akkor egy nagyon egyedi órát kapunk, ami nem véletlenül kapott svájci elismerést. (Titkon azért remélem, hogy a GPHG-ból nem lesz Red Dot Design Award, amit boldog, boldogtalannak osztogatnak) 1000 eurós ára igen versenyképes és teret hagy olyan kompromisszumoknak, mint a nem létező, de azért ott kísértő dátum. Nincs ehhez hasonló ebben a kategóriában, olyan egyediséget képvisel amit rendszeresen hiányolunk az óraiparból, így mindenképp megérdemli az órás világ figyelmét.
Galéria:
Az órát a CIGA Design bocsátotta rendelkezésünkre.