Az elmúlt évek egyik legérdekesebb svájci órás története a Norqain márka indulása és gyors növekedése. 2018-ban alakultak, azóta folyamatosan terjeszkednek és ilyen rövid idő alatt már felkerültek a felső kategóriás órásboltok kínálatába, Magyarországon is. Egy órás cégnél végső soron az a legfontosabb, milyenek az óráik, most megnéztük, hogy a Norqain vajon tényleg olyan jó, mint a híre.
A gyors elterjedésnek persze jó oka van, nem véletlen, hogy ekkora léptekkel haladnak előre. Nagyon tudatosan építkeznek a felső szinten, nem a sokszor használt Kickstarter kampánnyal vagy hasonló akcióval, nem az olcsó kategóriában indítottak. Az alapítók klasszikus svájci órás családból származnak, évtizedek óta foglalkoznak ezzel. Sikerült bevonniuk néhány igazi nagyágyút, csatlakozott hozzájuk Ted Schneider, a Breitlinget egy időben tulajdonló család tagja és a valószínűleg most élő legnagyobb és legismertebb név, Jean-Claude Biver. Ted Schneider az igazgatótanács tagja, Biver pedig tanácsadóként támogatja a céget.
A Norqain, mint márka láthatóan különleges státuszra törekszik, az egész látványvilág és marketing elsősorban a függetlenségre, aktivitásra és a „mi teljesen mások vagyunk, mint a sokszáz éves manufaktúrák vagy a nagy cégcsoportok” imázsra épít. Három óra családjuk van, ezeket Függetlenségnek (Independence), Kalandnak (Adventure) és Szabadságnak (Freedom) hívják. Ezek a nevek és az hogy a reklámokban, fotókon mindenhol természetet, fiatal embereket, sportolókat, hegymászókat láthatunk, nyilvánvalóan szintén azt kívánja erősíteni, hogy a Norqain a megszokott és hagyományos svájci órás világtól és környezettől eltérő.
Maga a Norqain cég név is a külön utasságot szeretné megfogalmazni. Az alapítók nevei vagy egy régen meghalt órás nevének felvétele, esetleg a kvarc válság idején eltűnt cég újraélesztése helyett mesterséges nevet alkottak a szerintük fontos értékeket szimbolizáló betűkből: N (NEW) – új, O (OPEN MINDED) – nyitott gondolkodású, R (REBELLIOUS) – lázadó, Q (QUALITY TIME) – minőség, A(ADVENTURE) – kaland, I (INDEPENDENT) – független, N (NICHE) – a többségtől eltérő.
Sikerességük talán legjobb bizonyítéka, hogy még léteznek. Az alapítás éve, 2018 után egy induló óragyár számára nagyon nehéz időszak következett, COVID-járvánnyal, globális gazdasági problémákkal, például a svájci óraipar exportja szinte teljesen megállt 2020. első felében. A Norqain-nak is nehéz időszaka volt ekkor, de túlélték, ami önmagában komoly eredmény.
A három óra családjuk közül most szembejött Freedom 60 a leginkább klasszikus kinézetű, olyan elemekből áll, ahogyan a sportos acél kronográfokat sokan elképzelik: inverz panda számlap, három segédkörrel, tachymeter skálával. A Freedom családban két méret van, ez nagyobb, 43 mm átmérőjű tokos, N2200 kódjelű óra. Az órát kézbe véve, közelről megnézve elkezdhetjük megérteni, honnan a Norqain jó hírneve.
Minden részlet, szám, mutató, index, felirat pontosan van kidolgozva, a tok polírozása, felületkezelése egyenletes, szépek az élek, az átmenetek, a hajlatok a tokon, nem láthatóak olyan apróságok, amik megzavarnák az összképet. A megadott 43 mm átmérő valóban pontosan annyi, nem 42,7 vagy 43,3. A kidolgozás minőségére bátran azt lehet mondani, hogy hozza a „svájcióráktól” elvárt szintet, sőt többet is. A tervezés átgondoltságát jelentette nekem, hogy bár általában ez a méret nálam már határeset, vagy már nem áll jól a kezemen, de ez az óra abszolút kényelmes, jól hordható volt. Ebben valószínűleg az is közrejátszik, hogy a tokfülek 20 mm-es távolsága kisebb, mint az ekkora óráknál megszokott, így jobban felfekszik kisebb csuklóra is.
A számlapon a dátum a 4 és az 5 órai index között olvasható le, ízlés kérdése, hogy ez tetszik vagy nem, mindenesetre elmondhatjuk, hogy ez is egy klasszikus megoldás, például a Zenith El Primerok ezt használják évtizedek óta. Ha viszont dátum van az órán, akkor szerintem inkább legyen ez, mint például 3 óránál vágni egy nyílást a segédszámlapon, a mostani megoldással a számlap látványa sokkal egységesebb lehet. Ezt segíti, hogy a dátumablak színe fekete alapon fehér, nem pedig fordítva. A dátumhoz tartozik az óra egyik sajátossága, hogy a dátumot a tokba süllyesztett kis nyomógombbal lehet állítani a 10 órai indexnél, nem a koronáról. Az ilyen gombnak van némi egyedi, klasszikus hangulata, de a célja nem világos, és szerintem nem praktikus, a dátum állításához külön kis puha végű eszközt kell keresni, amivel nyomogatni lehet a gombot. És vigyázni kell, nehogy bárki kísértésbe essen és megpróbálkozzon olyannal, aminek nyoma marad.
A szerkezet Valjoux 7753 alapú, NN18 típusú, 48 órás járástartalékos, automata, a tok hátán lévő zafír üvegen keresztül látható a rotoron a cég neve és logója. A Norqain nyílt szellemiségéhez az is hozzátartozik, hogy közzéteszik, milyen szerkezeteket használnak, miket dolgoznak át, ami nem in-house, arra nem mondják hogy in-house.
A nyomógombok fényes felületűek, hagyományos kinézetűek, a koronavédő nélküliség illeszkedik a klasszikus összképhez. A korona zárható, a vízállóság 100 m, nagy probléma ebből nem lesz viselés közben.
Az óra kapható többféle bőrszíjjal vagy fémszíjjal is. Az átgondoltságot mutatják olyan részletek, hogy a bőrszíj oldala vízálló anyaggal le van kezelve, be van fedve, ezzel várhatóan jobban bírja majd a strapát és a nedvességet. A tok bal oldalán lévő kis plakettre, amin alaphelyzetben a Norqain felirat szerepel, bármilyen szöveget kérhetünk rendelésnél.
Több színben létezik a Norqain Freedom, a fekete mellett van krém/törtfehér, kék, szürke számlapos is. Nemrégen készítettek egy nagyon szép jégkék-panda számlapos, 40 mm átmérőjű tokos limitált változatot, ami 4.250 euró áron hamar el is fogyott a webshopból (a viszonteladóknál még itt-ott kapható). A 40 mm-es átmérőjű változat uniszex méretnek nevezhető, kisebb átmérőjű csuklón is hordható.
A Freedom egyébként a Norqain leginkább hagyományos óracsaládja, a másik kettő, az Independence és az Adventure formabontóbb, ha valakit jobban vonzanak az újszerűbb formák, anyagok, érdemes megnézni azokat is.
A Norqain Magyarországon is elérhető viszonteladónál, áraik kb. 900 ezer forint és 2 millió forint között változnak, a Freedom 60 ára kb. 1,6 millió forint. Figyelembe véve a minőségét, kidolgozottságát, kényelmességét, a részleteit, nem mondhatjuk rá, hogy az ár-érték aránya nem jó a többi svájci márkához viszonyítva. A tetszésen kívül az döntheti még el a vásárlást, hogy ki mennyire bízik a Norqain jövőjében, ha így folytatják, az óráik elég jól tartani fogják az értéküket.
Galéria: