Mint minden gyártó, a Tissot is felszállt a heritage-vonatra az elmúlt néhány évben. 1973-as modell újrakiadása, karbon-párna tokos búváróra és a többi. A kronográfok pedig kifejezetten előtérbe kerültek.
A svájci óraipar jelentős része a hetvenes évek beli modellek modern újrakiadásában látja a jövőt jelent, legyen szó alsó-, közép-, vagy felső kategóriáról. Visszanyúlás egy a mostanitól egészen különböző és emlékek szintjén is igen távoli időbe. Bár vannak a Tissot-nak kifejezetten a régi időkre hajazó újrakiadásai, vannak modellek, amik esetében nem teljesen konkrét formát, csak hangulatot sugall.
A PR516 egy modern óra, friss szerkezettel, modern anyagokkal, de mégis a békebeli időkre emlékeztető tokformával. A szíj és tok összhangja szögletesebb tokforma hatását keltik, tagadhatatlanul emlékeztetve a vintage modellre. Az átmérő 41 milliméter, végre egy jó formájú heritage modell, ami nem akarja tovább vinni a túlméretezett órák kétezres évek beli divatját 44 milliméteres átmérővel. A 40-42 milliméter közötti méret az, ami többnyire minden csuklón jól áll, de elég nagy már ahhoz, hogy az arányokkal játszani lehessen. Vastagsága 13,7 milliméter, ez nem kiemelkedő, de kényelmes.
Nem csak a tokforma, de a számlap is örökölte az előd vonásait. 3 segédszámlap, fekete alapon világos (régen fehér, most inkább ezüstös hatású fehér) peremmel. Narancssárga mutatók a stopperfunkciókhoz, és fehér a kismásodpercen, hatalmas óra és percmutató világító festékkel, a megfelelő korszellem szerint.
A lünetta is hű az elődhöz. Ásványi üveg fedi az első 15 percen fehér, utána fekete, tachyméter skálával rajzolt lünettát. A fehér rész még világít is sötétben. Az összhang kiváló, a narancssárga beütések üde sportosságot hoznak a fekete-fehérségbe.
A szerkezet terén merészet húzott a Tissot és automata kronó helyett egy kézihúzós megoldás érkezett. Ha csak az alapokat nézzük, akkor egy tisztességgel lecsupaszított 7750-es (leánykori nevén így 7753), ami némi finomítás után az A05.291-es nevet kapta. Dícséretes, hogy +/- 5 másodperc közé hangolják ezeket a werkeket, ami határértékek szempontjából megegyezik a COSC kronométer szabvánnyal (ott -4/+6 lehet). 28.800-as lengésszám mellett 68 órás járástartalékot képezhetünk egy teljes felhúzással.
A háromsoros acélszíj masszív, nem csörög, minden szem tömör – ebben az árkategóriában ezt meg sem kéne említeni -, a tökfüleknél a végszemek gyorskioldóval szereltek, így két mozdulat levenni a szíjat, a csatban viszont csak a klasszikus stiftes mikroállítási lehetőség van, nincs Easylinkre hajazó könnyített megoldás. A célnak megfelel, de ezért nem jár plusz pont.
Következzék a lényeg: 800.000 forint. Hogy mi kerül egy Tissot-n ennyibe? Minden ami az előzőekben felsorolásra került. Be kell lássuk, hogy a Tissot, ami a Swatch Group belépő kategóriája, bár képviselteti magát a 150-250 ezres szegmensben is, igyekszik belecsípni a középkategóriába – ezzel az órával sikerült is. Ha megnézzük a vetélytársakat, SVÁJCI kronográfszerkezettel keveset találhatunk ennél lényegesen olcsóbban. Húsvét után fogunk foglalkozni a Baltic Tricompax modelljével, az például egy erős vetélytárs, mégha mikrobrand is, és ETA helyett Sellita van benne. Meglátjuk.
Akit kevésbé érdekel a szerkezet, inkább a külső, annak érdekes lehet a kvarc változat harmad áron, hamarosan az is a kezeink közé kerül.
Galéria: