Már három éve van velünk az üdítően modern és határozott Zenith Defy Skyline kollekció és volt is már belőle minden tourbillontól a kerámiáig és vissza, de a kronográfra egészen eddig kellett várni. A Zenith az automata kronók egyik atyja, ezért magasan a léc, amihez nagyot ugrottak és át is lendültek rajta.
A 60-as évek végén automata kronográf lázban égett az órás világ, folyt a munka a Seikónál, a Zenith – Movado koprodukciónál és a Chronomatic csoportnál, amit a Breitling, Heuer, Buren, Hamilton, Leonidas és Dubois-Depraz alkotott. Mindenki azon volt, hogy kiadják a világ első automata kronográfját, ami akkor hatalmas mérnöki teljesítménynek számított. Hogy ki volt az első az még ma sem kristálytiszta, igazából mindegyik versenyző nyertesnek mondhatja magát, de a Zenith kitűnik mindközül, mert csak nekik sikerült egy olyan integrált konstrukciót tervezniük, ami a mai napig az El Primero szerkezetek alapját adja és lényegében 55 éve forgalomban van, ellenben az összes többi akkor megjelent kronóval, amik előbb vagy utóbb elhasaltak.
A Defy Skyline sziluettje nem változott, maradt a nyolcszög formájú tok rajta a tizenkétszögű rámával. A 42 milliméter átmérőjű, markáns vonalakkal rajzolt tok két új gombot kapott jobbalt, melyek szögletes formája szépen kiegészíti a tokot. 100 méteres vízállóságához menetes koronazár passzol, a gombokat pedig nem kell víz alatt nyomkodni, és lesz egy egyedi sportóránk, ami megtorpanás nélkül veszi a hétköznapi élet akadályait. Kifejezetten könnyen használható a részletesen esztergált korona, amin a Zenith mindent beragyogó csillagát is megtaláljuk.
Ami nem csak átvitt értelemben ragyog be mindent, azok a Skyline kollekció jellegzetes számlapjai. Itt a Skyline nem egy Nissan R34-re utal, hanem egy városrészen tobzódó felhőkarcolók sorára. Innen a textúra, ami a toronyházak végeláthatatlan ablakait ábrázolja, de a tok vonalait is ezek ihlették. Ez leginkább a kék verzión jön ki, de a kék hasonlít a legjobb egy kristálytiszta medence aljára is, majd mindenki eldönti magának, hogy melyikre vágyik. Nem mellesleg, közelebbről látszik, hogy a textúrát összekapaszkodó kis csillagok alkotják, ami akár a logó is lehetne sokszorozva, de nem a Louis Vuittonnál vagyunk.
A fekete és fehér számlapok fénye nem annyira feltűnő, de mindhárom ugyanazon az alapon nyugszik, ami idén a Zenith Watches and Wonders standjának falán is nagy felületet kapott, a felhőkarcolók mellett. Klasszikus a stopper kiosztása a 60 másodperces gyűjtővel 3 óránál és a 60 percessel 6 óránál. A futó kismásodperc 9-hez került és könnyen megkülönböztethető a kronográf kijelzéseitől, amiket egy kis narancssárga festék emel ki. Apró részlet, de praktikus és szerintem minden kronónak jót tesz, ha elkülönülnek a kijelzések. Egy alap kronográfnál itt is meg is állna a számlap vesézése, de ez egy El Primero, ami nem 3 vagy 4 Hz-en ketyeg, hanem 5 Hz-en robog akár egy gyorsvonat. (36.000-es lengés) és ezt tudta már 55 évvel ezelőtt is. A Skyline kollekció kihasználja ezt egy gyors, a számlapot 10 másodperc alatt megkerülő központi kronográf mutatóval, ami elbűvölő látványt nyújt működés közben.
Mindezt az El Primero 3600 szerkezet teszi lehetővé, ami 2019-ben debütált szilícium gátkerékkel és horgonyvillával, valamint a frekvenciájához mérten nagyon erős, 60 órás járástartalékkal. A szerkezet díszítése ipari, de modern és részletes, épp ahogy a Defy Skyline kollekcióhoz illik.
Mindhárom verzió 12.900 svájci frankba kerül acél csaton, de bármelyikre egy pillanat alatt rakhatunk gumiszíjat. Minden Zenith Defy Skyline szíját vagy csatját kicserélhetjük egy másik Skylineéra és tényleg olyan profi és egyszerű a megoldás, mint ahogy mondják.
Galéria: