Körülbelül egy éve jelentek meg a Tissot Seastar kollekció visszafogottabb, 40 milliméteres tagjai és ahogy a PRX esetében, itt se kellett sokat várni az automata változatok megjelenésre, amik ügyesen egyesítik a profi búvárórás specifikációkat a kisebb és modernebb mérettel.
A Seastar a Tissot alapértelmezett búvárórás kollekciója, ami két nagyobb csoportra bontható, vannak a Seastar 1000 és a Seastar 2000 modellek. Előbbiek klasszikus, sportos búvárórák 300 méteres vízállósággal, míg utóbbiak már az extrém vonalat képviselik 600 méteres vízállósággal és ISO6425 tanúsítánnyal. Mindenki megtalálja, amit keres, vannak kvarc és automata verziók, színes és monokróm számlapok, kronográfok, mindezt gumiszíjon vagy acél csaton. A legújabb és talán a legnagyobb tömeghez szóló kiadás a 40 milliméteres Seastar 1000.
Lényegretörő a tok, klasszikus búvárórás sziluett, vastag tokfülekkel és koronavédőkkel, köztük a menetes koronával. Sportórához illően nagyrészt szálhúzott az acél, csak egy vastag, szépen húzott polírozott letörés csillog, kifinomultabb, mint a kvarcok nagyrészt polírozott tokja. Oldalról egészen részletes a 12,5 milliméter vastag profil, ami karcsú a 300 méteres vízállósághoz képest.
Megsüvegelendő, hogy csavartak egyet a tok oldalain. Pontosabban martak. A megszokott, egyszerű, szálcsiszolt felület helyett egy mélyen bemart, szemcsés felületet kapunk, ami ebben a kategóriában kifejezetten szokatlan, sokkal inkább magasabb – inkább luxus – szegmensben láthatunk ennyire alaposan kidolgozott tokot. Egy egyszerű szálcsiszolt-polírozott tokkal lényegesen kevesebb munka van, itt ki kellett marni az ívet, eldolgozni a belső felületet, a széleket finiselni. Nagyon nagyot dob az óra összképén, csodás dolog lenne, ha a svájci belépő szegmensben ez elterjedne.
Nálunk az arany-acél verzió járt, amihez kéttónusú búvárlünetta passzol, érdekes hatással. Ahogy a PR516-nál, itt is üveg a lünettabetét, alatt nagyon fényes aranyszínű számokkal, melyek visszavernek mindent, így néha el is tűnnek, ha épp sötét árnyalatokat vernek vissza. Ez a leolvashatóság kárára megy, de közben kifejezetten szórakoztató és sokszor olyan hatást kelt, mintha teljesen fekete rámája lenne az órának. Elől természetesen zafírkristály takarja számlapot, amire tükröződéscsökkentő réteg is került.
Az automata változatok jellegzetessége, akárcsak a PRX esetében, itt is a textúrált számlap. Tapisserie helyett padkán horzsolt első lökhárító mintát kapunk, ami szépre sikeredett, sokat dob rajta a kifelé sötétedő fumé hatás. Az indexek és a mutatók megegyeznek a kvarc változatokéval. Könnyen megkülönböztethető kerek és szögletes applikált órajelölőkre mutatnak az egyforma karcmutatók.
Egy elegáns T betű került a másodpercmutató ellensúlyára, kiegészítve a 12 órai Tissot logót. Optikailag széthúzták a számlapot azzal, hogy az indexek, a feliratokkal egyetemben kintebb ülnek, ezért szellősebb az összhatás, még akkor is ha 6 óra fölött megszaladtak a feliratok. Mindenki számolja meg maga, hogy hányféle betűtípust és betűméretet talál.
A Powermatic 80 egy meg nem nevezett változata ketyeg az átlátszó hátlap mögött. Nem köti orrunkra a Tissot, hogy egy-egy szerkezetnek melyik konkrét konfigurációját használják, én a gyári képeken a billegő környékén a C07.111 feliratot láttam, vagyis annak egy kis szeletét, ami a werk alapverziója „high-tech” azaz műanyag gátkerékkel és horgonyvillával. Ezt ellensúlyozza valamelyest a 80 órás járástartalék. Van aki elutasítja ezt a gátszerkezetet, mindenki döntse el, hogy mennyit számít ez neki. Az biztos, hogy szembemegy az óragyártás klasszikus értékeivel, de egy svájci belépő szerkezetről beszélünk, itt talán van helye engedékenységnek.
Háromszemes acél csaton érkezik az óra, aminek végszemeit otthon is könnyedén kipattinthatjuk, így gyors a szíjcsere. Egyetlen gyengepontja a préselt zár, ami az árkategória velejárója már nem csak Japánban, de Svájcban is. Nagyot kaszál majd az első svájci gyártó, aki komolyabb zárakat kezd ebben a árkategóriában kínálni és hangot is ad ennek. 358.900 forint az arany-acél és 325.900 forint az acél modellek ára, ami ugyan nem invitál impulzusvásárlásra, de ma már itt tart az automata svájci órák belépőszintje és társai mellett helytáll a Seastar 1000 40mm.
Galéria:
Az órát a hazai forgalmazó, a Next-Time Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.