Ismét egy múltidéző órával rukkolt elő a Nivada Grenchen, de ezúttal nem az archívumukban könyékig túrva találtak egy jó skiccet, hanem a tulaj, Guillaume Laidet futott bele egy régi Nivada Grenchenbe az egyik árverésen, amit kiposztolt az Instagramra, ott sokaknak tetszett, így visszahozták a márka kínálatába.
A rögtönzött közvéleménykutatás után megnézték mi egyáltalán az az óra, amit Laidet talált és kiderült, hogy egy csupán 20 darabban gyártott prototípus a 70-es évekből, így hivatalosan sosem látta meg a napvilágot, az a példany is a cég korábbi összeomláskor kallódhatott el.
Ez nem meglepő, hiszen évtizedekig tulajról tulajra vándorolt a név, a mellé tartozó órák és iratok, csak 2020-ban kapott rendes vezetést Laidet személyében, aki több hasonló márkát is dédelget már, például a Vulcaint.
Az új Chronosport egy 38 milliméter átmérőjű acél tokban érkezik, ami mellé extrém, 15,7 milliméteres vastagság társul. Ebből már lehet tippelni milyen szerkezet van benne. Igen, 7750. Ez az egyetlen, nem apró szépséghibája a toknak, ami máskülönben nagyon jól hozza retro életérzést nagy felületekkel és váltakozó kezeléssel. Jobboldalra egyszerű gombok és egy korona került, mind polírozva. Az óratok nagyrészt szálhúzott, de két széles, polírozott letörés tesz a csillogásról. Kétfunkciós a forgatható lünetta, használhatjuk klasszikus búvárlünettaként a percskálával vagy számon tarthatunk vele egy második időzónát a kisebbel nyomtatott 24 órás felosztással. Egy mindkét oldalán domború zafírkristály egészíti ki a tokot, aminek 200 méteres vízállósága búvárórás.
Ami igazán különlegessé teszi, az a Jean Singer által tervezett számlap. Singer számtalan legendás számlapot tervezett, az ő ceruzájából született meg az eredeti Heuer Skipper, az Omega Speedmaster Racing és a Paul Newman Daytona is. Amit Paul Newman számlapnak nevezünk, az valójában Jean Singer számlap. Több modellt is tervezett a Nivadának, mind hasonló elemekkel. Itt is feltűnnek a Daytonáról ismert szögletes jelölők a segédszámlapokon, de a legkülönlegesebb a gyűjtők elrendezése, ami valószínűleg ahhoz is hozzájárult, hogy a maga idejében ez nem került forgalomba. A mai piacon egy kis márkától ez a szokatlan, aszimmetrikus elérendezés friss fuvallat, ami sok órakedvelő szívét megdobogtathatja, de amikor még inkább voltak eszközök a karórák, mint kiegészítők, akkor valószínűleg nem tudtak volna annyit eladni belőle. 9 óránál a futó kismásodpercet, 12 óránál pedig a stopper 30 peerces gyűjtőjét találjuk. Ezek leszorították a feliratokat, amik nyomtatva kerültek fel. Nincs színbeli eltérés a kronográf kijelzései és az időkijelzés között, ezért könnyű összetéveszteni a kettőt. Fehér vagy sárgás, vintage hatású Super-LumiNova foszforeszkáló festékkel kérhetjük az órát.
Tömör hátapja mögött egy Valjoux 7750 automata kronográf szerkezet ketyeg 4Hz-es frekvencián, 42 óra járástartalékkal. Ez a werk nem igényel bemutatást, ezerszer láttuk már, ami nem lehet véletlen. Egy robosztus konstrukció, viszont vannak hátulütői, például a már említett vastagság.
Az új Nivada Grenchen Chronosport egy integrált, háromszemes acél csaton érkezik, aminek végszemei szépen követik a tokformát. Ezen felül számtalan szíj közül választhatunk a rendeléskor, mint minden Nivadánál. 1.960 svájci frank az új modell ára, amit július 25.-től egy hónapig lehet előrendelni, majd csatlakozik az állandó kollekcióhoz. Aki az első hónapban adja le rendelését az egy különleges, számozott darabot kap, az összes utána legyártotton már nem lesz ilyen extra.