Legújabb kollekciójával megmutatja a Fortis, hogy nem csak a toolwatch órák szigorú keretei között tudnak gondolkozni.
A Fortis katalógusának szinte mindegyik órája (az új megjelenést leszámítva) tökéletesen kitölti a toolwatch fogalmát, aminek nincs igazán jó magyar megfelelője. Ott van például a Startoliner, amit egyenesen űrhajósoknak terveztek. Mint űrhajós toolwatch, egy konkrét célra készült, ki lehet vinni az űrbe, ahol a szálhúzott tok nem csillog, a gombokat könnyű megnyomni és mindent egyszerű leolvasni.
Az egyáltalán nem számít, hogy az acél csat végszeme Sauron szemének elegendő rést hagy a tok és a csat között, mert az egyetlen cél az volt, hogy az űrben is működjön. Persze, kevés az űrhajós ahhoz, hogy egy ilyen termékcsalád profitábilis legyen, de akinek tetszik ez a radikálisan célorientált dizájn, annak tökéletes. Hasonlóak a híres Fortis Flieger órák és még sorolhatnám a többi kollekciót. Most viszont letérnek erről az útról és a hétköznapibb kalandokra fokuszálnak, de nem engedik el az eredeti koncepciót.
Keresztben 40 milliméteres az új Vagabond grade 5 titán tokja, ami szögletes formája miatt nagyobbnak hat, mint egy 40 milliméteres óra. Hossza, tokfültől-tokfülig 46,5 milliméter, ami közel sem hatalmas, mégis az összkép inkább nagy órás. Ezen nem segít a 13,9 milliméteres vastagság, ami ugyan sok, de papíron nem kiemelkedően durva, vaskosabb búváróra méret, viszont a Vagabond egyszerű formája mintha kiemelné ezt, nem rejti el a teltkarcsúságát ügyes élekkel vagy felületkezeléssel.
Nagyrészt homokfújt a titán tok, csak a rámán találunk polírt, ami az átlag Fortishoz képest már fényűzés. 200 méteres vízállósága búvárórás, mutatja, hogy nem veszett el a toolwatch filozófia, csak megszelídült. 3 órai koronája nagy, könnyen használható és mentes, hogy víz alatt véletlenül se húzzuk ki.
Három számlappal mutatkozott be az új termékcsalád, amiből kettő szinte megegyezik. Választhatunk szürke, szürke és kék közül. A szürke és a kék selyemfényű, míg a másik szürke aszfalt szerű mintát kapott, ami nagyon passzol a titán sötétebb árnyalatához. Váltakozó applikált pálcikák és arab számok szegélyzik a számlapot, eggyel bentebb pedig a GMT mutató kiemelt, fehárarany skáláját látjuk. Gyakorlatilag semmi haszna, hogy fehéraranyból készült a 24 órás gyűrű, de jópofa részlet, ami más márkáknál is működik. Talán jobban csillog szélein a letörés, mintha acél lenne, de ezt összehasonlítási alap nélkül csak spekulálni lehet. Ebbe a gyűrűbe rejtették a dátumablakot, ami minden hónap 12-én dupla feladatot lát el. Megegyező formájú a két központi kardmutató, míg a GMT kapott egy feltűnő piros háromszöget a végére.
Egy háromszemes titán szíjon érkezik az óra, aminek kissé nagyra sikerültek a toleranciái a végszemeknél és a szemek között. Ez alapvetően nem lenne hatalmas probléma, több titán óránál találkozhatunk ezzel, de a Vagabond a Fortis kínálatán belüli is fentebb lő árával, így nagyon ráfért volna egy gondosabban gyártott csat.
Az órák átlátszó hátlapja mögött a Kenissi által gyártott Werk 13 dolgozik, amit (vagy ehhez nagyon hasonlót) használ a Tudor és a Norqain is. 70 órás járástartaléka 4 Hz-es frekvencia mellett kiváló, pontosságát pedig COSC kronométer tanúsítvány biztosítja.
Nem limitált egyik új modell sem és mindnek 6.800 euró az ára magyarországi, 27%-os ÁFÁ-val együtt. Ez már nem kispálya, és itt nehezebb a feketeöves rajongókon kívül nagyobb tömeget is megszólítani, főleg egy árban egy kerámia lünettás, hárommutatós titán Tudor Pelagossal és drágábban, mint az új titán, katonai Pelagos GMT.
Tok: 40mm, grade 5 titán
Kristály: Zafír, AR réteggel
Vízállóság: 200m
Lume: Indexeken és mutatókon
Szerkezet: Werk 13 automata, COSC, 4Hz, 70 óra járástartalék (Kenissi)
Szíj: Titán csat
Ár: 6.800 EUR (ÁFÁ-val)