A mai napig népszerű Orient Mako Solar Chronograph mellé most hárommutatós, napelemes búvárórák csatlakoznak.
A napelemes órák környezettudatosak és gondozásmentesek, hiszen elemet nem kell bennük cserélni, pontosságuk pedig a hagyományos kvarc órákkal egy szinten van, így kipipálnak minden elvárást egy egy órás kollekcióhoz vagy hétköznapi órához, amivel nem kell sokat törődni.
Az első napelemes óra a kvarcválság derekán, 1972-ben jelent meg, Synchronar 2100 néven és még egy lapát földet dobott az olcsó és megbízható kvarcórák terjedése miatt haldokló svájci óraipar sírjára, akik azzal próbáltak ellensúlyozni, hogy státusszimbólumok és luxustermékek maradtak, csak hogy a Synchronar 2100 is luxustermék lett –mint az első kvarcórák–, sőt egy csúcstechnológiás luxustermék, ami a nap fényéből állít elő energiát a csuklónkon és megmondja a pontos időt. Erős ütőkártyák ezek. Az amerikai Synchronar ezzel megnyitotta az utat a japán márkák előtt is, melyek azóta is uralják a szegmenst. Az utóbbi időben egyre több svájci próbálkozás bukkant fel, de az Orient most is megmutatta, hogy nehéz lesz utolérni a japánokat, főleg az elérhető kategóriában.
Az új Orient Mako 40 Solar egy best of válogatás az eddigi Orient Mako búvárórákból. Van benne egy kis a Mako 2 a lünettán és indexeken, a tok Mako 40, a napelemes meghajtás pedig a Mako Solar kronót. Igen, végre van egy Orient búváróra a legnépszerűbb Mako 2 megjelenéssel, 40 milliméteres átmérővel és karcsú tokprofillal. Ismerős tehát a kép, a szálhúzott felső síkokkal és a polírozott oldalakkal. 3 óránál két koronavédő között találjuk a jelzett, menetes koronát, ami emlékezetet a 200 méteres vízállóságra. Hiába a komoly specifikáció, az Orientnél is tudják, hogy kevesen járnak az óráikban valóban búvárkodni, ezért a forgatható lünettán hétköznapibbra vették a dolgot, csak 3 óráig van percskála és nincs lume pötty 12 óránál. Négy változat jelent meg az új órából és mindegyik azonos, zöldes szürke alumínium lünettabetétet kapott, ami mindegyik számlapszínhez passzol.
Visszafogottak a számlapszínek, valószínűleg azért, mert a napelemes modul megfelelő működéséhez a számlapnak át kell eresztenie a fényt, így nem lehet túl szaturált. Kék, zöld, csont és barna közül választhatunk. Mindegyik selyemfényű, ám ez a textúra legjobban a kék, zöld és a barna számlapokon jön elő. Egyiken sem látszik, hogy az óra napelemes lenne, szokványos számlapoknak tűnnek. Mezszámokra emlékeztetnek a 12, 6 és 9 órai arab számos indexek, míg a többi négyszögletes. Mind applikált, és sötétben foszforeszkáló festékkel töltött. 3 óránál egy keretes dátumblak váltja az órajelölőt. Formában megegyezik a két kardmutató, a másodpercmutatót pedig narancssárga kiemelés dobja fel. Külön kiemelendő, apró, de fontos részlet, hogy elhagyták a színes, applikált Orient logót, helyére egy monokróm változat került, ami jobban illeszkedik a színes számlapokhoz.
Mint a legtöbb Mako búváróra, úgy ez is egy háromszemes –valójában csak annak álcázott– acél csaton érkezik, üreges végszemekkel, ami ellátja ugyan funkcióját, de gyenge pont.
A tömör hátlap és a fényáteresztő számlap között egy Seiko-Epson VS422 solar szerkezet dolgozik. Mivel Seiko-Epson termék, így számtalan Seikoban is szerelik. A legutóbbi információk szerint ezek a szerkezetek Japánban készülnek, ami még vonzóbbá teszi az új Orienteket is. Pontossága +/- 20 másodperc havonta, teljes feltöltéssel pedig körülbelül 6 hónap a járástartaléka, ami azt jelenti hogy fél évig is jár teljes sötétségben, ha már csak párszor felvesszük –ahogy az órákat szokás–, akkor feltölti a természetes és a mesterséges fény is, így sosem kell azzal foglalkoznunk, hogy megállt. Ha viszont mégis a megállt, akkor verőfényes napsütésben 1 perc is elég neki, hogy újra életre keljen, de felhős időben is elég neki csupán 4 perc.
Mind a négy új óra ára 119.900 forint, ami nagyon jó ár-érték arány az Orient által uralt, belépő kategóriában.
A cikk megjelenését és a fotózásra bocsátott karórákat az Orient hazai forgalmazója, a Next-Time kft. biztosította.