Bátran kijelenthetem, hogy az újrakiadások és feltámasztások korát éljük az óraiparban. Egyre több gyártónál láthatjuk azt hogy egy régen kiadott, és azóta is a fiókban porosodó terveket újragondolnak, és felélesztik őket.
Így van ez picit az újonnan megjelent Timex M79-el is, ami nem is akkora csoda de mégsem tudja majd a gyártó raktáron tartani. Ez szinte biztosnak mondható, abból kiindulva hogy kvarc testvérét- a Q Timexet percek alatt elkapkodták – a Q Timexről itt olvashattatok, itt pedig videót is láthattatok – és az M79 most sem elérhető épp az oldalon – link.
Most hogy kontextusba helyeztük azt a Batman fantázianevű, acél, várólistás modellt amit nem a Rolex gyárt, nézzük meg miben más, mint kvarcszerkezetes Pepsi testvére. Ez itt a Timex M79. A nem túl kreatív, annál inkább egyértelmű elnevezését az elődjének 1979-es megjelenése és az M, mint mechanikus szerkezet inspirálta.
A dizájn ismerős lehet, de azért fussunk át rajta: az időszakra jellemző, a Q Timex tokméreténél nagyobb, 40mm az átmérője. A tok minden felülete polírozott, kivéve az integrált tokfüleknél lévő letörésnél, ott szálcsiszolt. A 14,5 mm vastag tok búvár kinézete ellenére sajnos csak 50m vízállósággal büszkélkedhet, ahogy a gyártó mondja „diver-inspired”. A csat igencsak megosztó, de a kornak megfelelő. Előnye hogy pontosan állítható, hátránya pedig az hogy átveheti az epilátor helyét egy-egy rossz mozdulatnál. Az aluminium lünetta fekete és kék színekben játszik – a Rolex GMT-Master II után kaphatta szabadon ez a színkombináció a Batman becenevet.
A felidézett kornak megfelelően domború plexit kapunk, de legalább bátrabban cseréljük ha karcos és akár még otthon is polírozható. A matt fekete számlapról eltűnt a Q betű – mivel nem quartz, így a Timex logó a vízállóság és a szerkezet van feltűntetve azon. Kapunk egy nap-dátum ablakot is, ami jól jöhet. Jó pont, hogy a tárcsák fekete színűek, akárcsak a számlap, az indexek pedig nem festettek, hanem rakottak. Szívünket melengető részlet, hogy a Rolexre hajazó óramutatóban nem a tipikus „Mercedes” jelet látjuk hanem egy T- betűt. Ez egy kedves húzás a Timextől. Sajnálatos módon a Q Timexnél ez a kis kedvesség elmaradt, és ún. nyalóka, azaz lollipop mutatót kaptunk.
Szeretjük látni annak a lehetőségét hogy láthatjuk a szerkezetet, főleg ebben az árkategóriában. Ebben az esetben viszont nem a legjobb. Az órát egy 21 köves automata Miyota szerkezet hajtja meg. Ezzel alapvetően nem lenne gond, de lehetett volna ennél jobb megoldás is, 30-40 euró felár ellenében. Ez a szerkezet a 8205 referenciájú, a Miyota belépőkategóriás automata szerkezete.
Ennek megfelelően a megengedett gyári járáseltérése aránylag nagy, és annyira nem is szép, de nagyon is megbízható. Mégis úgy tűnik, hogy a döntés logikus mivel ha megkapja a 9-es Miyota szerkezetet akkor veszít a funkciójából. Érdekes módon nem létezik olyan prémium – ahogy a gyártó nevezi -Miyota ami rendelkezne dátum és nap kijelzéssel és így sokaknak úgy tűnhet, hogy visszalépés történik a Q Timex-hez, képest és a korhűség is elhal.
Összességében egy a Q Timexnél két milliméterrel nagyobb átmérőjű, és látványosan vastagabb, belépőkategóriás automata szerkezettel szerelt hamisítatlan ’79-es hangulatú ál-búvár (deskdiver, tehát aszfaltbúvár) Timexet kaphatunk 279 euróért, tehát 95.000 forint környékén.