Egy levélváltásnyi alkalmunk volt kérdezni a Roamer ügyvezetőjétől, igyekeztünk a legérdekesebb kérdéseket összeállítani, ami segíthet jobban megismerni és megérteni a Roamer működését. Ehhez alapvetően érdemes tudni, hogy saját tokgyárukban és nem csak maguknak, hanem más gyártóknak is készítenek tokokat, tehát úgynevezett gyári beszállítók, OEM/ODM (Original Equipment Manufacture / Original Design Manufacturer) gyártók . Vastagon szedve olvashatjátok a kérdéseinket.
kronometer: Milyen előnyökkel jár, hogy a Roamer nem csak a saját kollekciók tokjait készíti, de más gyártóknak is szállít?
Christian Frommherz, CEO, Roamer: Az, hogy más óragyártóknak is dolgozunk egy mégerősebb, mindennapos nyomást helyez ránk, hogy a lehető legjobb minőségben és a legjobb ár/érték arányban dolgozzunk. Minél több ilyen kihívással nézünk szembe, annál több lehetőségünk van fejlődni.
Mik azok az alkotóelemek, alkatrészek, amiket a Roamer is beszállítótól vásárol?
A tokokat készítjük mi magunkat, az órák többi alkatrészét külsős cégektől rendeljük.
Jelenleg ha egy karóra 60%-ban svájci alkotóelemekből készül, már feltüntethető a Swiss Made felirat. A Roamer karórái hány %-ot teljesítenek?
A tervezés Svájcban történik, a tokokat Svájcban készítjük, a mutatókat, számlapokat svájci cégekkel készíttetjük, az összeszerelés és minőségellenőrzés szintén Svájcban történik, valamint a logisztikai központ is Svájcban van.
Hogyan tudják megoldani, hogy a svájci gyárban készült tokok, illetve az azokkal szerelt órák ára ne lépjen ki az alsó-közép kategória árazásából, hogyan tudják az árakat „a földön tartani”?
A klasszikus svájci technológiák némileg maradiak és rengeteg humánerőforrást igényelnek, ezért van az, hogy a legtöbb svájci tok, vagy egyéb alkotóelem drága és árban nem versenyezhetnek a robotikában és automatizált gyártásban sokkal fejlettebb távol-keleti cégekkel. Mi hét évvel ezelőtt egy igen nagy beruházás keretei között kialakítottunk egy teljesen digitális gyártási környezetet, ahol a humánerőforrás létszáma nagyon alacsonyan tartható. Az automatizált, gépi gyártással lehetőségünk van jó ár/érték arányban készíteni a tokokat, olyan minőségben, ami a svájci felső-, és luxuskategóriás márkáknak is megfelel.
A jól bevált ETA és a most már egy több, mint egy évtizede saját lábán is ETA-ra hajazó szerkezeteket készítő Sellita mellett miért mégis a kisebb, újabb STP szerkezeteire esett a választás?
Az ETA és Sellita szerkezetekre való hatalmas kereslet miatt egyre csökkent a leköthető kapacitás. Összeálltunk hát az STP-vel, hogy ki tudjuk szolgálni a saját igényeinket és közösen fejleszthessünk svájci (!) szerkezeteket. A pandémia hatására ismét lesz lehetőségünk a Sellitától is vásárolni.
Melyek a legfőbb konkurens márkák a Roamer szempontjából?
A koronavírus elterjedése előtt azt mondtam volna, hogy 3-4 márka lehet a közvetlen vetélytárs, de most úgy gondolom, hogy nincs konkrét konkurensünk. A Roamer órák egyik jellegzetessége az egyedi megjelenés. 10 éve vettük át a márkát és az évek alatt mindig meghallgattuk a partnereinket, forgalmazókat és közvetlenül a vásárlókat is, így sikerült a saját dizájnereinknek és termékmenedzsereinknek olyan termékeket és kollekciókat kialakítani, amik ár-érték arányban kiemelkedőek a szegmensben és a vásárlók, órakedvelők ízlését és igényeit tükrözik.
Végül, melyik a kedvenc Roamer kollekciója?
Nincs egy kedvenc kollekcióm, minden alkalomhoz más passzol. Amikor kimozdulok, Rockshell Mark3 Automatic van rajtam, a hétköznapokban vagy Searock, vagy Competence Skeleton III, formálisabb alkalmakkor pedig Galaxy Gents III.
Egy utolsó, bónusz kérdésként hadd kérdezzem meg, tudna mondani néhány gyártót, akiknek a Roamer készíti a tokokat? Lehet hallani pletykákat, de ezek ugye nem hivatalosan megalapozottak.
Sajnos nem nevezhetem meg név szerint a megrendelőinket. Ügyfeleink és magunk érdeke is diszkréten kezelni, hogy mely márkák ezek.
*********
Egyre szimpatikusabb a Roamer hozzáállása az órakészítéshez, erről a CEO-val történt levélváltás is megerősített. És a hét év garanciáról még nem is beszéltünk…