A svájci óraipart nem azért szeretjük, mert azonnal rámozdul minden újdonságra. Van helye az állandóságnak, az időtlen daraboknak és a megfontolt változásnak is. Talán ez az oka, talán csak egyszerűen rangon alulinak tartják a nagyok, de az okosórák még mindig csak a pálya széléről figyelnek Svájcban. A pálya szélén azonban feltűnik mindig néhány friss tehetség, mint például a Frederique Constant, és bevállalja.
Frederique Constant történelem – rövid és tartalmas
A Frederique Constant az egyike a legfiatalabb svájci gyártóknak. 1988-as alapítása nem a legfényesebb pedigré, de a múltat tudással és elszántsággal pótolva folyamatosan menetelnek felfelé azon a bizonyos hegyoldalon, amelynek a teteje aranyló fényben játszik a távolban.
A név a két alapító nagyszüleinek nevéből áll, akiknek azért persze volt némi köze az óraiparhoz – számlap gyártó cégük volt már az 1900-as évek elejétől fogva. Az alma nem esett messze a fájától így az unokák is beszálltak a svájci óra üzletbe, nem kevés elszántsággal a nyolcvanas évek végén.
Okosan, az ár-érték arányt messze kimaxolva léptek be a piacra, és a saját szerkezetek fejlesztésével műszakilag magasra tették a lécet – kronográf, tourbillon, yacht timer, öröknaptáras és holdfázis komplikációs modellek születtek házon belül. Az okosórákhoz is talán ezért nyúltak bátrabban, 2015-ben mutatták be az első svájci okosórát, ami annak fényében érdekes, hogy az Apple mindössze egy évvel korábban tette meg ezt az Apple watch modellel- meglepő, de nem is volt olyan régen. 2016-ban fordulóponthoz érkezett a cég, amikor a Citizen, a japán triumvirátus egyike felvásárolta. A Citizen életében nem szokatlan a hasonló akvizíció, ők tulajdonolják néhány kisebb svájci gyártó mellett a Bulovát is. 2018-ban a Frederique Constant emelte a tétet, és elkészítette a (saját bevallása szerint) első mechanikus okosórát a világon, amely a mechanikus szerkezetet okos technológiával ötvözte. Az FC-750 kaliber, más néven a Hybrid Manufacture valóban forradalmi lépés volt, és talán ebben a Citizentől érkezett japán gondolkodásmód is szerepet vállalt.
Az FC-750 jelentőségét leginkább a Seiko Spring Drive kaliberéhez lehet hasonlítani. A mechanikus szerkezetek összes műszaki előnyét (tartós működés megfelelő karbantartás mellett, magas nyomaték, egyszerűbb javíthatóság, lélek) ötvözi az elektronika adta korlátlan lehetőségekkel – egy kicsit svájci, egy kicsit japán.
Zseniális ötlet volt az integrált szerkezet analízis, mellyel a mechanikus szerkezet járáseltérését, féllengésszámát és a “sántítást” is nyomon lehet követni az elektronikus rész segítségével a mobil appban. Fura kifejezések ezek egy svájci órával kapcsolatban, de jobb, ha megszokjuk, hogy ilyen is van már napjainkban.
Svájci is, okos is, mi baj lehet?
Talán az, hogy egy svájci órától a vásárlók azért inkább egy mechanikus szerkezetet várnak, az okosórák máig erősen megosztják az órás társadalmat, joggal.Hogy hol ér véget az óra, és honnan kezdődik a kütyü, nehéz eldönteni. Egy teljesen elektronikus darab LCD kijelzővel, pulzusméréssel és kábeles töltéssel azért lássuk be, nehezen teljesíti az óra definícióját, bár az időt általában mutatja. De kombináljuk ezt egy hagyományos kaliberrel, tegyük egy hagyományos formájú acél tokba, adjunk rá egy bőr (esetleg acél) szíjat, néhány mutatót, és óra rajongó legyen a talpán, aki elsőre megmondja, mi hajtja az órát – a “kis miniatűr gépezet” vagy a professzionális elektronika. Ez hívta életre a hibrid megoldásokat, melyek minőségi kivitelben, a hagyományos modellek műszaki és esztétikai színvonalát tökéletesen hozva vertek hidat értelem és érzelem között.
Frederique Constant Smartwatch Vitality, a diverzáns
Connected watch – jobb, ha megszokjuk ezt a kifejezést, mert egyre többet fogunk vele találkozni. Kisebb gyártók már néhány éve letettek az asztalra értékelhető darabokat, mint például a svéd Kronaby, melyet a Sony-tól kiugrott mérnökök alapítottak. Mostanra megérkezett Svájcba is ez a megoldás, és a hagyományos órák elkötelezett híveinek ez lehet a belépő a smart világba, ami a tapasztalatok alapján könnyen addiktív lehet.
A Frederique Constant ezt felismerve 2020-ra tökéletesítette az elképzelését, és elkészítette azt a modellt, amellyel az ellenséges vonalak mögé juttathatja a technológia legújabb vívmányát úgy, hogy ez nem kell, hogy fájjon.
A Frederique Constant Smartwatch Vitality neve önmagáért beszél. Egy okosóra, amely (mint általában az okosórák) próbál helyettünk is figyelni az egészségünkre, méri a pulzusunkat, figyeli a lépteinket, de mindeközben szerényen meghúzódik a háttérben.És ez szó szerint értendő, a Smartwatch Vitality digitális kijelzője ugyanis a számlap alatt kapott helyet, és csak akkor látjuk az adatokat, ha akarjuk. Ha éppen nem, akkor egy szépen kimunkált, tipikus Frederique Constant számlapot látunk római számokkal és kézzel polírozott mutatókkal, egy koronával, acél tokban, ahogy egy hagyományos mechanikus órát elképzelünk.
LAPOZZ!
A következő oldalon bemutatjuk a számlap alatt rejlő technológiát, a funkciókat és az árazást!