Persze többről van szó, mint csupán a kritikusok szavára hallgatni, akik szerint nem méltó a márkához, hogy alap Sellita SW200-at tesznek a 600.000-1.300.000 Ft közötti szegmensben szereplő óráikba. Mi is méltatlankodtunk az egyébként imádott Oris Sixty-Five búváróra tesztelésekor. Amellett, hogy egy in-house szerkezetért sokan többet hajlandók fizetni, kevésbé függ a gyártó a nagy beszállítóktól (ETA, Sellita, Miyota, stb.).
Idén az ETA már nem szállít szerkezeteket a Swatch csoporton kívül – kivétel ezalól néhány külön megállapodás -, ezért a Tag Heuer, a Breitling és a Tudor is „saját” fejlesztéseit kezdi fokozatosan beépíteni tokjaikba. A tendencia hátránya, hogy az in-house órákat egy darabig biztosan kevesebb helyen tudják szervizeltetni a tulajdonosok. Mindazonáltal egy manufaktúra werk kifejlesztése komoly presztízsértékkel is bír, hiszen évekig tartó tervezés és komoly büdzsé árán valósulhat meg.
Az Oris vállalta a kockázatot és egy minden szempontból modern, future-proof, mondhatni időtálló kaliberben gondolkodtak.
Lássuk milyen újdonságokat rejt a Calibre 400:
- A megbízhatóság és tartósság érdekében a rotor hagyományos golyós csapágyai helyett egy speciális – természetesen kenéssel rendelkező csúszó csapágyat alkalmaznak. Az Oris szerint ez egy egyszerűbb és hosszútávon megbízhatóbb megoldás. A megbízhatóság oltárán viszont feláldozták azt, hogy a rotor mindkét irányba forogva felhúzza a rugót.
- Nagyon impozáns, 5 napos járástartalék a dupla főrugóknak köszönhetően. Az Oris tipikus árszegmensében ez hatalmas aduász lehet a megszokott 38-80 órát tudó szerkezetekkel szemben – az egyetlen “vetélytárs a Baume & Mercier Baumatic szerkezete lehet, hasonló specifikációval, 120 órás járástartalékkal.
- Antimágneses rendszer, mely több, mint 30 szilícium és más vasmentes fém alkatrészt tartalmaz, melyek segítségével igyekeztek csökkenteni a mágnesesség káros hatásait. Összességében sikerült elérni, hogy az ISO 764 szabványban leírtaknál 11-szer nagyobb mágneses hatás esetén is a megengedett eltérés harmadán belül teljesítsen a 21 köves Calibre 400.
- 10 év jótállást vállalnak és 10 év szerviz intervallumot írnak elő az új szerkezetre, ami alapján nagyon magabiztosak az Orisnál. Viszonyításképp a Rolex és az Omega is 5 éves jótállási időt vállal és az elterjedtebb ETA/Sellita szerkezeteket átlag 5 évente javasolják szervizeltetni.
- -3 / + 5 mp járáseltérés naponta. Ez a teljesítmény és az 5 pozícióban történő beszabályozás szinte tálcán kínálja a COSC minősítést, bár ezideáig nem kérte a bevizsgálást az ORIS.
Összefoglalva öröm látni végre egy valódi és a mindennapokban is hasznos fejlesztést egy mainstream gyártótól. Mégis van élet a „változtattunk egy millimétert a tokon és a kékre festettük a számlapot” típusú alibi újdonságok után. A Calibre 400 külsejében nyers, díszítettlen benyomást kelt, mely sokaknak nem tetszhet, az Oris piros rotorja is a múlté.
Szerintem kifejezetten dögös és indusztriális külleme még jobban is passzolna, mondjuk egy Oris Divers 65 vagy Aquis búvárórához, pláne ha tömör hátlap fedi azt el. Bármikor vállalnám inkább a naturális Calibre 400-at 5 napos járástartalékkal, egy perlázzsal díszített SW200-zal szemben.
Le a kalappal az Oris előtt és kíváncsian várjuk az első Calibre 400-zal szerelt modellek megjelenését!