A mechanikus svájci órák tisztes belépőkategóriájának egyik jeles képviselője a Certina. A gyártó kollekciójából pedig kiemelkedik a búvár vonal.
A Certina 1959-ben állt elő a tok belső rezgésbiztosításval, amit elneveztek Double Securitynek. A mechanikus szerkezetek finom alkatrészei nem különösebben bírták az erős mechanikai behatásokat, a DS pedig erre nyújtott ha nem is megoldást, de a szerkezetek sérülékenységén mindenképpen javítani tudott.
Ezt a képességet/fejlesztést nem csak akkor lovagolta meg a cég marketingosztálya, hanem azóta is előszeretettel hirdetik, a típusok neve is tartalmazza a DS rövidítést.
A gyártó búváróra-történelme szintén ősidőkre nyúlik vissza, a hatvanas évek óta készülnek vízálló típusok, ráadásul már a DS technológiával – ennek egyik kiváló múltidéző darabja a DS PH200m, amiről ebben a videóban beszélgettünk. Az Action Diver a 21. század szülötte, minden jellemzőjével együtt.
43 milliméteres, vaskos, masszív tok, vastag lünettával, jól leolvasható számlap, széles, hosszú mutatókkal, 200 méteres vízállósággal, ISO6425-ös búváróra tanúsítvánnyal, pontosan úgy, ahogy egy búvárórát elképzelünk.
A konkrét darabnak, ami szembejött, az az érdekessége, hogy nem a megszokott acélból, hanem antiallergén titánból készült, ezáltal egészen más, matt, sötétszürke színe van, és rendkívül könnyű. Elméletileg könnyebben gyűjti a karcokat, viszont összességében erősebb anyag az acélnál.
A lünetta sem a megszokott, mint egy hatalmas ipari fogaskerék, 12 darab kiálló, széles, lapos „fogból” áll. A lünettabetét zöldes árnyalata, rajta a számok és indexek halvány sárgája nagyon jó összhatást kelt a mattszürke tokkal. Ezt a kombinációt szépen eltalálták a Certina tervezői.
Az antracitszürke selyemszámlap szépen beleolvad a szürkés összképbe.
A titán szíj megfelel a svájci alsó-középkategóriának, sok kivetnivalót nem találunk rajta, egyedül a ráhajló fül és maga a csat rész lehetne némileg masszívabb, de ebben a kategóriában ez teljesen megfelelő, az ennél masszívabb csatok már a Longines és a TAG Heuer szintjén várhatóak el.
Ez a Certina még a békeidőkből származik, amikor az ETA 2824-es werkjével szerelték az Action Diver családot. Három éve Bázelben debütált a búvár-kollekcióban a műanyag gátszerkezetes, csökkentett, 21.600-as lengésszámon működő, viszont 80 órás járástartalékkal bíró Powermatic 80-as szerkezettel szerelt új generáció – erről ITT számoltunk be. Az ETA 2824-2-es werk járástartaléka 38 óra, lengésszáma 28.800, tehát a mutató sokkal folyékonyabban mozog, mint a PM80 esetében – másodpercenként 6 vs 8 lépés – és mivel a hetvenes évek közepe óta ismert szerkezet, így gyakorlatilag minden alkatrész elérhető hozzá és a szervizelése sem űrtudomány.
Amíg nem érkezett meg az utód eleinte 369.000, majd 310.000 forintos áron volt elérhető – szemben az acél modell 260.000 forint körüli árával. Az új, PM80-as werkkel szerelt darab 340-380.000 forint között érhető el, míg az „etás”, régi típus 220-260.000 forint között mozog.