A két-három éve kifutott Alpinist, ami nagyjából 2006 óta volt terítéken, nagyon sikeres modell volt. Bár már újra kapható némileg felfrissítve, egy egészen más jellegű Alpinist sorozat érkezett most.
Emlékszem, amikor felröppent a hír, talán 2018-ban, hogy az Alpinistet kivezetik, elszaladtak az árak. Akkor beszereztem én is egyet, hogy még a teljes elérhetetlenség előtt készülhessen vele egy kiadós teszt – ez sikerrel el is készült -, ekkor még pont nem ugrott meg az ára, talán 140.000 forintért sikerült megcsípni. Pár héttel később már karcolta a kétszázezret, és még afölé is eljutott. Mit is mutathatna ez, mint hogy az emberek kedvelik a modellt.
Ezt felismerte a Seiko, és némileg frissített, 38 helyett 39,5 milliméteres tokkal, az újabb 6R35-ös (6R15 helyett), ásványi üveg helyett végre zafírral és végre nem csak JDM-ként, tehát már nem csak japán belpiacos modellként mutatta be az utódot. Ezek a változások viszont hozzájárultak ahhoz, hogy a korábbi vámáfás 140-150.000 forint helyett 250.000 forint legyen a hivatalos hazai ára, ami ismerve a változásokat, nem kirívó, a specifikáció megegyezik az SPB14* búvár szériával, és a Sharp Edged modellekkel, és mégis 1-200.000 forinttal olcsóbb.
Idén viszont a legelső Seiko Alpnistnek az újrakiadását készítette el a Seiko.
Az Alpinist család nem a mostani slágerdarabokkal, a SARB01x tagjaival kezdődött, hanem sokkal régebben, 1959-ben. A legtöbb márka repertoárjában vannak olyan típuscsaládok, amik kötődnek valamilyen rekordteljesítményhez, szakmához, személyhez, eseményhez. Az Alpinist család gyökerei hasonló időkbe és környezetbe vezetnek minket vissza, mint a Longines Conquest/Rolex Explorer/Tudor 7909 hármas, a hegymászással, a zord körülményekkel függ szorosan össze. Ahogy a japánok mondják, Yama-otoko, magyarul hegyi ember.
Az első, még Seiko Laurel modern változatát hozta el nekünk a japán gyártó. Ha akárcsak képen összenézzük a régi és az új modellt, megbizonyosodhatunk arról, hogy a Seiko nagyon jól eltalálja az újrakiadásokat mostanában. Kellően modern, kellően megnőtt, felfújt méretben kapunk olyan dizájnt, ami teljes mértékben képes megidézni a korábbi modell szellemét. A heritage daraboknak pedig pontosan ez a lényege.
Az új 1959-es Alpinist összesen 4 változatban jelenik meg, amiből három a sorozatgyártott, nem limitált változat, és egy olyan, ami 1.959 darabban készül, az alapmodellek 750 euró körüli ára helyett 3.000-be kerül és csak a gondolatiság ugyanaz a verziók között.
A limitált változat, SJE085 néven fut, a sorozatgyártottnál még egy fokkal jobban hasonlít a régi modellre, főleg, hogy a tok is csak 36 milliméter átmérőjű. A szerkezet is nemesebb, a magasabb lengésszámú 6L35-tel szerelik.
A sorozat alapmodelljei 6R35-ös szerkezetet és 38 milliméteres, 200 méterig vízálló tokot kaptak – tegyük hozzá, hogy a tokforma új, tehát valóban egy új kollekció érkezett – a zafírüveg pedig ezen a szinten szerencsére már alapkövetelmény a Seikonál. Az ezüst és szürke számlapos változatok acélszíjon, a zöld pedig bőrszíjon érkezik. Érdemes megfigyelni a számlapon a mutatókat és indexeket, amik tényleg hatásosan idézik fel a régi modell hangulatát.
Tény, a limitált modell lenne az igazi, a bund szíjon nagyon hasonlít az ’59-es Alpinistre. Ha viszont nincs 3.000 eurónk, de a negyede megvan, akkor érdemes számításba venni ezeket a típusokat.
Galéria: