Open heart, skeleton, csupa angol kifejezés, mégis fontos ismerni a különbséget, hiszen az egyik egy nyitott számlap, a másik pedig egy nagymértékben átalakított szerkezet.
A Roamer Competence Skeletonnal először 2016. októberében foglalkoztunk, az Őszintén: .órákról sorozatunkban, mondhatjuk, hogy akkor volt első szériás a típus, akkor még a Swisstech szerkezetével szerelték, majd pár héttel később már a Fossil tulajdonába tartozó svájci STP szerkezetgyártó terméke került bele, a Swisstech-hez hasonlóan igényesen elkészítve, de más számlap-elrendezéssel.
Térjünk vissza a fogalmakra, a csontvázasítás felé. Óra számlapból megkülönböztetjük a teli számlapot, ahol nem látunk a szerkezetből semmit, az open heart-ot, ahol jellemezően a billegő fölött ki van vágva a számlap, valamint a skeletont, vagy szkelettált, magyarul csontvázasított számlap-szerkezet párost. Ez utóbbi esetében a szálmapot amennyire csak lehet eltüntetik, vagy minimalizálják és a szerkezetet is úgydekorálják, hogy csak ami nem szükséges, az ne is maradjon. A szerkezetben levő ún. hidakat áttörik, a rugóház fedelét eltávolítják és a többi.
Míg az open heartot is lehet szépen kidolgozva és elnagyolva csinálni, ha nem is sikerül túl szépen, a számlap még felülírhatja. De a csontvázasított órákat borzasztóan el lehet rontani. Amit az open heartnál a számlap, mint ruha eltakar, azt a szkelettált óránál semmi nem takarja, a szerkezet meztelenül áll előttünk, „as-is”, ahogy mondaná az angol, tehát úgy-ahogy. Szerencsére a Roamernél nem spóroltak és a véletlenre sem bízták, hogy nézzen ki, így sikerült a 300.000 forint alatti kategóriában egy ízléses, szkelettált órát készíteniük.
A Competence Skeleton nemrégiben megjelent, fekete PVD bevonatos változata járt nálunk, bár mint típus már ismerős volt, de sok esetben érdemes az új színváltozatokat is közelebbről szemügyre venni, néha sokkal izgalmasabbak, mint az alap modellek. Bár, ez nyilván ízlés kérdése. A tok mérete és formája változatlan maradt, 42 milliméter és a vízállóság sem változott, 50 méter, ez utóbbira még visszatérünk. A szálcsiszolt és polírozott felületek finoman gömbölyített élek mentén váltják egymást. A tokfülek vékonyak, ezért aránylag rövidnek is tűnnek, ami pozitívum a keskeny csuklójú órakedvelőknek, nem lóg túl az óra a csuklón.
A szerkezet a második kiadással érkezett STP ismét, 6-16-os referenciával. Árkategóriájához képest alaposan, igényesen kidolgozott csontvázasított szerkezet, tisztes kidolgozású hidakkal, jól átgondoltan szkelettálva. Nincs perlázs, nincsenek alaposan, kézzel eldolgozott letörések, ún. anglázsok, viszont nincsenek sorják és nincsenek feleslegesen megtartott felületek a szerkezeten. Ebben az árkategóriában ennél többet nem várhatunk el, ezt pedig, mint egy jól elvégzett házi feladat, teljesíti is a Competence Skeleton.
Az acélszíj is befeketedett, formájában nem változott az alapmodellhez képest. Könnyen mozdulnak a szemek, kényelme viselet, kicsit talán éles szélekkel.
267.900 forintot kell mai állás szerint fizetnünk a Roamer Competence Skeleton PVD bevonatos változatáért. Ezért kapunk egy fekete tokos, szép kidolgozású órát, sajnos csak 50 méteres vízállósággal, amivel már egy balatoni csobbanást nem kockáztatnék meg nyugodt szívvel, de ez az óra nem is arra van. Cserébe kapunk egy szkelettált számlapot és szerkezetet, sötétben világító indexeket és mutatókat, és ha levesszük az órát, és elkezdjük forgatgatni, akkor megtalálhatjuk az elrejtett apróságot: mivel a szerkezet csontvázasított, átlátunk rajta, láthatjuk a rotort, ahogy átfordul, mozgatás közben. Ez így leírva nem annyira érdekes, de élőben jól néz ki.
Teljesen csontvázas órát, mint ez, és ráadásul svájcit, csak némileg magasabb árkategóriában kapunk. A Tissot T-Squelette már jócskán kétszer, közel háromszor ennyibe kerül, az Epos szintén háromszor, az Edox pedig kétszer ennyiért kínál szkelettált órát. Lefelé viszont találunk egy márkát, ez pedig érdekes mód a Xiaomi. A Ciga dizájn minden közteherrel együtt ~80-90.000 forint körül kijön, legalábbis tavaly még kijött, igaz, ott jócskán érezni a svájci alsó-közép kategória, és a kínai középkategória közötti különbséget, Svájc javára. A következtetés tehát egyszerű, ha jól emlékszem a vlog epizódunkban is ezt vontuk le, és ez a fekete modell esetében sem változott. Ha valaki csontvázasított órát keres félmillió forint alatt, akkor a legerősebb esélyes a Competence Skeleton lehet.
Galéria: