Az Omega marketinggépezete a ’69-es holdraszállást követően felpörgött és a „Moonwatch” népszerűsége a gyártási volumenben is megmutatkozott.
A Holdraszállás évében azonban megjelent a világ első kvarc karórája is, a Seiko Astron 35SQ, sőt Svájcban és Japánban is bemutatták az első automata kronográfokat, majd nem sokkal utána kibontakozott a svájci óraipar szinte egészét megrendítő kvarcválság.
Az Omega a versenytársaitól eltérően viszonylag gyorsan reagált a krízisre: 1970-ben már piacra dobta az Electroquartz modellt majd néhány évvel később megjelent a Bulova liszenszre épülő hangvillás Speedsonic és f300-as sorozat is.
A -74-es referenciaszámú Speedmaster (1975-1976) ebben a meglehetősen zavaros időszakban jött ki a gyárból, amikor a vállalatnak kihívásokkal kellett szembesülnie. A -74-es referencia esetében jóindulattal is csak modellfrissítésről beszélhetünk, hiszen ez a -71-től alig néhány apróságban különbözik. A két ref. szám közti váltást nem egy éles átmenetként kell elképzelnünk: az új sorozat esetében valószínűleg kifuttatták a meglévő, raktáron levő alkatrészkészletet – többek között a számlapokat is. Bizonyos sorozatszám-tartományban észrevehetően gyakoribbak a példák a lépcsős számlappal szerelt -74-es Speedmasterekre. Feltűnt az is, hogy a referenciára jellemző korai sorozatszám tartományban több olyan -74-es Speedmastert találtam, amelyeknél megfigyelhető az élénk zöld markerek és a lépcsős tárcsa együttes jelenléte, például itt és itt.
A néhai Chuck Maddox oldalán (chronocentric) található, lépés nélküli, NOS állapotú számlapon megfigyelhető a markerek menta zöld színe:
Mit mondanak a szakértők?
Kérdéseimmel négy elismert szakértőhöz fordultam.
William (Speedmaster101.com) megerősítette, hogy a -74-es ref.szám esetében előfordul a lépcsős tárcsázás, valamint a markerek zöld színét is autentikusnak találta. (Megjegyzés: a weboldalán 2019 szeptemberében került fel a frissítés: A -74 megtalálható lépcsőzetes és kupolás tárcsával is.)
A kérdést feltettem a Moonwatch Only szerzőinek is. Greg és Antony azt válaszolta, hogy a zöldes színű trícium jelensége ismert a ’70-es évek Speedmasterei között. A lépcsős tárcsa kapcsán felhívták a figyelmet arra, hogy ez egy tisztázatlan időszak, különösen a sorozatszámokat illetően, és nem lehetetlen, hogy egyes -74-eseknek lépcsős tárcsája lehet. (megjegyzés: 2021-ben a MWO frissítést adott ki és hivatalosan is bekerült a „kánonba”, hogy autentikusnak számít a lépcsős számlap is a korai 145.022-74-es hivatkozásnál.
A The Master of Speed oldal szerzője, Matt szokatlannak, ugyanakkor lehetségesnek találta a lépcsős számlapot ennél a referenciánál.
Végezetül Pierre-hez fordultam (Ilovemyspeedmaster) aki megerősítette, hogy létezik, de nem túl gyakori a -74-es Speedmaster-ek esetében a lépcsős számlap (megjegyezte azt is, hogy ő is szívesen venne egyet) A zöld markereket ő is autentikusnak találta ebből az időszakból.
Összefoglalva:
A -74-es referencia jellemzően kupolás számlappal készült, de a korai szerkezetszámok esetében a lépcsős tárcsa is autentikusnak tekinthető. A step dial 1975 harmadik negyedévében (a 35.58X.XXX sorozatszám-tartomány körül) tűnik el a 145.022-74-es Speedmastereknél). Forrás: LINK
A szerkezetszámok a 145.022 hivatkozás legszélesebb skáláját fedik le: a 31x-től egészen a 39x-ig. (A 31x-szel kezdődő sorszámok megtalálhatók a -69-es és a -71-es hivatkozásokban is). A korszak a szakértők egybehangzó állítása szerint kevésbé dokumentált és sok a tisztázatlan kérdés.
Logikus feltételezés az is, hogy az Omega számos beszállítóval dolgozott és az új ref. szám esetében felhasználta a rendelkezésre álló alkatrészkészletet. Ez magyarázatot adhat az alacsonyabb szerkezetszámok esetében a lépcsős számlapok használatára.
Az eltérő színű trícium szintén nagy valószínűséggel egyetlen beszállítóra/beszállítói időintervallumra vezethető vissza. A zöldes (színezett?) trícium számlap már a korábbi ref. számú modelleknél is megjelenik (-69. illetve -71), ugyanakkor a mutató szettel teljesen megegyező zöld színre csak elvétve találtam példát. A leglogikusabb magyarázat az, hogy eltérően öregedő tríciumos mutatókat és a számlapokat nem ugyanaz a beszállító cég gyártotta az Omega számára.
A kutatáshoz és a cikkhez további felhasznált hivatkozások ezen a linken elérhetőek.
Az Omega Moonwatch generációival Viktor és Dávid már foglalkozott az Őszintén: órákról című vlogunkban itt átfogólag, itt pedig a legújabb modellel.
Galéria:
–>
–>