Nem késlekedett tovább az Edox, a SkyDiver után a másik hatvanas évek beli fiókba is benyúlt, hogy elővegyen egy újrakiadásra érett alapot, az első Hydro-Sub terveit.
Az Edox Hydro-Sub 3 fő generációját különböztethetjük meg: az első az ősmodell, a hatvanas évek beli, amit a gyártó 1965-re datál. 500 méteres vízállóság, speciális rezgéscsillapító tömítés, menetes koronazár. Ez akkoriban is szépen teljesítmény volt, ma is bőven túltervezettnek mondhatjuk.
A második generáció a híres-hírhedt „Master Lock” néven is nevezett változat, a nevét onnan kapta, hogy az óra jobb oldalán, ahol a koronát is találjuk egy hatalmas kinövés került a tokra, amire felapplikáltak egy masszív csúszkát, amivel el lehetett takarni a koronát. Hangulatában némileg Omega Ploprof, mindeközben szintén bőven túltervezett darab. Ebből kvarc és automata verziói is készült, a közelmúltban tűnt csak el a palettáról.
A modern változatot pedig napjaink slágere, egy heritage kiadás követte. Egyrészről tényleg a kabátzsebből is csak úgy bugyognak ki az óraipar újrakiadásai, de már többször láttunk jól eltalált modelleket, sőt pár hete született az igen meggyőző, katonai búvár Edoxról egy cikk, itt a linken elérhető.
Az új kiadás hűen idézi fel a régi modell vonalait, megtartva a 14 szögletű rámát az üveg körül és a három soros – immáron tömör szemes – fémszíjat. A tokforma és a szíj is a hatvanas évek Hydro-Subját idézi, viszont modern méretben, 42 milliméter átmérőjű. A 300 méteres vízállósághoz – ami az előd után szabadon akár 500 is lehetett volna – szükséges a menetes koronazár, és további biztosítékként tekinthetünk a 2,5 milliméter vastag zafírüvegre, aminek mind a két oldalára került tükröződésmentes bevonat. Ez az egyik leglátványosabb láthatatlan extra, ennek köszönhetjük, hogy tökéletesen tiszta képet kapunk a számlapról – és ez az óraipari újságírók álma is, mivel így minimális tükröződés lehetséges csak, nagyon fotógének a tükröződésmentes bevonattal ellátott zafírüveggel szerelt órák.
Három változatot mutatott be az Edox és bár formára ugyanolyanok, mégis egészen más hangulatúak. A fekete tokos, fekete számlapos, citromsárga kontrasztos változatról a valamiért a techno szó jut eszembe, és nem zenei értelemben, mégis nehéz lenne egy az egyben ráhúzni ezt a stílust. A PVD bevonat egyenletes felületű, a számlap fekete-sárga kontrasztja pedig nagyon jól néz ki.
A kék számlapos, kék lünettás verzió némileg visszafogottabb, de ebben is találunk a hatvanas-hetvenes évek funky-jából. A kék kerámialünettát és matt kék számlapot narancssárga kontúrú indexekkel és narancssárga mutatókkal fűszerezték meg.
A harmadik, leginkább vintage heritage hatású darab fekete számlapos, a lünettán és az indexek körvonalainál használt bézs/krém szín adja a régies érzést, mintha patinás fehér lenne, érezhető a tervező szándéka, kétségtelen, hogy sikerült elérni a heritage érzést.
A modellenként 500 darabra limitált Hydro-Sub az Edox Calibre 80 elnevezésű szerkezetet kapta, ami alapvetően egy Sellita SW200-1 (a nagyhírű ETA 2824-2 szintén svájci másolata), viszont ennél a modellnél egészen a COSC kronométer szabványig mentek, tehát az órákba épített minden egyes szerkezet átment a svájci kronométer hivatal tesztelési folyamatán.
Ez meglátszik a vételáron is, a színváltozattól függően hazánkban 629.000 és 649.000 forint között érhető el, ami nem kevés. Viszont ezen az áron COSC kronométer minősítésű órákból nincs túl nagy kínálat. A COSC nélküli kínálatból említésre méltó lehet a Longines Hydroconquest 500.000 forint körül, de ebben semmi heritage hangulat nincs. Ha stílus beli kategóriára is figyelünk, akkor a Longines Legend Diver (686.000 Ft), vagy Heritage Skin Diver (800.000 Ft) jöhetne szóba, de ezek sem COSC minősítésűek. A Rado Captain Cook (630.000 Ft) már érdekes lehet, viszont ott a forma idézi csak a múltat, a színek és összességében a hangulat már kevésbé.
Galéria: