Ismét új korszakba kalauzol el bennünket az Edox svájci óragyártó. A korábban már megismert SkyDiver modellcsalád leginkább korhű változata érkezett hazánkba.
Korábban már bemutattuk videós és írott formában is a SkyDiver család 70’s és Nepthunian változatait. Előbbi egy a vintage modellre hajazó újrakiadás, utóbbi pedig a modern, vastagabb verzió, nagyobb vízállósággal, napjainknak divatjainak megfelelő nagyobb mérettel.
Most pedig megérkezett az ősmodellt még pontosabban megidéző SkyDiver Military Automatic Limited Edition (LE). A Limited Edition helyett, vagy mellé elfért volna még egy sokat sejtető típusnév-kiegészítés, nekem a Paratrooper kifejezetten tetszett volna.
A típus története, hogy olyan osztagok számára készült, akiknek a levegőben, földön, vízen egyaránt helyt kell álljanak, így tehát az óráiknak is – Ha ejtőernyősként kiugranak a repülőből, és vízbe csapódnak, nem ázhat be az óra. És ezzel a rövid történettel meg is érkeztünk napjaink óraiparának csimborasszójához, a termékkapcsolt történethez, ami a legjobban el tudja adni az órát. Azok a különleges technológiai megoldások, amikkel néhány gyártó előrukkol, az órakedvelők igen kis százalékának mond bármit is. Hiába szilícium hajszálrugó, vagy különlegesen képzett tok, vagy speciális számlap, ha az adott márkának, vagy típusnak a célközönsége nem “kocka”, akkor nem fogják értékelni, sőt, egy megélhető, átélhető eredettörténetet sokkal-sokkal többre tarthatnak. Természetesen kell a fejlődés folyamatosan, de azzal mindegyik gyártó tisztában van, hogy a technológiai újdonságokat csupán egy szűk szegmens értékeli, eleinte.
Az Edox sokkal inkább a történetre épít, mintsem a világmegváltó technológiai fejlesztésekre. Edox Caliber 80 néven Sellita SW200-1-es szerkezetet használnak, ami az ETA 2824-2 legális, svájci másolata, régi konstrukció, megbízható, minden órás ismeri gyakorlatilag, és nem is különösebben drága.
A tok 42 milliméteres, acél, karcsú, szépen ívelt . Az oldalán tükörpolírozva, a felső részeken szálcsiszolva, amolyan klasszikus felületkezelés. A domború, szélein finoman torzító zafírüveg már nem annyira mindennapos. Ritkán használnak ennyire domború üveget a gyártók, mivel kilóg a lünetta szintjéből, könnyen megsérül, ha nem figyelnek rá oda, cserébe gömbölyített, tehát nincs éle, és kiválóan adja vissza a régi, domború plexi hangulatát – abból a korból, amikor még nem zafírkristályt, vagy ásványi üveget használtak óraüvegként, hanem a puhább, könnyebben karcolódó, viszont nehezebben, és nem szilánkosan törő plexit (angolul acrylic-ként is találkozhatunk vele).
A hangulatot mégis a számlap és a bőrszíj harmóniája teszi teljessé. A vintage hatású, csak a tokfüleknél, szimplán varrott, a számlap színéhez passzoló bőrszíj, a széles, vállas indexek, idős-hatást keltő SuperLuminova festékkel töltve.
Az egyetlen modern részlet, aminek ki kéne lógni, az a kerámialünetta, viszont az indexek-számlap-lünetta aránya nagyon jól képviseli a hatvanas-hetvenes évek dizájnját. Ehhez társul a jó vízállóság: 300 méter, menetes koronazárral.
600 darabos limitáció, 569.000 forintért. Longines Heritage Skin Diver, Legend Diver a két fő vetélytárs, de régi búvár-újrakiadásként hozzávehetjük a Seiko SPB14*-es szériát. Ez kifejezetten erős mezőny, ilyenkor megint előkerül, ami a cikk elején is, a történet.
Az Edox ezen modelljének sztoriját ismerjük, az ejtőernyős alakulatoknak készített óra. Ha ez a környezet, a kor szelleme magával ragadja az érdeklődőt, egészen biztos, hogy egy jó darabig nem szabadul.
Galéria: